Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

mai fetelor, eu stiu ca termenul " ideal" pt nasterea gemenilor il reprezinta 37 sapt, dar care este termenul sa zic minim care ar fi totusi ok pt ei?

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip nu stiu daca asa este dar eu can am aflat joi am intrebat pe dr si mi-a zis ca macar 34 de saptamani sa ii prinda in burtica.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

tu esti cea mai avansata dintre gravidutze o sa ne impartasesti prima experienta noua..

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

si eu tôt asa ma gandeam: ça de la 34-35 sapt, ar fi ok.
eu visez sa ii tin macar 36 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Buna fetelor,
va citesc din umbra dar nu scriu prea des...se pare ca avem acelasi temeri legate de piticii din marsupiu.
Si eu am probleme cu contractiile destul de multe si care nu au cedat la tratamentul cu gynipral dor ca nu sunt dureroase si cedeaza la statul in pat.Nu am avut probleme cu colul si nu am facut cerclaj dar totusi am o temere mare, ma gandesc ca poate ma salveaza statul la pat.dupa 3 saptamani de contractii colul meu se modificase ff putin.
mi se intareste burtica si trebuie sa ma asez ca nu mai pot sa respir....
Eu sunt cam nedumerita ptr ca am burtica mica e lata dar nu tuguiata dar important e ca la 22 sapt fetita are 500 gr iar baiatul 570 gr.
Balanta te urmaresc peste tot esti in fata mea cu 1 saptamana, si uneori parca pun eu intrebarile in locul tau de aceea nici nu scriu ptr ca imi usurezi mult din drum....
Fetelor cred ca cel mai important e sa stam cat mai mult la pat sa incercam sa le lungim cat mai mult perioada de stat in marsupiu...
promit sa mai scriu...sarcina usoara!
23 sapt fetita si baiat


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, si eu imi doresc tot la 36. asa visez. anabel_79, sa stii k pt mine e f importanta experienta celor aflate in aceasta situatie ca mine. imi dau aripi de exemplu azi, am aflat o groaza de chestii si sunt mai relaxata. nu sunt singura care se confrunta cu problemele specifice unei sarcini.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

irip si eu simt la fel si ma bucur ca va adunati toate la vorba...nu e corect fata de voi ca nu scriu dar apreciez fiecare mesaj si detaliu pe care il oferiti despre sarcina voastra!!!


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Cred ca o sa ne intalnim si dupa nastere chiar dc nu avem timp sa ne punem la curent cu ce face fiecare si sa schimbam sfaturi intre noi...pare departe dar acum trece timpul....


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, te citeam pe la imunologice, dar nu am stiut ca esti insarcinata. felicitari .
concret, ce tratament iei pt contractii? ok, la gynipral nu reactionezi, dar altceva iei?
cat avea ultima oara colul tau? ti l-a masurat vaginal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si burtici,
Dragi burtici, ma faceti sa-mi amintesc lucurui uitate: transpiratiile, insomniile , temerile pe care le aveam. Vai..daca as fi stiut...as fi dormit obligat fortat. Nu mai stiu cine intreba de minimul de stat in burtica pt ca puii sa fie ok. Eu am nascu la 34 saptamani si au fost ok.
Am inceput sa fiu din ce in ce mai data pe spate de puii mei. Fabi cand vrea lapte vine cu biberonul si mi-l da in mana si maraie la mine, vin la mine cand ii chem, se baga unul cu capul in celalat a gudureala atunci cand ii indemn sa se "iubeasca" si cel mai cel mi se pare atunci cand unul cade, celalalt se duce si loveste cu palma locul unde a cazut in semn de "na! na!". Mai sunt si din celelalte cand rad amandoi unul cu celalalt si cate si mai cate. Incep sa privceapa puitn si din taina propozitiei: :nu ai voie" insa aici mai avem muult de lucru.Eu recunosc cu mana pe inima ca mi-a fost f greu primul an, cam pana pe la 8 luni ale lor. Nici acum nu mi-e usor si ma ajuta mama, insa acum vine si frumosul . Partile rele nu le mai spun acum.
Azi s-a intamplat si una rea. Noaptea Fabi a urlat iarasi si -am luat in pat cu noi. Dimineata dupa plecarea sotului meu la serv. am adomrit bustean. M-am trezit intr-o bufnitura: cazuse Fabi dinpat. Noroc ca avem patul destul de jos.A urlat puitn si l-am potolit.Acum are o mica vanataie pe frunte.
Burtici, chiar ca o sa fiti vedete. pe mine toata lumea ma fericeste prin parculoet, ca am gemeni. Mama mai rade de mine apoi ca ma stie ca-s nervoasa de multe ori si numai noi stim cum ne descurcam.
La fel va rog si eu sa stati in pat. Oricum apoi nu veti mai avea cum sa leneviti, asa ca profitati acum.
Va pupam

Mergi la inceput