se poate lua CO intre postnatal si CIC?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Ioana
Se poate face asta dar inainte intreb de ce ar face asa ceva? personal mi se pare o eroare pentru ca primeste bani in ambele cazuri pentru doua drepturi distincte. De ce le-ar suprapune si sa ia bani doar pentru un drept, daca are dreptul la ambele?



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:

corect era daca spuneam asa : daca acea mamica ar fi fost colega cu mine, si-ar fi pierdut cu siguranta cele 16 zile de CO daca ar fi stat acasa in CIC pana implinea copilul 2 ani.


De ce spui asta?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


pentru ca asa s-a si intamplat, acum cativa ani (nu mie, unor alte colege). o fi reportarea reportarilor de vina ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Marius, daca as fi ea, ti-as raspunde. Cum nu sunt te rog sa imi spui cum poate ea sa ia zilele asa cum vrea ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu nu ma iau dupa "asa s-a intamplat". Baza legala si sunt de acord.
Altfel consider ca este ilegal atata vreme cat pot justifica de ce nu, in baza legii.

Pentru inceput exista acest art. 144 alin. (2) care precizeaza clar ca acest drept nu poate fi limitat.
Deci din start nu poti sa iti pierzi un drept pt ca ar insemna o limitare.
Este adevarat ca in baza art. 146 se precizeaza ca trebuie acordat anual cu exceptiie de rigoare si ca nu poate fi compnsat in bani decat tot cf . art. 146
Dar nu este mai putin adevarat ca pe perioada suspendarii CM toate relatiile ce decurg din CM sunt suspendate inclusiv CO sau oricare alt drept sau obligatie.
Aceste drepturi si/sau obligatii se vor restabili imediat ce contractul de munca redevine activ.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca asa vrea ea.... e treaba ei. La finalizarea celor minim 42 de zile postnatal revine la serviciu isi ia CO si apoi daca doreste continua cu CIC.
Care este problema?
Eu in locul ei as intra in postnatal apoi CIC si dupa aceea CO pana la finalizarea lor.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Marius, revine la sercviciu = trebuie sa lucreze 1 zi sau e suficient sa depune cerere de Co pentru prima zi de dupa expirare CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este in regula daca face cererea si daca este aprobata cu exact ziua in care revine. Adica sa intre din Conc. med in Conc. odihna direct este absolut legal. Sa nu uitam insa ca din punct de vedere teoretic conc. de odihna poate sa fie aprobat sau sa nu fie aprobat cu data solicitarii lui. Poate sa fie si respins. Este legal. Adica daca are dreptul nu inseamna ca este cineva obligat sa il aprobe cu acea data. Este legal sa il aprobe dar nu este obligatoriu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multumesc Marius.


Mergi la inceput