Clubul "babelor" FIV-oase 24

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Fetelor, am nevoie de o informatie: unei prietene i-a fost prescris dupa IA, LUTINUS (progesteron 100mg). am inteles ca e o diferenta mare de pret intre el si Utrogestan, dar e o diferenta asa de mare de calitate? sau e doar tactica medicilor romani de a prescrie medicamente dupa firma " care da mai mult", ? parca la Sibiu se mai prescria Lutinus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Cum sa nu ne placa baba?
Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Lara, sunt intr-o stare de debusolare totala; citesc despre clinici, protocoale pana mi-e capul varza. urmaresc fetele.. incerc sa sa gasesc o clinica, un medic pt care sa mi se treazeazsca un anume "feeling" deocamdata nici un sentiment pt nimeni, dar , cu siguranta, voi urma trend-ul daca se dovedeste asa de castigator..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

SAMIRRA ,si eu sunt tare derutata cu blastocisti astia la BIOGENESIS ........cind i-am intrebat pe dr daca fac cu blasto ....dr acela romin a zis da .......un da nesigur apoi sa uitat la dr grec si ia zis ca am intrebat de blastocisti ,nu stiu chiar mi sa parut un da fff retinut ,au avut un schimb ciudat de priviri ...............mi-au dat mult de gindit !

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Fiv facut in februarie nereusit!
Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

ooooofffff, adijo, si eu mi-am facut asa, un fel de top 5 de clinici si docs (impropriu zis top), unii imi sunt mai accesibili (Budapesta, Viena, Athena) si unii mai putin (Istanbul).. la mine e dificil si sa plec de la job o perioada mai lunga sau una anume, la hubby la fel, in combinatie, ce sa mai zic..deci, ca sa combin CO-uri, CM-uri, si program doc, lucrez cu pivot tables
anyway, big like pt greci (doc D & Co) si doc stormy as well, imi place ca au conditii si laboratoare excelente, in Athena si Istanbul, experienta si balls sa aplice si proceduri mai "neortodoxe". dar cu rezultate frumoase, imi plac conditiile, seriozitatea si experienta austriecilor, la fel, tehnici de ultima generatie, deci, ai inteles ideea..
dap, Lutinus se poate inlocui cu utrogestan fara probleme


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Adjo,intr-adevar la Sibiu recomanda Litinus, era ieri o fata care facea transferul si Litinus lua. a zis ca e mai scump, parca azis ca dat 400 lei, dar nu stiu cate doze.
Mie , in schimb, mi-a dat utrogestan, nu mai stiu exact daca a avut tendinta sa-mi recomande altceva, sau i-am zis eu ca am deja utrogestanul (aveam toata farmacia luata cu mine).Eu i-am aratat si progesteronul injectabil, a zis ca nu trebuie, ca sunt mai bune ovulele, i-am aratat si cycloproginova, de la Viena, a zis ca nu trebuie, ci doar 600 utrogestan.
De la mine putere voi lua si duphaston, nu-i mai spun, oare sa iau si cycloproginova?

Am raportul embriologului: din cele 21, doar 15 au fost mature, si azi am 12 embrioni. maine ma suna sa-mi spuna de evolutia lor si sa stabilim transferul, joi sau sambata. Eu parca as prefera joi,nu am incredere asa mare in calitatea lor

Multumesc tuturor pt sustinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Lara buna faza cu "pivot tables" sa imi spui daca iti iese...
Elenus nu dau, nu dau, era doar o idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Lara, PK nu era enumerat pe acolo, doar accesibilitatea Budapestei. Sa inteleg ca te gandesti sa schimbi sau mergi si de data asta pe mana lui?!


Va dati seama ca acum am si eu ganduri de taifuneala, da?! Asa ca o sa aplic singura idee geniala care imi trece prin cap: astept momentul ala magic, starea aia de gratie care sa ma fac sa vad lucruile clar si sa aleg hotarata si linistita. Hm... pana atunci ma gandesc sa bag pudra de orz, ceai de urzica si mai trebuie sa vad ce, ca parca sunt cam putine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Ralu notat. multumesc.
urzica notat
pup fetele
aadina balanta parca luase 2 cycloproginova pe zi. eu citisem ca e bun estrogenul in faza 2 daca e vb de protocol lung. la antagonist cica nu s-au obt rezultate notabile.
ralu poate spune cum i-a dat ei turcul?
cer scuze. sunt prinsa la munci si nu stiu daca ralu a spus ceva despre sustinere.
pivot tables? tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Aadina iti tin pumnii sa fie bine. oricum , pana acum treaba pare sa mearga ok , nu?
Lutinus cica costa 200ron cutia de 21 comp. fata de 30 ron cate e utrogestanul. Prietena mea m-a sunat sa ma intrebe daca poate lua Utro ( nu prea isi permite lutinus) ca de , eu deja " sunt expert " intr-ale tratamentelor pt infertilitate .

Mergi la inceput