Strugurasi de Sept-Oct 2011 *49*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mikka dar ce ati sarbatorit cu asa neam mare ?
doar imi imaginez ce a fost pe mariuca si cate sfaturi ai primit tu , si mi se ridica parul maciuca

nanna 39,6 ? eu eram direct la spital la asa valoare

hayat da ignor pareristelor

eu dovleacul placintar imi propusesem sa il dau cu fructe cu mar mai exact

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Multumesc pentru raspunsurile legate de scaunul auto.

Pana la urma l-am luat pe asta :
http://www.lacopii.ro/scaun-auto-moovy-0-18-kg-inglesina.html (l-am luat cu 450 lei)

(vroiam si eu cu isofix, dar prea multi bani si drumuri prea lungi nu facem noi cu masina)

Ma mai linistesc cand citesc ca si ai vostri copii beau putintel laptic. Si a mea ajunge la max. 600 in 24 h, pt. ca noaptea nu bea, nu se trezeste deloc .

May, cum merge diversificarea la voi? (cate kg are Bea, nu ai mai scris, parca, demult)

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Si eu vreau sa-i dau dovleac placintar dar nu gasesc

Azi am vrut sa iesim afara dar pana a mancat Anastasia pana am facut niste carnita la cuptor, s-a culcat iara

Bine..daca ieseam afara se culca in carut.

Mikka, nu te mai lua tu dupa toate t....e si fa ce-ti dicteaza inima.Pai tu vrei asa imediat sa si mestece sa si manance?!!!La noi a durat aproape o luna pana sa pape.

Adevarul este ca amestecate toate iese mai dulce piureul.Pana si ceapa este dulce.Nu credeam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Mamici, eu as vrea sa-i pun in supa fasole verde sau mazare. Voi le dati piticilor? Stiti ceva despre ele? Si in afara de asta...eu acum ii dau carnita de pui, auzisem pe cineva ca ii da si de vita. Voi ce puneti in supa?Pui, vita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Musette01

Mamici, eu as vrea sa-i pun in supa fasole verde sau mazare. Voi le dati piticilor? Stiti ceva despre ele? Si in afara de asta...eu acum ii dau carnita de pui, auzisem pe cineva ca ii da si de vita. Voi ce puneti in supa?Pui, vita?

_
Mami de Luca Stefan - 21.09.2011


Musette citisem ca e bine ca fasolea verde sau mazarea sa fie introduse in alimentatia sugarului, dupa 7 luni, iar in ce priveste carnea de vita...citisem intr-o carte despre diversificare ca pana aproape de 9-10 luni este cam grea la stomacel pentru puiuti, in schimb se poate folosi ficatul de vita, in cantitati mici.

Acum eu zic ce am citit....insa mamicile care au mai trecut prin asta ,sunt convinsa ca stiu mai bine decat mine...

Jade mereu ignor ce nu mi se pare.....si din cauza asta de multe ori starnesc antipatii...Asta e...imi asum..

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hayat, nu am facut spanac scazut niciodata...


Intrebare: Este vreun bebe hranit cu LP care sa aiba DA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Jade - si eu tot asta am facut, am fugit la spital. Ne-a dat sa ii dam si antibiotic, evident, insa nu i-am dat si se pare ca bine am facut. Acum fata e bine-mersi.

Imi pare rau ca a facut alergie T. Faci pauza cu carnita acum?
Tetine de bibe i-ai luat pt 6 luni?

Musette - I-am dat cateva oabe de mazare, apoi am citit ca ar fi trebuit sa astept pana la 7 luni . Oricum nu a facut nicio reactie. eu una nu ii dau supica. Nici carnita inca.

Dbunny - i-am pus in piure urmatoarele: dovlecel, pastarnac, morcov, ceapa si ardei. Am pus unul intreg si a iesit o culoare f frumoasa, portocaliu aprins, spre rosu.

I-am dat si eu dovleac placintar de 2 ori insa nu prea i-a placut deloc :(

Voiam sa mai spun ceva, insa am uitat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Dar stiu ca ati scris nu gluma..

LENA
.. nepotica mea a fost pe LP si pana la 2 ani a avut dermatita atopica, cu perioade de on -offf.. acum e alergica la albusul de ou crud

Mussette.. eu i-am dat fasole verde si a fost bleah, mazarea bobite stiu ca se da dupa un an, atatea surse atatea informatii ..o mamica de aici de pe grup ii da fetitei fasole verde iar fetita papa tot f bine, si de asemenea ea a invceput cu carne de vita.. evident parerile sunt impartite..

JADE.. ne trezim .. plangem, ne foim.. cert e ca numai cu titi adormim.. o fi foame o fi drag ?

Mikka.. mm cata familia.... cred si eu ca ne pasc dintucii, in soare se vad 2 urme albe cu forma de dinti.. probabil de Paste o sa avem iepuras...oricum e tareeeee maraita.. trebuie sa ii faci tot pe plac, inclusiv sa stau langa ea cand se joaca sigura

RACH mama ce doarme Anastasia... noi nu dormim decat plimbate afara .. si la 30 min ochii se deschid la comanda
Stii ca ai copil model nu?

MAY..... sa treci usor peste asta

Breeee ce praji ati pus voi acolo0oooo, de Paste am de lucru ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Oooo,da! Sunt o multime de informatii si pe internet, da una este aceasta sursa si alta atunci cand este si probata de voi, de mamici ca si mine. Am intrebat caci nu stiu nici eu, unde sunt mai multe pareri ai de unde alege Deci cu fasolea verde dupa 7 luni si mazarea mai tarzior. Dar asa cum spuneti si voi, depinde si de la bebe la bebe...multi mananca mai din timp unele legume si nu au nimic.
Cei drept si noi avem suficiente legume acum in supa, slava Domnului nu a facut nicio alergie la niciuna dintre ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

iris imi place tare mult scaunul ce l ai ales , l am vazut si eu la targ , pe cel rosu , arata super bine
l ai luat bine ca pret , la targ era 500 si ceva de ron

nanna da , acum e in pauza de carne
nici nu stiu ce sa fac....ma gandeam sa i dau si de pui , oare sa l mai las ?

rach i ai mai bagat ceva de papa anastasiei ? branzica cand i o dai ?
tu ce carne ii dai ? de pui ?
eu dovleacul placintar l am luat din piata de la tarani

seidana mai mult ca sigur ca de la dintoci face asa
unde si cand v ati hotarat pt conce ?



_


de T 7+


Mergi la inceput