se poate lua CO intre postnatal si CIC?

se poate lua CO intre postnatal si CIC? | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Va intreb pentru o prietena care a nascut in februarie anul acesta. De la serviciu i-au spus ca are 16 zile de CO si ca trebuie sa le ia intre concediul de maternitate (post-natal) si CIC, altfel se pierd. La primarie i s-a spus ca nu se poate sub nicio forma asa ceva fara alte explicatii.

Ne-am uitat in legea republicata in dec 2010 dar nu ne lamurim.

In ORDONANta; DE URGENta; Nr. 111 din 8 decembrie 2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor la

ART. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentând indemnizatii si stimulent
de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) începând cu ziua urmatoare celei în care înceteaza, conform legii, concediul de maternitate,
daca cererea este depusa în termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) începând cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa în termen de 60 de zile lucratoare
de la acea data, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea
concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
c) începând cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredintarii, daca cererea este
depusa în termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit
masurile de protectie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul în care cererea a
fost depusa; peste termenele prevazute la lit. a) - c).


Litera 'a' spune ceva, 'd' spune altceva. Pana la urma cum e corect si ce ar trebui sa faca prietena mea ca sa nu piarda zilele de CO?

Multumesc,

Edit pentru diacrtitice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

concediul de odihna, din cate stiam eu, nu se poate lua intre CM si CIC. practic, de cand salariata intra in CM cod 08 (sarcina si lauzie) contractul ei de munca este "suspendat" cu plata, iar la expirarea celor 126 zile calendaristice de concediu medical, salariata trebuie sa faca cerere de intrare in CIC (pentru 1 sau 2 ani) sau de reluare a activitatii (cu conditia sa fi avut minim 42 zile calendaristice CM cod 08 dupa nasterea copilului). angajatorul poate angaja temporar pe cineva pe postul salariatei insarcinate, chiar din prima ei zi de concediu medical cod indemnizatie 08. pentru ca se presupune ca proaspata mamica va sta acasa cel putin pana copilasul va implini 1 an.

prietena ta de ce nu si-a luat concediul de odihna inainte de a intra in concediul medical sau de a naste ?
asa cum se prezinta situatia acum, sunt aproape sigura ca prietena ta va pierde cele 16 zile de CO neefectuat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Interesanta afirmatia celor de la salarizare.
Pot sa precizeze baza legala pentru aceasta afirmatie? Dealtfel sunt obligati. Deci? Astept cu o curiozitate nedisimulata....

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Corinadani
CIC nu este obligatoriu ca sa precizam ca afirmatia ta cu acel "trebuie" nu este corecta.
In egala masura daca imi precizezi baza legala conform careia faci afirmatia cu pierdutul zilelor de CO - sunt foarte curios.
Ioana Pos ceea ce ai marcat(bold) tu, este perfect valabil insa se refera la cu totul altceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ioana Pos ceea ce ai marcat(bold) tu, este perfect valabil insa se refera la cu totul altceva.



Te referi la litera 4, cred. Deci concluzia este ca nu poate lua CO intre maternal si CIC,s a inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

concediul de odihna, din cate stiam eu, nu se poate lua intre CM si CIC. practic, de cand salariata intra in CM cod 08 (sarcina si lauzie) contractul ei de munca este "suspendat" cu plata, iar la expirarea celor 126 zile calendaristice de concediu medical, salariata trebuie sa faca cerere de intrare in CIC (pentru 1 sau 2 ani) sau de reluare a activitatii (cu conditia sa fi avut minim 42 zile calendaristice CM cod 08 dupa nasterea copilului).


Tocmai, ca eu stiam ca maternalul este asimilat concediilor medicale si ca pe perioada lui inca este activ contractul de munca. Acesta se suspenda de la intrarea in CIC.

Personal am folosit exact aceasta schema insa inainte de intrarea in vigoare a noii legi: maternal + CO + CIC, pentru a nu pierde zilele de CO din acel an pentru ca stiam ca voi sta acasa 2 ani si nu se puteau reporta. La momentul la care am cerut eu (si mi s-a aprobat) combinatia CM+CO+CIC in lege nu gasistem clar nici ca se poate, nici ca nu se poate lua CO intre cele doua. Poate era o prevedere si nu am gasit eu sau poate au fost draguti/ neatenti cei de la mine de la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da, poate, insa eu nu as face greseala asta pentru ca as "rapi" din zilele la care oricum pot avea dreptul prin legea asigurarii. CO este un drept rezultat din munca prestata si ca sa nu mai pun paie pe foc la adresa "neprofesionalismului" celor care au facut afirmatiile cu "pierderea" zilelor, am sa ma rezum doar la art. 144 alin.2 din legea 53/2003.
Desigur asa nu exclude "asteptarea mea", vis a vis de justificarea legala a afirmatiilor celor de la HR.




www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Rectificare(completare) la ce ai mai scris:
In concediul medical, CM este suspendat. Concediul de maternitate este concediu medical 100%. In toate concediile medicale si in CIC, contractul de munca se suspenda.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@Corinadani
CIC nu este obligatoriu ca sa precizam ca afirmatia ta cu acel "trebuie" nu este corecta.
In egala masura daca imi precizezi baza legala conform careia faci afirmatia cu pierdutul zilelor de CO - sunt foarte curios.
Ioana Pos ceea ce ai marcat(bold) tu, este perfect valabil insa se refera la cu totul altceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


ok, scuze. nu lucrez direct cu legislatia, am doar tangenta sau daca vrei sunt un intermediar intre colegi si serviciul de resurse umane; sunt la curent cu anumite informatii, m-am intalnit cu diverse "spete" si am tot cerut sfatul si parerea celor de la HR cu privire la multe situatii. pana acum nu am intalnit mamica "dornica" sa-si reia activitatea la terminarea celor 126 zile de CM. multe dintre ele nu mai stiu cum sa faca sa-si prelungeasca sederea pana implineste copilul 3 ani .

era o "chestie" pe care eu nu am inteles-o niciodata, legata de dreptul la zile de CO pentru salariata care ramane in CIC pana implineste copilul 2 ani; m-am grabit sa raspund cu pierderea zilelor, bazandu-ma pe ceea se se intampla la mine la serviciu - nu-ti faci concediul integral pana la finele anului in curs, atunci in anul urmator se vor reporta doar 8 zile de CO din cele ramase neefectuate; daca pe acestea 8 zile de CO reportate, nu le efectuezi pana la 30 iunie, le pierzi de tot.

asadar am facut o combinatie si o extrapolare, din care mi-a iesit pe gura (pe taste) "porumbelul" respectiv.

corect era daca spuneam asa : daca acea mamica ar fi fost colega cu mine, si-ar fi pierdut cu siguranta cele 16 zile de CO daca ar fi stat acasa in CIC pana implinea copilul 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Nu am cum sa iti aduc justificarile celor de la HR, dar spune-mi atunci care e baza legala ca sa poata folosi combinatia maternal + Co + CIC.

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:

corect era daca spuneam asa : daca acea mamica ar fi fost colega cu mine, si-ar fi pierdut cu siguranta cele 16 zile de CO daca ar fi stat acasa in CIC pana implinea copilul 2 ani.


De ce spui asta?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput