Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La multi ani ,Lali, Ancaroro!

nu mi s-a aprins beculetul asa dimineata

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

OANA.. bravoooo ECA .. ce fata mare si curajoasa!
Sa va placa galbnusul , sa nu aveti reactii (noi nu am avut nimik, azi ii dau a 3-a oara, si va fi jumatate)
Miere eu am sursa sigura, insa voiam indulcitor pt Ela , sa ii fac budinci (in curand)

LENA.. am uitat sa iti zic, crma e Vitela Ictamo, am intels cu scutecele deci nu mai incerc puffies.. DM ai incrcat?

JADE.. si eu am un feeling ca nu ne vom tara,de asta nu am luat jambierele d la Lidl, acum am vazut ca sta in 4 labe de o pun pe burta, insa 2 sec apoi se intoarce, nu ii place deloc pe burta, deci slabe sanse sa ajunga sa exrseze ceva..

AM o curiozitate? daca nu e bine sa dam lapte d vaca cum se face grisul in lapte cu LP sau LM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

aa... OANA .. ciocolata e buna doar cea cu peste 70-80% cacao, si sigur nu o sa poti manca mult ca amaruie bine si satioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La multi ani Lali si la multi ani si mie
(Camelia)
Lali iti sta ffff bine tunsa.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

OANA.. bravoooo ECA .. ce fata mare si curajoasa!
Sa va placa galbnusul , sa nu aveti reactii (noi nu am avut nimik, azi ii dau a 3-a oara, si va fi jumatate)
Miere eu am sursa sigura, insa voiam indulcitor pt Ela , sa ii fac budinci (in curand)

LENA.. am uitat sa iti zic, crma e Vitela Ictamo, am intels cu scutecele deci nu mai incerc puffies.. DM ai incrcat?

JADE.. si eu am un feeling ca nu ne vom tara,de asta nu am luat jambierele d la Lidl, acum am vazut ca sta in 4 labe de o pun pe burta, insa 2 sec apoi se intoarce, nu ii place deloc pe burta, deci slabe sanse sa ajunga sa exrseze ceva..

AM o curiozitate? daca nu e bine sa dam lapte d vaca cum se face grisul in lapte cu LP sau LM?

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Pai grisul e grau prelucrat deci nu e tocmai sanatos. ideal e fara gris

Despre LUNA: pusa corect spatele doare numai dupa mult mers. Eu una nu stiu daca nu cumva ma doare si fara Luna dupa tot atat mers pe jos .
Spre deosebire de mei tai, Luna are bata ingrosata cu spuna . Daca pui coresct bretelele ( cu breteluta care le leaga sub omoplati si bine strunita) nu doare spatele.
Mie imi place
Eu si cu slingul m-am inteles, dar doare mai repede spatele la sling si doare si umarul la un moment dat. Slingul e minunat dar nu e de cursa lunga.
Slingul e o buna alternativa pentru bebeii care vor sa vada lumea. Pus pe sold au cum sa se intoarca sa vada tot si au si cum sa isi ascunda fata cand simt nevoia. Eu IUBESC slingul pentru asta, in ciuda celorlaltor dezavantaje.
Una peste alta si slingul si Luna sunt mult mai ok decat copilul in brate si sanatoase si pentru copil fata de marsupiile alea jyadsjbauw

Cand spun LUNA ma gandesc cam la orice SSC... desi sunt diferite , fiecare ssc vine cu avantajele lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

aa... OANA .. ciocolata e buna doar cea cu peste 70-80% cacao, si sigur nu o sa poti manca mult ca amaruie bine si satioasa

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)





am gasit la lidl un fel de cioco cu 70% cacao. tare imi place!

grisul nu are gluten?
eu am luat faina de orez expandat (care se face fara fierbere) dar inca nu ii dau. Am si orez brun bio sa il dau prin rasnita dar ala trebuie fiert.Oricum , ma straduiesc sa rezist pana la 9 luni cu cerealele. dupa, vreau sa fac biscuitei din faina de orez si sa ii dau cu mar. ii indulcesc tot cu mar (in compozitie). Am luat si fulgi de ovaz tot pt biscuiti. trebuie sa o rasnesc asa ca mai bine luam direct faina de ovaz..ametita ce sunt....

tentatia e mare la mine avand in vedere ca fii-mea e fotomodel dar ma tin tare ...inca!


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Grisul ARE gluten

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Multam frumos fetelor ,dam petrecere ,nu nu ?

La multi ani Anca,sa fii fericita si iubita !!!! |Un brat de de la noi !


La multi ani Camady !
Merci pentru complument!

Seidana,la budinci pentru indulcire am vazut ca se foloseste cu succes banana ! Si oricum nu are nevoie de indulcitor. E strict pentru gust dar iti garantez ca ii pot placea si neindulcite mult,ca o budinca obisnuita. Dilema asta cu laptele de vaca interzis dar alimente ce il contin aprobate am avut-o si eu,ca doar si branzica,fie ea calcica, cu otet,cu lamaie/portocala, tot din l de vaca se face ! Eu cred ca statisticile se refera la inlocuirea laptelui matern sau a celui praf cu lapte de vaca,si nu la folosirea lui in alte mancarici. Eu inca nu i-am dat alt lactat decat cel produs de titili mele ... Diversificarea merge mai mult sta! Ce ma amuza e ca unora li se pare ca s-a mai implinit fata de cand mananca si mancare . Eu ma intreb care mancare,ca mananca cateva lingurite zilnic!
Despre gris cu lapte ( eu am facut faina de orez cu lapte,gris nu am folosit ) , ai putea fierbe grisul cu apa,si sa adaugi lm/lp dupa fierbere...

Revin ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani tuturor floricelelor

La multi ani Anca


Sa fiti sanatoase si iubite !

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

La multi ani Anca

La multi ani Florilor !

Sei ,eu de 4 ani de zile folosesc numai fructoza si sunt foarte multumita ,daca as alege un indulcitor sirop din cele enumerate de tine ,ar fi siropul de agave are un indice glicemic foarte mic ,o picatura e echivalentul unei lingurite de zahar , dar cand e vorba de bebe nu stiu ce sa zic ! Intr-adevar se recomanda indulcirea cu banana ,dar nu merge la orice reteta .
Uite aici niste retete pt bebei 6-12 luni ,vezi cu ce indulcesc ele si eventual poti sa le scrii
http://diversificare.ro/category/retete/6-12-luni/
Legat de gris ,nu-ti recomand sa-i dai

Oana , wow ce avanseaza Eca


Eu as incepe diversificarea ,dar mi-e asa frica





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput