Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Neata!

Kalu, si al meu face asa, eu m-am gandit ca-i o descoperire noua si nu am citit pe net, cred ca ai dreptate cu explicatia

Marryan, nici eu nu folosesc apa de la legume, mai ales ca le fac la steamer de inox pe foc.
Bravo Lera pentru asa somnic legat!

Oanab, felicitari pentru teren!

Va pup si va doresc un weekend minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

klau_ditza,alayna, jade, lali, sei, multumesc!

ooka condoleante!

Jade, nu am mai vorbit cu elly de aproape o luna.

oanab04, felicitari pentru achizitie!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

...asadar nu sunt singura al carei copil da din cap. M-am mai linistit.

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Am si eu o intrebare : ce sa fac sa nu planga copilul cand vede persoane straine ?
Speriata in casa n-o tin ,iesim zilnic ,la gimnastica, innot , in parc si totusi cand vede anumite persoane plange de parca ar taia-o cineva


Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)




exact acelasi lucru patim si noi (si in casa si pe strada)
la noi este si mai rau pt ca uneori face asa si cu anumite persoane din familie (persoane care le vede de cel putin 3 ori pe sapt)
eu inca n am descoperit care este problema

_


de T 7+






Am citit in cartea "mama si copilul" ca este normal si nu trebuie sa ne speriem daca copilul plange cand vede persoane straine sau persoane din familie care nu stau zilnic in preajma lui. Scria acolo ca este o etapa de dezvoltare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

oanaiasi, cum interactioneaza mur cu eca?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Andreea, condoleante
ce mai faceti? Chiar ma gandeam la voi ca nu ati mai intrat demult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mur cu Eca ? In niciun fel ca e legat ...o miroase doar daca o ducem noi langa el . Atat .

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!!!

[omulet cu ochii carpiti de somn]!


si alte bunatai vreti?

Au mai ramas de la Oanab de aseara unele.

Felicitri Oana, sa faceti repede o casa frumoasa acolo !
Unde ati cumparat locul? Eu plang ca vreau la casa,nu prea imi place la bloc.

Lena,am trecut cu Paul prin situtia asta de multe ori cu parcul, el plangea si cand ajungeam ,pentru ca imediat voia toate jucariile copiilor,dar imi plangea si la plecare,dupa ce se juca bine cu copiii. Si ce plans! Ma lovea cu palmele peste ochi, cu picioarele,tipa ca din gura de sarpe , si ii curgeau lacrimile siroaie. Cu rabdare am trecut peste,a fost doar o etapa,ca si muscatul,lovitul,impinsul altor copii/pe noi. Cand am descoperit ( fetelor care au avut rabdare sa imi explice) rabdarea,calmul,ce trebuiau folosite pentru temperarea lui,cand am reusit sa nu ma mai simt prost ca tipa copilul meu in magazin ca vrea "cadeaaaaa" (acadeaua, care timp de vre-o jumatate de an era singurul lucru pe care il voia de acolo) ,sa nu ma mai inrosesc ca el vrea pe un anumit loc in maxi-taxi sau autobuz ,parca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior! Acum raaar ma mai infurii si ii spun sa stea cuminte,exact cu cuvintele astea. In rest reusesc sa ii vorbesc calm,si sa ii explic ce facem,unde mergem,de ce trebuie sa stam pe alt loc , ii ofer alternative,si la un moment dat se linisteste.Cui nu ii convine ,asta este,copilul abea se formeaza. Nu vreau sa taca pentru ca asa vreau eu,ci vreau sa taca pentru ca stie ca nu e corect sa ceara totul pentru el. E mult de vorbit pe langa subiect, voi vedea daca am procedat corect cu copiii mei cand vor fi adulti,si cu mici exceptii prin adolescenta,cand va trebui sa gandeasca si singurei in fata unor alegeri.

Referitor exact la situatia " se agata de gard la locul de joaca,si plange" ,cand se intampla la iesirea /plecarea din parc, am invatat sa il anunt cu 10-15 minute inainte,ca vom pleca. Sa ma vedeti ce explicam copilului ca trebuie sa plecam,ca se face ora pranzului si trebuie sa papam, ii psuneam si ce o sa papam, si apoi sa facem nani ,dupa ce ne trezim ne jucam, cu gandul sa si respect ce ii spun. Desi sunt mici ,chiar si la 1.5 ani tin minte ce le promiti si sufera. Daca prima data se va opri din plans,increzator ca faci ce ai spus,daca vede ca l-ai pacalit,a doua oara urla si mai tare.
Si totul promis pe un ton neutru sau cu bucurie in glas,in nici un caz aspru si incruntat,ca o va percepe ca amenintare nu promisiune. Si nu de genul "daca mergi acasa pimesti ou kinder", nu asta duce catre rasfatul ala rau,cand copilul se va tranti in parc si va urla stiind ca astfel o sa primeasca dulcele ce altfel e interzis.

May, daca nu ii place in carucior poti sa te pui tu si in cap,si in locul ei in carucior,ca nu ii place si pace! Inainte sa te convingi ca nu ii place in nici un fel, poti incerca sa ii pui in carucior o paturica pe care o tii tu pe langa tine,sa simta mirosul tau, jucariile preferate prinse de carut, o chestie de aia de se agata si canta, poate nu ii convine ca sta cu fata la oameni si nu la cel care o plimba,sau invers. Ori ii limiteaza miscarea,se simte inghesuita.

Eu la gatit folosesc apa de la robinet, la baut luam la bidon mare de 7-10 l ,si nu luam mereu aceeasi apa.

,nu m-am gandit la gheata ci la gheatza Ionela si Lena ...

Lena,mie nu mi se pare ciudat ca un copil mic sa vrea sa se marite/insoare cu cineva din familia lui. El vede la parinti ca se sprijina unul pe altul, sunt tot timpul alaturi,si vrea sa aiba si el pe cineva la fel. Si cine e mai "la fel" decat acea persoana?

Nu prea sunt de acord cu reactia pe care trebuie sa o aiba parintii,aceea de "cum cred ei de cuviinta" ,pentru ca unii cred ca e mai bine sa dai una peste gura copilului si sa urli la el "taci din gura nesimtitule! Unde ai auzit asa ceva? "

Oana,sa ai pofta!!
O sa ma gandesc la tine pe 16 aprilie,si la Lena,IonelaMaria,ca trec prin Iasi. Merg intai la Bucuresti,la o prietena,pe 15 ,si apoi,pe 16 plec sa o aduc pe bunica paterna la tata. Ei,fratii tatalui si mama lui,nu au vazut inca pe Paul si Teodora decat in poze si la web. bea astept. Imi pare rau ca nu stau mai mult. Fetele,alea 3 de stau in Iasi,daca stati in canta sua Bucium , poate ne salutam ... Ca acolo stau cele doua matusi pe care le vom vizita,si de unde o iau pe mamaie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui pinkysor

Andreea, condoleante
ce mai faceti? Chiar ma gandeam la voi ca nu ati mai intrat demult

Pinky - mami de Dani 11.09.2011


Multumim pinky!

O sa povestesc mai pe seara sau maine despre Andrei. pentru grija si suport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Mur cu Eca ? In niciun fel ca e legat ...o miroase doar daca o ducem noi langa el . Atat .

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


Te intrebam, pentru ca Sara mea a a avut o perioada in care fugea de Andrei. Am aflat de la niste prieteni ca este o etapa normala in relatia caine - bebe.
Acum se inteleg minunat, Sara vine in fiecare dimineata cand se trezeste Andrei si il pupa, se joaca cu el, la fel si seara, inainte de baita.



Mergi la inceput