Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (62)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

racusor..te rog sa nu o iei personal..doar te rog sa te gandesti..poate e doar o impresie de a mea, nu vreau sa zic nimic rau de pediatra. dar nu ti se pare ca totusi Andrei ia prea multe?..el tot timpul ia cate ceva. are vreo zi in care nu ia nimic in afara de vigantol? (acum daca vine soarele, nici cu ala nu ma mai stresez). adica, cate vreme oricum nu merge in colectivitate, nu inteleg pentru ce atatea imunostimulatoare? eu nu stiu daca acestea au chiar numa un efect benefic..totusi, el forteaza organismul..
nu stiu, zic si eu asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

am mancat, am culcat copiii ( bine, inca nu dorm, urla prin camera, stefan se urca in patul lui Mihai..-a vrut sa se culce in patul lui, mare impreuna cu Mihai, dar piticul s-a pus pe plans..), e duminica deci nu fac curatenie..asa ca sunt la taclale. unde sunteti????
cu sotul suntem botiti..asa ca ori gatesc ori stau pe net.

nici o idee nimic cum sa fac lasagna aia?
ia sa caut o reteta delicioasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Am gasit acuarele de pictat cu manuta!!! Sunt asa fericita...eu...ca Raul inca nu le-a incercat. Diseara , inainte de baie...
Aaa, si mai erau niste vopsele, care se puneau in cada, sa coloreze apa. Nu am luat din alea, ca erau pt copii peste 3 ani. Voi aveti careva? Stiti ceva de ele?
Si daca tot m-a lovit partea cu lucru manual, voi platelina de care aveti? Eu i-am luat clasica, dar azi i-am luat si Play-Doh si mi se pare mult mai moale si mai buna. Ieri atata am framantat la aia clasica, ca am facut febra musculara.
Paula, si eu sunt adepta formarii imunitatii fara prea multe stimulente, dar dupa repriza sept-dec, cand am avut muci 80% din timp, m-am lecuit si acum ii dau si eu cate 10 pic/zi. Si mi-a mai ramas mie ceva in cap, dintr-un episod din House, (pai nu stiu cat de documentate sunt seriale astea), dar eu pana in nov, nu i-am mai dat vigantol la copil, si dupa ce am inceput sa-i dau, in fiecare zi, fara exceptie, vad ca a prins ceva rezistenta la boli. Aaaa, in serial, spunea ca vitamina D, are legatura directa cu cresterea imunitatii. Poate ca asa o fi...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Victo Andrei nu mai ia nimic de vreo luna, dupa ce am terminat cu Balda...doar uleiul asta de peste in loc de vigantol..o vreme nu i-am dat nimic si m-a certat pediatra. a zis ca ii trebuie inca vitamina D, in lunile cu R. asa ca maine ma duc sa cumpar vigantol, nu ii mai dau nimic altceva...

asa e, ai dreptate, mereu a luat cate ceva, in toamna / iarna a tot racit si am facut cura de o luna cu siropeluri...dar acum am oprit tot de la mine putere...

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Paula, ce acuarele de pictat cu mana? de unde? cum le zice? si eu vreau!

Vigantol eu ii mai dau luna asta (aprilie).Asa zicea dr, continuam si dupa 18 luni (el fiind nascut de vara),dar numai in lunile cu "r".



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

despre vit d, ortopeda a zis ca trebuie si dupa 2 ani..pana pe la 10 ani, in lunile fara soare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Cristina, uite www.crazytoys.ro/jucarii/Acuarele-si-Pensule-2471/SES-Creative-2368/15210/Set-4-culori-pentru-pictura-cu-degetele.html" target="_blank"> setul asta l-am luat.

Si eu stiu ca vit D se da pana la 10 ani, dar nu i-am inteles necesitatea .

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

despre vit d, ortopeda a zis ca trebuie si dupa 2 ani..pana pe la 10 ani, in lunile fara soare.


Paula cu 2 nazdravani, M si S




Noua ne-a zis pana la 7 ani,in lunile cu "r", deci din sept pana in apr (inclusiv)



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Ramona, sanatate Raisei! Cred ca te-ai speriat de la pete, ar putea sa fie de la febra, nu trec imediat ce trece febra. Te-ai gandit foarte bine ca-ti trebuie ajutor, reduce mult din stres.

Paula, acuarele dintr-alea am si eu, dar nu am facut decat o felicitare cu manutele lor pana cum. Acum un an, sper sa nu se fi stricat. Iar Play-Doh e super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Buna fete dragi!

Legat de vit. D - am citit recent, daca nu ma insel intr-un articol postat de Dragaica pe FB, ca este f. utila in lupta impotriva cancerului. Deci clar ca stimuleaza imunitatea!

Eu in prezent ii dau lui Raducu Vigantoletten tablete de 1000 U.I., cate 1/zi (dizolvate in apa). Pediatra de la Regina Maria l-a consultat mai amanuntit si ne-a aratat ca are usoare semne de rahitism. Dar cred ca v-am mai spus... Asa ca aprilie inclusiv ii dau pastilele astea de 1000 U.I. iar pana in septembrie continuam cu pastile de 500 U.I.

Apoi din septembrie revenim la cele de 1000 U.I. (unitati internationale adica).

Fontanela inca nu e inchisa complet, la incheieturi la manute are "bratari" (oasele usor bombate), la coaste are niste noduli parca a zis pediatra (mai bine zis tot niste denivelari osoase) si sunt si usor evazate, piciorusele un pic in paranteza (asta nu e neaparat semn de rahitism) si bineinteles si dantura intarziata. Nu stiu de ce nu mi l-a consultat si pediatra lui (medic de familie adica) mai in detaliu...

In alta ordine de idei, Raducu si-a facut un obicei din a se trezi noaptea ca sa-l luam in pat cu noi. Mai nou nu ne mai lasa nici macar pana la 4 dimineata, ca de obicei... Cand venim si noi sa ne culcam (dupa 2-3 ore dupa ce l-am culcat pe el) se trezeste si daca nu-l luam cu noi in pat mataiala si boceala cat cuprinde

Unde sunt vremurile bune de la 8-9 luni cand dormea toata noaptea fara trezire ...

Krys deci asa...nu au testat-o pentru rotavirus ... ce idioti! Si ce tratament i-au dat Rianei? Pupici si recuperare grabnica!

mai revin...

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput