Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Seara....

LALI,,, de asta te apreciez atat : esti un suflet mare, copila nu are nici o vina, sper doar sa aiba parte da parinti care sa o educe la fel de frumos cum v-a educat mama voastra

May.. imi pare f logic c zice ALA...

ALAYNA.. Ela e bine. a facut 2 prune azi

RACH.. noi facem caca zilnic, rar trc 2 zile, insa putin si ffff tare .. cum va intelegti cu Mei taiu?

SIMMO.., sa iasa dintucu rapid fara durere mare

KORa.. bravo pt asa plimbare

eu am reusit sa fac azi curat in living si bucatarie pe jumate.. ultimul dat cu mopu a fost cu mitzi in brate, cum nu ma vede dai si plange..l-am trimit pe a meu cu ea la plimbare.. a dormit 30 min si mi-a adus-o toata plansa..i-a zambit, i-a vb dar caand a vazut ca nu-s dai si plange

FOLOSim chilotwi ff tari, cam grosi insa f buni, nu se inroseste deloc, dupa ce dupa toujours tot rosie era la buca ..
Am incercat si libro insa prca tin prea tar umezeala.. vreau sa incerc DM SI huggies..d puffies stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

IONELA.. nu te doare spatele cu LUNA? eu am tinut-o maxim 30 min in mei tai si m-a rupt .. clar nu sunt fan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Care e indulcitorul cel mai bun in locul zaharului?
sirop agave?sirop artar? sirop roscovE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, eu am folosit puffies, sunt destul de ok, ceva gen huggies dar mai mirositori :P si nu asa fainuti. Dar mai putin mirositori decat Pampers :D

Inlocuitor pt zahar mai e si mierea, curmalele dar nu stiu care e cel mai bun

Alayna, ai dreptate. Si mie mi-a luat 2-3 zile sa o dezvat pe Maia sa stea doar in brate dupa ce au fost bunicii :) Dar nu am lasat-o sa planga, doar am stat langa ea, m-am jucat, am vorbit cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


La multi ani floricelelor !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

La multi ani tuturor Florilor !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La multi ani floricelelor (daca aveti)!

Buna dimineata,

profit ca fii-mea e afara cu tat'su, doarme in carut, ca sa va mai scriu cate ceva.

Lali, felicitari!!! cum ziceau si fetele , cea mica nu are nicio vina. Cum o cheama ?

Sei, bravo pt kk. Ma bucur mult ca in sfarsit te-ai linistit!


Noi azi sarbatorim. Eca s-a ridicat singurica in picioare la marginea patutului. Total neasistata. Era asa satisfacuta iar eu tranchilizata . Ce repede mai trece timpul asta ...

Anul trecut , tot pe 8 aprilie, am simtit primele miscari in burtica. Ce amintiri ..

Azi incercam si noi un sfert de out. Sper sa ii placa si sa nu faca vreo alergie/reactie nasoala.


Sei, conform Dr. Bilic, tot indulcitorii sunt la fel (de daunatori). Niciunul nu e mai presus decat altul ..inclusiv celebra miere cica tre sa fie obtinuta in anumite conditii ca sa aiba proprietatile acelea mult laudate. Ori ce e in comert pe la noi e cam de proasta calitate.

si ca sa fie si citatul :
"Poate parea ciudat insa , in ciuda unei diversitati foarte mari de agenti de indulcire, niciunul nu prezinta calitati superioare care sa il recomande in detrimentul celorlalte, deci renuntati sa cautati un zahar <mai sanatos>. Mierea contine urme de fier si potasiu, melasa urme de calciu, magneziu si fe, iar zaharul brun urme de calciu si potasiu. Prezenta acestor minerale , in cantitate infima, nu imbunatateste cu nimic calitatile nutritive ale respectivilor agenti de indulcire. Singura diferenta intre aceste tipuri de zahar consta in puterea lor de indulcire si in viteza cu care se absorb in sange......cu cat puterea de indulcire a unei substante este mai mare cu atat va fi nevoie de o cantitate mai mica pt obtinerea gustului dulce, ceea ce duce la o <economie> de calorii"


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Salut,

La Multi Anim Florilor!!!

Despre indulcitori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Din ce am citit eu in tot capitolul despre zahar , in fct de puterea de indulcire si indicele glicemic eu as alege fructoza sau lactoza.

si ciocolata (ca Bilic da voie daca e amaruie)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza

La multi ani Lali! La multi ani floricelelor

La multi ani Ancaroro! sa ai part de bucurii cu sutele si sanatat fara numar

Mergi la inceput