Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Noi folosim apa plata Aquatique de la Busteni.Scrie pe ea ca se poate prepara hrana bebelusilor.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana25 spune:

Salutare, mamici!
Va urmaresc de vreo luna de zile cu drag si am hotarat sa ma bag si eu in seama. :D Am si eu baietel nascut pe 26 oct 2011 si m-am gandit ca si el e un struguras. Mai slabanog si cam mofturos dar ramane struguras :)
Ma inscriu si eu pentru parcul Bazilescu daca e sa facem o plimbare in mai multi :)
Va pup si aveti grija de minunile voastre.
A inceput sa maraie al meu, ca altfel va mai povesteam una alta despre aventura mea zilnica cu bebita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

despre rasfat:RECLAMA ILEGALA -/video/rasfatul-la-copii

am vazut ... dar despre alaptare raspund numai dupa ce gasesc gheata sa-mi bag picioarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Ft tare filmuletul Ionela. Vezi ca in pantofar s-ar putea sa fie ceva papuci


Cum se procedeaza cand copilul incepe sa planga daca il scoti din parc?
Eu am deja dileme de genu...

S-a vorbim mai demult despre copilas care spune ca o sa se marite cu sora sau cu mama, eu am citit recent despre asta si din cate m-am documentat este vb de Complexul lui Oedip http://ro.wikipedia.org/wiki/Complexul_Oedip

Francoise Dolto spune ceva de genu:
"Cum trebuie să reactioneze părintii cînd se manifestă acest complex?
După cum cred ei de cuviintă. Mai întîi trebuie să stie că acesta este un lucru normal. Să-i spună
copilului: „Cînd vei fi mare, vei face ce vei dori tu. Pentru moment, nu pti încă să ai o sotie (dacă e
băiat) sau un sot (dacă e fată). Ai vrea să fii deja mare, să faci si tu ce fac oamenii mari. Ca multi alti
băieti, poate că ai vrea si tu să fii sotul mamei tale (sau sotia tatălui tău). Asa ceva nu se poate. Asa e
viata.“
Să spunem încă o dată că, părintii nu trebuie să evite dialogul cu copiii lor."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Tocmai ma pregateam si eu sa vad filmuletul cu rasfatul ,dar a adormit Nouras si -o las in liniste

Lena ,Maia plange daca plecati din parc ? Sau intrebi doar sa te pregatesti indiferent de reactii ?


Am si eu o intrebare : ce sa fac sa nu planga copilul cand vede persoane straine ?
Speriata in casa n-o tin ,iesim zilnic ,la gimnastica, innot , in parc si totusi cand vede anumite persoane plange de parca ar taia-o cineva




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ala, am vazut cazuri si ma pregatesc...

Poate ii invadeaza spatiul si de asta, poate e din cauza la puseu si o sa treaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Am si eu o intrebare : ce sa fac sa nu planga copilul cand vede persoane straine ?
Speriata in casa n-o tin ,iesim zilnic ,la gimnastica, innot , in parc si totusi cand vede anumite persoane plange de parca ar taia-o cineva


Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)




exact acelasi lucru patim si noi (si in casa si pe strada)
la noi este si mai rau pt ca uneori face asa si cu anumite persoane din familie (persoane care le vede de cel putin 3 ori pe sapt)
eu inca n am descoperit care este problema

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara!

Ingerash,din mesajul tau nu s-a ghicit absolut deloc ca ar fi vorba de alta persoana! Dar na,poate faptul ca am dormit foarte putin in ultimele 48 ore imi face mintea sa se miste mai greu.


Andreea condoleante.



Fetelor va pup pe toate , inca nu mi-am revenit dupa nervii de azi, nu stiu ce am avut dar am fost foarte nervoasa.


Mai fetelor, intrebare de baraj : ce intelegeti voi prin rasfat=copil razgaiat si ce inseamna pentru voi a fi rasfat= placere nevinovata ?

De exemplu,faptul ca eu raspund nevoilor lui Paul si ale Teodorei,nu le consider rasfat,nu consider ca asa ii invat razgaiati,ca doar deschid gura si eu le indeplinesc dorinta . Sau prin faptul ca ii pup toata ziua,si ne jucam,si ne imbratisam, ii port in brate/mei tai pe unde mergem, daca mi se cere si PAul in brate cand nu se simte sigur,de exemplu , il iau,cu oate ca e si fata in brate.

Pentru mine rasfat cu sensul ala rau, de copil care iti pune limitele la incercare si te pune in situatii de santaj emotional in fata altor oameni pentru a obtine ceva , este atunci cand oferi copilului chestii de care nuare nevoie , atunci cand conditionezi copilul cu "momeli" ca sa faca ce iti place tie nu ce ii place lui. Dar in nici un caz nu poate fi vorba de rasfat la 2 ani,cat are Paul,de ex. Dupa parerea mea ,abea pe la 4 ani poate fi vorba si de discernamant,abea atunci cred eu,copilul poate incerca sa manipuleze,dar numai daca s-a incercat asta pe el. Fie acasa,fie la gradinita,sau in alta parte unde petrece timp.


Ionela, ai gasit gheata?


Ieri m-am epilat cu ceara! De vre-o 4 luni tot ma uitam la rezerva de ceara si la benzi,si nimic, nu voia parul sa cada singur. Isi pleca pleata doar in fata aparatului de ras! Ieri i-am venit de hac! Ma gandeam sa atentez si la podoaba capilara,in sensul sa o ajustez cu foarfeca,nu cu ceara, dar daca tai din el nu il mai pot impleti. Asa ca il las sa mai creasca. Asta pana mi se pune pata. Inca cochetez cu ideea de scurt pana la nivelul barbiei, filat putin,sa il fac ciufulit.

Alayna,te-ai convins ca nu o dor umerii de la dormit si acum ai luat-o cu altceva? Glumesc! Foarte multi copii se sperie cand vad oameni staini, le invadeaza spatiul cum mai spunea cineva, si atunci trebuie "amor ghebos " cum mi-a spus mie Ooka odata,cand facea Paul niste trasnai ce ma puneau in situatii jenante. Atunci explicat persoanei in cauza "sperietorii" , ca ii ia ceva mai mult timp sa accepte pe altcineva decat mama si tata,copilului. Poate fi vorba si despre oameni apropiati,care vin des in casa,si a caror fizionomie/privire/glas sa nu placa puiului.

Lena,daca plange copilul in parc, luat in brate,ignorat lumea din jur,si iubit copilul sa se simta in siguranta. E cea mai buna metoda!


Eu tot am impresia ca am citit mesaje cu intrebari si nu le-am raspuns... Musai sa dorm !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Rasfat nu poate fi egal cu satisfacerea nevoilor. Cand ii oferi ceva material in loc de afectiune ajunge la rasfat.... nu mai spun ca faptul ca e rasfatat e cel mai mic rau pe care i-l facem procedand astfel. Mai mare rau e cel pe termen lung... cand isi va raporta viata doar la placeri materile si nu va mai sti sa traiasca autentic.

Lali, gheata era gheatza.... dar merge si-un pantof ceva sa-mi bag piciorul
Nici eu nu intelesesem ca e despre alta persoana... dar si asa tot de gheata am nevoie ... sa imi scada temperatura din cutia craniana care era pe punctul sa explodeze
Nici eu nu am avut o zi buna... incerc sa-mi fac putina ordine in ganduri/planuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Buna seara !
Dau de si de mancat azi am semnat actele ne-am luat teren pt casa sunt super mega ultra fericita, sufletica mea o sa aiba camera ei de printesa si curte sa se joace, mai e mult pana atunci dar euforia momentului ma duce cu visurile departe
Sa revenim ontopic am vazut zilele trecute ca discutati de premergator, noi am primit la botez unul nici nu l-am scos din cutie inca, o sa o pun dar putin si asta peste vreo luna doua, in schimb avem exersaucer in care o pun de vreo saptamana si ii place mult mult se joaca cu jucariile alea, se invarte, se ridica in picioruse si chiuie, nu o las mult nici in asta dar e f incantata.
Amalia bea apa cu mare placere, ii dau cam 20-30 ml pe zi ea cred ca ar bea mai mult daca i-as da. Am luat si apa humana dar am renuntat ca desi am tinut-o la frigider asa cum scrie pe cutie se vedea ceva albicios in ea si am aruncat-o si ii dau bucovina de care bem si noi. M-am gandit si eu care ar fi ai buna carpatica de exemplu are mai putin nitrati si nitriti (reziduri de ingrasaminte cum zicea sei) in schimb are mai multe saruri (sodiu, potasiu, magneziu, calciu) care din cate am citit le face rau la rinichi.
Astazi am dat lovitura in bucatarie nu va ganditi ca am gatit cine stie ce fomfleuri pt noi,i-am facut printesei cel mai bun piure cu brocoli, i-a placut maxim era asa haioasa ca nu apucam sa iau in lingurita ca tipa sa ii dau si se intindea dupa castron. Mai avem de lucrat cu fructele care nu ii plac de loc dar eu insist sa i le ofer in fiecare dimineata dar ea mi le ofera mie asa ca le pap eu.
Noapte buna strugurasilor ca daca au ei noaptea buna o avem si noi.
Uitam, superbe pozele de la intalniri, sunt asa frumosi toti ca i-as vrea eu pe toti



Mergi la inceput