Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {4}

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Altesa, cum a reactionat Rafael la snitelele de pui si noi avem azi tot snitele.

Despre gustat, noua medicul neonatalog ne-a zis ca trebuie sa gustam so noi tot ceea ce ii dam lui, asa ca afara de colief si vigantol am cam gustat totul. Apropo de colief, stiti ca se arunca dupa 3 saptamani ca si vigantolul.

Noi raportam niste fornaieli ciudate, mai stau putin si o sun pe dr de familie sa vedem cum facem sa-l vada, ca ii tot pun ser fiziologic si il aspir, nu ies mucisori dar tot infundat pare, poate il bag la o tura de aerosoli. Asta e cadoul inainte de vaccin, eu inca mai studiez ce si cum cu vaccinurile astea, deja ma enerveaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Mihaela, si daca pentru unii ar suna scarbos...eu am facut-o deja ! Ba mai mult decat atat, a facut-o si tati! Chiar eram curiosi sa stim si noi ce gust are. E foarte dulce, in general. Nu am testat dupa diverse mancaruri.
Raportez si eu un mare kk la ora 04.!!! Ce ora si-a ales si copilul meu...Dar nu mai conteaza, putea sa-l faca si in capul meu, numai sa-i fie bine si sa nu se mai chinuie. Cred ca si-au facut efectul toate produsele anticolici pe care i le-am dat.

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


:))))) hai ca m-ai facut sa rad. Vezi sa nu te auda zicand asta peste vreun an si ceva ca te trezesti cu vreo surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Alina burtoaie suna cum suna, dar burta curgatoare si gelatinoasa.....

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Si eu am la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Anca, ma agit cand realizez ca radu are la 3 luni kilele pe care le avea mara la 5 :) si mara mereu mi-a parut un copil grasan. Dar ea a fost mai pufoasa, asta e mai legat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Suzi, si al meu fornaie iar pediatra a zis ca este o chestie fiziologica si va dura pana pe la 5 luni.
Alice, o sa fac tot posibilul sa nu afle cam cat sunt dispusa sa duc din partea lui!
Asadar, avuseram copii fataiti toate...Inseamna car iar se intampla ceva in lumea bebeluseasca...(ce mi-a placut expresia asta, Mihaela!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:



Buna fetelor,

v-am citit insa de raspuns nu am mai raspuns ca .. stiti si voi cum e...nu va mai zic.
ieri am fost plecati spre seara prin oras , cu sotul si Bia la o prajitura, dupa ce ne-am intors i-am dat sa manance Biancai si apoi am sperat ca va adormi , era ora 22.00 (baie nu am mai facut aseara ,era cam tarziu), insa febletea mea nu a vrut sa doarma neam pana pe la 03.30 dimineata , asa ca am stat cu ea in brate si plimbat prin casa vreo 5-6 ore , timp in care a atipea cateva minute apoi se trezea, incepea sa planga , iar atipea , ii mai dateam titi dar facea urat tare la ea... apoi iar atipea iar plangea si tot asa pana spre dimineata cand pana la urma a luat-o somnul ; nu pot spune ca sunt obosita pt ca am dormit de la ora aia pana pe la 8 apoi i-am dat sa pape s-a culcat la loc , s-a trezit la 11 si iar titi sisomn si doarme si acum , are un program pe cam ciudat , doarme pana pe la 11 -12 ziua si noaptea nu prea imi doarme :(
Referitor la bubitele de pe fata au mai trecut cu tarate insa nu de tot, aaaaaa, a fost soacra-m,ea la noi si zicea de bubitele astea rosii de pe fata ca sunt din cauza unei persoane care nu a fost "curata" cand a fost in vizita la noi si ca s-a asezat pe pat si de aceea are bubite din alea Bia pe fata ... voi credeti in chestiile astea , eu nu!? in fine am fost un pachet de nervi 2 zile cat a fost in vizita la noi, n-are rost sa mai pocvestesc ca unele din voi probabil stiti cum sta treaba cu soacrele.In rest suntem ok , a luat in 3 saptamani ,cam 700 -800 g , pe 8 luna asta facem 2 lunite . Sper sa scapam de colicii astia odata , ca m-am saturat, le-am incercat aproape toate medicamentele posibile de colici dar uneori am impresia ca nu isi mai fac efectul.
Am pus si eu piciorul in prag cu sotul, am vazut discutii de-ale voastre in capitolul trecut despre acest subiect... si am zis ca e cazul sa fac ceva, si dupa cateva discutii acum e mai ok, ma ajuta mai mult prin casa... pt ca de multe ori simt ca nu mai fac fata la cate sunt de facut... apropo anahadasa felicitari maxime din partea mea!!!!! chiar esti o eroina , eu abia ma descurc cu o pitica nu stiu tu cum faci fata la 4 + sotul , esti f tare!!!

Am plecat ca plange Bia, as mai fi avut de raspuns la unele chestii dar ... altadata.
va pup


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Deci Anda si Alina ar trebui sa se abtina de la pareri despre/cu/si "grase" fiindca NU INTRUNESC CRITERIILE!!! V-am vazut in poze si, cu lupa, m-am uitat dupa burtile alea de care pomeniti.
Ileana tu esti cadru didactic?
Anca de acord cu tine. De aia vreau si eu masaj, sala, cura

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

aerlilian daca mai vrei sa ajungi la un ortoped noi mergem cu bebicu in Budimex, deoarece avem o malformatie mai complicata si dr neonatolog ne-a recomandat pe cineva si cu competente de chirurgie ----- dr nostru este Dl Secheli Ionut - medic primar chirurgie si ortopedie pediatrica. Il gasesti in fiecare dimineata in policlinica dupa 8:30.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

salutare fetelor...
LA MULTE LUNITE TOMA!!!!
eu nu prea pot sa intru in discutai voastre despre burtici si kg in plus,ca eu am avut mai multe inainte de a ramane gravida...deci ma consider silueta acuma....dar tot elefant raman...asta e,sper macar pana la botez sa mai dau si eu un pic jos.
si eu sunt speriata cu obezitatea...eu nu am fost obeza de mica,am fost doar putin plinuta,la 16 ani am luat-o razna,dar am mai slabit intre timp.si acum de cand sunt casatorita am devenit elefant rau de tot si nici nu am mai reusit sa slabesc.atata timp cat sunt sanatoasa eu sunt multumita.
dar si bebeloiul meu a fost mare la nastere si am intrebat toti medicii care l-au vazut daca e obez,m-au facut nebuna...deocamdata bebe e ok,sper sa ramana tot asa.al lui cumnatamea are 9 luni si 8 kg,edy are 7 saptamani si 6,6 kg,dar si 66 de cm .oricum si eu vreau sa supraveghez alimentatia lui bine,ca nu vreau sa fie ca si mine,in plus din mai vreau sa merg la inot cu el sa faca miscare.
despre gustat,eu gust tot ce papa baiatul meu,inclusiv medicamentele.
va doresc o zi minunata.nu stiu daca mai apuc sa intru,bb deocamdata doarme,dar vrem sa iesim si noi afara dupa-masa.
si eu sunt rupta,ieri am reusit sa dorm 3 ore legate ca a stat soacra-mea cu el.de la nastere nu am dormit mai mult de 3 ore niciodata,cu pauze de 2-3 ore noaptea si ziua nu am dormit de mult timp,ca tot am treaba si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

fetele ,am iarasi un mare morcov...am o mare hemoragie, nu am avut niciodata asa ,e a 2-a zi de cm ,oare asa se manifesta dupa nastere ??
nu pot sa ma ridic, sa stau in fund si chiar si intinsa imi curge siroaie ,am si cheaguri ,dar nu am dureri ...ati mai avut careva asa??

Mergi la inceput