Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {4}

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui iaura21

fetele ,am iarasi un mare morcov...am o mare hemoragie, nu am avut niciodata asa ,e a 2-a zi de cm ,oare asa se manifesta dupa nastere ??
nu pot sa ma ridic, sa stau in fund si chiar si intinsa imi curge siroaie ,am si cheaguri ,dar nu am dureri ...ati mai avut careva asa??



mami de printesa ,Flavia Maria ( 27. 12 .2011)

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"





nu cred ca e ok, si eu am avut CM , dar nu am patit asa, cred ca mai bine mergi la Dr.
ai facut efort mai mult azi ? poate fi si asta cauza.

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

stiu ca s-a mai discutat dar nu am timp sa citesc din urma...am patit o aproape nepatita,caci am mai avut un canal infundat,dar acum ma chinui de numa .. deci am fost in oras sa cumparam una alta pt botez si m-am intors cu sanii pietroi ;cum firicel a mea nu mananca cum trebuie mi s-au infundat canalele .. si nu reusesc sa le desfund neam ..am incercat apa calda (comprese) si masaj, plus pun fata la tatica ,dar nah cum trage ea e de "poveste" ..ce sa mai incerc ..si cat pot sta asa , sa nu ajung la mai rele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Georgia, incearca cu comprese cu apa fierbinte si apoi pus fetita la san/muls iar la final comprese cu apa rece. Daca asa nu functioneaza mai poti incerca metoda babeasca cu foi de varza, iar eu mi-am rezolvat probleme cel mai bine cu oxitocina injectii.

Ileana si Vladut mai fornaia inainte dar acum parca fornaie in mod constant cumva si parca mai infundat, o sa merg maine la medicul de familie pentru linistea mea. (as fi mers si azi dar nu e la cabinet )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

intreba cineva de vaccin ei bine nu a avut absolut nimic Rafael(am mers pe schema de la stat)

Dupa rotarix poate aparea ceva?

suzik nu prea i-a placut lapticul dupa snitele si dupa fiecare aliment prajit face un keke mai diareic asa I(papa si tu putin si vezi ce se intampla),nu cred ca e de vina snitelu cat prajeala.


iaura mami ma sperii nu cred ca-i ok ,suna-ti ginecologul


Mihaela i-am propus lady-ei noastre sa scriem cateva randuri despre noi sa ne cunoastem mai bine dar se face ca nu vede ca si eu eram curioasa de Ileana,de lady(ca am vazut eu o poza intr-o uniforma interesanta),olga,danezza si mai sunt cateva fete care mi-au atras atentia,tu care scri atat de minunat .

De Anda stiu sigur ca se vede la semnatura



suzik zi-mi de unde iau pungile pentru laptic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Altesa, eu le-am luat de la o farmacie, dar nu lant ci la nivel local, gasesti in schimb si pe net, acum am vazut ca la farmacia tei sunt 34 roni:

https://comenzi.farmaciatei.ro/produse_nou_nascuti_maternity/lansinoh_pungi_de_stocare_lapte_matern_25_buc-p10020689

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

sunt singura cu amandoi...nu am timp de nimic...

merg tot pe pereti si iaura, ca si tine curge sange rosu curat de aseara la greu...o sa sun medicul cred ca si tu ar trebuii

alina el are fontanela foarte mare si nu mi-a zis dr sa intrerup vit d

am fost ieri la farmacia tei unde am cheltuit cam 500 lei dar am facut un calcul si la alta farmacie earu cam 800

v-am zis ca nu mai am lapte dloc...ei am luat ieri si galafor caci din ala nu luasem si nimic...deci nu mai e si gata trebuie sa ma impac cu ideea

bb iar nu papa...masa de la 6 si cea de la 10 cat si aia de la 12 au fot de cate 60-70 ml...incepem circul iar

revin ca bazaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Suzieq si a mea fornaie constant , insa nu are nimic, am fost la Dr cu ea, mi-ar fi zis dc era ceva; du-te la Dr daca tu consideri ca poate a racit, dar ar fi avut si alte simptome, cred eu.

Apropo de acest forum, si pe mine m-a ajutat f mult discutiile voastre si in sarcina si acum, dc nu ati fi fost voi ar fi trebuit sa stau cu mana pe telefon cred. :)

Eu inca mai am lapte si sper sa fie asa macar pana pe la 6 luni Doamne ajuta , cand am avut CM si eu am observat ca parca nu mai erau asa tari sanii insa cred ca mi-am revenit desi si de multe ori unul e mai plin ca celalalt pt ca Bia mea mananca cateodata din unul singur si se satura , pe al doilea nu il mai vrea.

DAR eu cred in continuare cu tarie ca productia de LM are legatura cu alimentatia , dc eu nu mananc de cel putin 3 ori pe zi nici LM nu am , si asta e verificata.
Nu mai stiu insa ce sa mai mananc , aseara ma mancat o friptrura la cuptor cu ceva condimente si prajitura cu scortisoara si nuci si v-am mai zis , pe 3.30 azi dim ne-am culcat , adica cu Bia ca ea nu putea dormi si nici suge titi.. nu stiu de la ce o fi fost , poate de la prajitura .

Asta cu canalele infundate si eu am ptit-o de mai multe ori insa pitica mea m-a ajutat , si le-a desfundat ea, cu pompa nu am reusit iar cu compresele reci/calde nu am incercat.

Multumesc fetelor care mi-au spus cum se face cu tarata. Insa a venit soacra-mea si a dat totul peste cap , ea a zis ca se pune intr-un tifon si apoi direct in apa de baita , nu se fierbe mai intai ... ca sa nu ma cert cu ea ca si-asa m-a stresat maximmmmmmmmmm 2 zile , am facut ca ea . Dar mare greseala !!! Data viitoare fac cum stiu eu !

Si Bia mea maraie ca un catelus si se foieste in pat cand doarme, mai ales spre dimineata cand treb sa se trezeasca , de ce or avea bebei comportamentul asta nu stiu exact.

Am zis ca de azi mananc numai ciorbe, iaurturi si multe lichide , o iau razna cu mersul la toaleta , nu mai rezist , cred ca va trebui s amerg la Dr. ca nu se mai poate.
cand reusesc sa merg la toilet , ma ustura grav.
Voi aveti problema asta? Scz dc pun intrebari cam aiurea dar mi-am permis sa intreb pt ca pe altcineva nu am pe cine si aici am incredere ca se poate discuta orice legat de noi mamicile si bebei si de ce nu si alte probleme, sper ca nu gresesc .

Va pup
sa aveti o zi faina!!
Noi o sa iesim un pic la aer prin curte.


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui iaura21

fetele ,am iarasi un mare morcov...am o mare hemoragie, nu am avut niciodata asa ,e a 2-a zi de cm ,oare asa se manifesta dupa nastere ??
nu pot sa ma ridic, sa stau in fund si chiar si intinsa imi curge siroaie ,am si cheaguri ,dar nu am dureri ...ati mai avut careva asa??



mami de printesa ,Flavia Maria ( 27. 12 .2011)

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"




Iaura, am o prietena careia i-a venit CM de 2 luni si m-a sunat ieri si mi-a povestit ca are o hemoragie impresionanta. a udat patul, zicea ca asa ceva nu a mai patit, la jumatate de ora schimba absorbantul care dadea pe afara. Zice ca a citit pe net si ca ar fi normal sa se intample asa. Eu la Alexis nu am patit asa ceva, mi-a venit normal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Buna,

Noi raportam ieri un interval 18.30-22.30 in care copila noastra a stat treaza, apoi a dormit linistitat pana la ora 03.A fost de vis!
Ulterior s-a trezit la 5,la 7.30, la 8.30.

Am uitat sa va spun ca sambata am reusit sa ajung si eu la manechiura-pedichiura...m-am simtit femeie... Nu am mai iesit singura de la molifta de 40 zile... Of ce bine era la mama ! Abia astept sa mai mergem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ane-maria



Buna fetelor,

v-am citit insa de raspuns nu am mai raspuns ca .. stiti si voi cum e...nu va mai zic.
ieri am fost plecati spre seara prin oras , cu sotul si Bia la o prajitura, dupa ce ne-am intors i-am dat sa manance Biancai si apoi am sperat ca va adormi , era ora 22.00 (baie nu am mai facut aseara ,era cam tarziu), insa febletea mea nu a vrut sa doarma neam pana pe la 03.30 dimineata , asa ca am stat cu ea in brate si plimbat prin casa vreo 5-6 ore , timp in care a atipea cateva minute apoi se trezea, incepea sa planga , iar atipea , ii mai dateam titi dar facea urat tare la ea... apoi iar atipea iar plangea si tot asa pana spre dimineata cand pana la urma a luat-o somnul ; nu pot spune ca sunt obosita pt ca am dormit de la ora aia pana pe la 8 apoi i-am dat sa pape s-a culcat la loc , s-a trezit la 11 si iar titi sisomn si doarme si acum , are un program pe cam ciudat , doarme pana pe la 11 -12 ziua si noaptea nu prea imi doarme :(


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)


Exact asta e orarul lui Iris in fiecare zi. Parca ai fi descris ce se intampla la noi zi de zi

Mergi la inceput