Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

oana te rog frumos , pune si tu reteta asa ca pt incepatori , cu toti pasii si cantitati
am vazut si eu emisiunea , de altfel si eu sunt fan , dar n am fost atenta cum a preparat o
acu' balesc la ea din cauza ta

rach sunt de la Plasmon
se gasesc in farmacii

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JADE.. incearca scutecele DM.. in comparatia chilotei PAmpers DM, DM bate pampersii la fundu gol, sunt mai subtiri, fundul uscat, nu raman urme..daca vrei desigur

Sunt f incantata de chilotei

Si mie imi place masterchef, chiar si sotului... dar inca nu am fost inspirati sa notam retete.. asa ca Tanti mama lui OAna multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

acum cand sa merg la nani mi-am adus aminte ce voiam sa va intreb ieri
Care ulei e recomandat pt bbi,fara uleiul de masline, pe care-l simte si nu mai mananca

Noi azi am mancat tare binisor
para 130 gr
spanac (cand l-am fiert am pus si 1/4 cat el usturoi) cu 1/2 galb ou (si putin unt, ca deh la ulei de m si-a facut greata)100 gr

am obs ca desi cere laptic , parca isi astapta si papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

La noi Hristos a inviat!

Noi azi am sarbatorit pastele! Am avut invitatie la o amica la sarmale si friptura, eu am dus desertul, unicul tort facut anul asta: blat cu crema de ness si nuci

La multi ani floriilor!, la multi ani Anca, sa fii sanatoasa si fericita!

De dimineata am fost pe litoral, maaaama cata lume la plaja, noi numa la plimbat + jucat fotbal cu Dani, ca batea vantul. am stat vreo 2 ore totusi

lena si sei in mine au bagat frica cu miere, din cauza botulismului, dar sa mor de-am vazut/auzit vreodata de copil bolnav de asa ceva, dar na, e mai bine sa previi decat sa trebuiasca vindecare. Si eu primesc miere din Romania, de la stupii bunicului meu, si cu greu m-am abtinut sa nu-i dau fetei pt tuse

oanaiasi am facut odata prajitura aia cu bilute de cocos, iar cocosul numai in biluite n-a stat, mi s-a cam desirat

fetele, pt nasuci nfundat la bb, ce remedii mai stiti¿ Noa se trezeste fornaind noaptea si nu poate dormii. am spalat-o cu ser+aspirat, insa efectul e f scurt.i-am taiat si ceapa langa patut si singurul efect a fost de-am imputit casa, mai pun si umidificatorul, insa nu-l pot lasa toata noaptea...

hopaaa o fata noua! bun venit sanziana!

alayna si Noa a plans cu straini si nu chiar straini, de ex cu cumnatamea pe care o vede cam la 2-3 sapt. a durat faza cam 5-6 sapt, acu rade la toata lumea iar, s-a vindecat de la sine

oanab sa fie intr-un ceas bun!!

andrea condoleante!

simmo a iesit dintocul¿ a trecut temperatura¿

lali felicitari pt surioara, e tanara mamica¿ al tau tata e fericit¿

Vrem sa impartasim un truc cu voi: Noa e nitel beteguta, n-a prea mancat weekendul asta, e afonica, muculeti, tuse, etc..ei bine ieri mi-a venit idea: cativa stropi de lamaie in pireul ei de legume si surpriza: a papat tot, si nici extra de vit c, nu-i vine rau...

Noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare si poftim la o feliuta de tort facut de mami :)

La multe lunite Flavius !!! Anca inca nu merge piciul? :)
La multe lunite Nouras !!!


Sei, multumes. DM nu am incercat :(

Alayna, inca nu cu diversificarea, probabil la sf lunii. Avem si un motiv.. avem bubite acum :)))

Eu cand mancam ciocolata acum cateva secole, luam lindt... nu are E-uri
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167380&nm=E-uri-si-in-ciocolata#.TpKph8DP2k4.facebook

"In schimb, Anidor Intense Noir cu 80% cacao, Anidor Charme Noir cu 70% cacao, Lindt (ciocolata alba cu migdale), Lindt (ciocolata amaruie cu migdale) si Lindt (lapte 44%, ciocolata amara 22% cu alune) nu contin niciun E."




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei , am facut absolut totul din ochi in afara de orez:
1 cana orez + 2 cani apa si un cubulet de unt
o ceapa taiata julien
spanac - o legatura maricica
ardei copt (cred ca aveam vreo 300-500 gr)
un piept pui
5 ciuperci
toate calite in unt
am inceput cu ceapa ca sa ramana un pic de gust in unt, apoi carnea, ciupercile, spanacul, ardeiul. cand era necesar mai adaugam unt

deasupra se pune un ou prajit moale

sosul l-am facut dintr-o cana de suc de rosii cu cimbru si piper din ochi.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata,
O buna!

Incep prin a ura cu intarziere : La multi ani ,tuturor Florilor,mamici de strugurasi ..si nu numai!

Ancaroro !Sanatate si fericire iti doresc !Felicitari si pentru Flavius,chiar ca e precoce....tind si eu sa cred ca va fi primul struguras plimbaret,nesustinut.

La multe lunite ,Maia !

Paste fericit in continuare ,D-bunny!Si eu m-am uitat un pic la slujba de la Vatican.F frumos si cat de bine organizat totul!

Am vrut sa mai scriu,dar o aud povestind pe mamaruta mica...deci ma retrag sa ne dragalasim ,cum suntem obisnuite de dimineata....si revin mai tarziu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Anca mai primesti urari de La multi ani tardive? Sa fii sanatoasa alaturi de familia ta minunata.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Neata !
...cu intarzaiere...

La multi ani floricelelor si un Paste fericit celor care sarbatoresc zilele astea.
La multi ani Ancaro



It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana25

Salutare, mamici!
Va urmaresc de vreo luna de zile cu drag si am hotarat sa ma bag si eu in seama. :D Am si eu baietel nascut pe 26 oct 2011 si m-am gandit ca si el e un struguras. Mai slabanog si cam mofturos dar ramane struguras :)
Ma inscriu si eu pentru parcul Bazilescu daca e sa facem o plimbare in mai multi :)
Va pup si aveti grija de minunile voastre.
A inceput sa maraie al meu, ca altfel va mai povesteam una alta despre aventura mea zilnica cu bebita.



Buna dimineata

Mai,avem fata noua printre noi,inca una !
Bun venit Sanziana! ( nu m-am putut abtine,automat gandul mi-a fugit la Sanzi Buruiana)

Mussete,sper ca nu are legatura faptul ca nu ai mai scris nici un mesaj de cand ai intrebat unde punem noi pozele ,cu faptul ca inca nu ai acceptul!

M-am trezit aiurea,ma doare stomacul ,am pus sa fac un ceai poate imi trece. Mama lui de peste cu usturoi! Moaaama,de cand nu am mai folosit emoticonul asta ... Inainte toata ziua ,il foloseam cel mai des...

Multu fetele ca mi-ati intarit ideea ca nu e rau ca o asteptam cu drag pe cea de-a patra surioara. Are tata 4 fete,si nu e incantat deloc. Mai,e frumusica, seamana tot cu noi , numai pielea e usor creola,ca a ei,si are si buzele ei. Noi toate ne-am nascut cu gura mica, Iuliana are gurita mai mare. In rest : ochi albastri,par inchis la culoare si mult, 3400 gr,51 cm.
Bunny,intrebai de varsta,ea are 38 ,el are 49 .
Ca sa respire mai usor ii poti picura ulei de menta sau eucalipt pe o pernuta/un ursulet de pe langa Noa ,si o poti culca pe un plan inclinat,cam ca la cei cu reflux.
Paste fericit!

Seidana, daca te doare spatele de a mei tai,si mai ales,te face sa te apleci in fata, nu e fata la inaltimea care trebuie. Partea de jos incearca sa fie imediat deasupra coapsei,iar a doua legaura sa fie imediat deasupra celei de la brai. Eu am pus tridenti ,ca www.neezaneedles.com/2011/04/introducing-neezaneedles-buckle-tai.html" target="_blank">AICI si nu ma doare nimic-nimic, il si pun/dau jos mult mai usor.

Am de pus la spalat ,de dat cu aspiratorul si sa spal pe jos pana in pranz,ca merg cu sora-mea la dermatolog. O chinuie pitiriazis verzicolor , a facut de doua ori tratament si se tine ciuperca asta dupa ea . Poate de data asta o extermina! Pe ciuperca,"of cors".

Aseara iar ne-au adormit copiii pe mine si sot! Speram si noi la ceva giumbuslucuri dar ciu-ciu...

Tannoo,cam rarut pe la noi, nu ne raspunzi la intrebari ... Deci reiau : sotia ta are cont de DC sa intre si ea la noi? Restul nu le mai tin minte...

Oana,mi-a lasat gura apa reteta ta! mamei tale ca a fost asa atenta la detalii.

Va pup,pun sa beau o cana de ceai si ma apuc de trebi...

O saptamana frumoasa va urez !

Mergi la inceput