Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mmamarutza, ce frumos povestesti despre cei mici. Vreau si eu sa vorbesc asa..Tocmai m-a sunat asistenta medicala care mi-a facut aseara si azi fiola de dexa sa-mi souna ca fiu-su de 26 ani a facut pojar. M-a luat frica. Sper sa nu o fi facut lata. In seara asta clar il pun pe sot sa faca injectii caci am rugat-o pe dna sa nu mai vina ca mi-e frica. Dansa mi-a spus ca a povestit medicului de familie k a facut injectie unei gravide si dr ar fi spus k nu e problema, pacientul contagios neintrand in contact cu mine. Dar stiu eu? poftim, stau in casa si aici mi se intampla ceva care sa ma streseze.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta am reusit cu primul fiv din viata mea facut in romania, nu credeam dar uite ca cineva acolo sus ma iubeste.
In legatura cu colul l am avut cam de 35-36mm de la inceput desi stiam ca nu e un col lung mai ales ptr gemeni doctora mea a spus ca il urmarim endovaginal cu vezica plina la fiecare 2 saptamani si a fost ok.De 3-4 saptamani am contractiile astea mi a verificat colul ssi era de 34 mm asa ca am ramas fara cerclaj.Mi a spus ca am un uter mai contractil si ca nu e o problema atata timp cat stau la pat iar ele cedeaza.Am luat 3 sap gynipral de 3 ori pe zi no spa si uscosin dar nu am observat nimic, iar la gynipral nu am niciun rau zici ca sunt un @cal@.
Oricum fiind asa dorita sarcina am stat mult la pat dar mai ies din casa pentru medical sau analize ca am probleme si cu tiroida si nici nu sunt imuna la toxo.
La tine situatia a necesitat cerclaj de urgenta asa ca nu avem ce face decat sa ne dea Dzeu putere sa stam la pat.
Acum iau doar nospa la nevoie ovulele de progesteron 600 mg ma gandeam la injectabil ca am facut pana la 12 sapt dar e cam greu cu el stii si tu ....si cu magneziu.
Apropo ai luat magnerot ai observat vreo imbunatatire!eu iau acum 2 mg b6 si femibion2, vit c,aspenter si clexane de 0,4.


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Anabela, daca totusi ai contractii de ce nu continui cu Gynipral? eu stiam k no spa e pt dureri. Am avut si eu un episod, cand dupa ce am facut perfuzii cu gynipral, am continuat cu gynipral pastile, dar tot aveam contractii. Dupa o perioada, am observat k imi era mai bine cu ele. Contractiile se rarisera. Consider k m-au ajutat. pai eu pana la 20 de sapt, cand plecam acasa d l serv ma chinuiam k un caine. nu stiu cum am stat cu contractiile alea. acum imi e mult mai bine decat in urma cateva sapt, in ceea ce priveste contractiile.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Irip m am gandit la ce ai spus tu dar in acelasi timp am zis sa nu creez o obisnuinta organismului iar in cazul in care aj in spital si fac gynipral intravenos sa nu cumva sa nu si faca efectul.O sa vad poate il mai iau....


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

irip tu ai cerclaj?
asta e problema mea ca nu am facut la timp si imi este teama.....


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Hola mamicutzos gemeniste! la patucin da tuata lumea ? gravidutele va rog la orizontala! Una sa nu miste!

balanta am facut parca doua fiole la 12h/nu mai stu asa exact .
Ee nu stiam ca ai baietei! super! hai ca ai tu ceva nume pe lista,nu se poate! baga niste variante ia zi sa vedem!

anabel79 am luat si eu ca tine: magne, aspenter, nospa, si clexane la final..Aveam doo pungi cu pastile ca mosii aia

Acu sunt si eu pe net, tocma am iesit din tura..La final de zi dupa ce sug lapticele, au placerea sa se pufeze, sa ma calareasca (amandoua!), ma simt batuta. Ce mai, fitness .
Dupa pufarea de seara urmeaza nani nani, au un urs pufos il iau in brate, le invelim le pupacinizam si parasim incinta! Sunt atata de dulci cum stau ele sub paturica cu ursuletu si suk fingeru!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Monas si Sugubina va citesc cu atata entuziasm si dupa ce termin de citit imi imaginez cum o sa fac si eu la fel cu fetitele mele. Am inceput sa astept cu nerabdare sa vad ce au mai facut si sa ne spuneti si noua.



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Burticilor o sa va spun tot ce se va intampla. Marea problema este ca nu stiu cum voi naste natural sau cezariana. Inca nu am vorbit cu dr. Dar cred ca voi face cezariana.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, nu am cerclaj, dar stau acasa de la 20 de sapt din cauza contractiilor. nu pot sta pe scaun, nu pot merge mult. probabil dupa perfuziile de gynipral, vei trece pe pastile de gynipral.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

adipapazi, parca stiu ca tu ai facut injectiile cu dexametazona mai devreme, dar nu mai tin minte la cate sapt. tot am citit k administrarea poate incetini luarea in greutate a copilului si m-a luat frica, plus ca in prospect scrie numai nenorociri.

27 &

Mergi la inceput