Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, abia astept sa fiu si eu ocupata...ma enerveaza lumea cu care vb si imi spune sa ma odihnesc... de parca as dansa acasa...mai sunt si unii care ma invidiaza ca stau acasa. nu le doresc..daca as dormi si eu bine noaptea, ar fi minunat. dar cum sa dorm daca ma duc des la baie, daca am calduri ( in viata mea, nu am transpirat ca acum), daca am arsuri. inainte sa raman insarcinata, la ora 22.00 daca nu eram in pat deveneam irascibila. cred ca nu am mai dormit bine dinainte a ramane insarcinata. o alta problema o reprezinta constipatia. uneori, plang de atata chin. e un alt cosmar. vai, dar ce m-am mai plans azi! dar ce bine e sa te vaiti!

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nici eu nu pot dormi bine noaptea. ba se foiesc bb-ii, ba merg la baie.
de transpirat, si eu transpir cum nu am transpirat in viata mea.
oooo, constipatia.... am facut si o frumusete de hemoroid din cauza asta, care mai si sangereaza din cand in cand .
da, si eu vreau sa fiu ocupata cu bb-ii si sa nu mai numar zilele, ca acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

irip am 22 aptamani si 3 zile...abia ieri am facut morfologia fetala de trim 2, cu dr. Ispasoiu.
cred ca mai fac o eco peste vreo 2 saptamani, poate ne lamurim ce este sigur bebe 2...eu mi-as dori din suflet baietel, dar ce va vrea dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

eu pt constipatie utilizez supozitor cu glicerina, face minuni. iar pt hemoroid, crema de galbenele. salexa, ce doza de gynipral ai? yasmi, la mine dr iosup a vazut d l 12 sapt ce sexe au copiii. e drept k au stat la poza.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, tu pana acum ai avut contractii? cum a fost cu contractiile la tine? mai fetelor, eu cred ca noi suntem si f panicoase. spun asta pt ca sunt fete care au contractii si nu le identifica si uite asa merg inainte. pai mie cand mi se intareste burta si mi se tuguie, paralizez de frica. chiar, voua vi se tzuguie burta cand aveti contractii? a mea se deformeaza. seara, abia astept dusul. ma linisteste. ziua nu fac ca mi-e frica fiind singura in casa.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

salexa A, bun bine ca te va interna deci! Pai cu contractii+col deschis tre perfuzii de litic clar.Casa de piatra!
Te imbratisez si ma gandesc la tine, sa stai cuminte si bebeii sa reziste mult la tine in burta!

balanta_tm eu am facut dexa in S32-34 cand am stat internata
tu cate sapt ai acuma?
Cat am stat in spital erau fete care stateau cu patu astfel incat sa vina picioarele mai sus. Asa nu se mai apasa pe col si ajuta sa te si dezumfli. Deci faci f bine ca stai asa.

yasmi81 felicitari pt vesti! La ce nume te gandesti pt bebei?

Cikas e normal sa fiti speriate, sa fiti panicate. Dar cu Dumnezeu inainte! daca stati la pat va fi bine. Timpu trece greu asa e!
Pan la urma mai greu sau mai usor totu trece..Veti intra intr-o etapsa din viata voastra care nu seamana cu nimic, care este insa FRUMOASA!!! Aveti in pantece doua minuni, sunteti SPECIALE cu adevarat! Daca cel de sus v-a dat asta inseamna ca puteti duce! si statul in pat, si dureri, si bebeii ce vor veni.
Eu nu sunt de acord cu cliseul maxim (deja inebunex daca il mai aud de la vro babataie pe strada!): E greu cu doi, da e frumos! Nu e GREU! e FRUMOS si atat! Greul nu il simti! Pentru ca o faci pentru puii tai, pentru minunile care au venit. Si atunci numai ei conteaza. E frumos, si usor, si minunat, si special si deosebit.
Fetele-sunteti VEDETE! sa va obisnuiti cu asta de pe acuma! veti fi ca mame de gemeni mereu centrul atentiei! viata e frumoasa cu copii, dar cu gemeni e ceva ireal!

Ia ziceti ce nume aveti in minte pt copilasi? ati inceput cu cumparaturile?

Dc aveti nevoie de consultanta in carucioreala ma ofer pe gratis


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Sugubina, imi place asta cu: "O sa fiti vedete". Pana acum eram Diva, asa ma alintam. Haideti fetelor, ca a mai trecut o zi. Si totusi pe mine de ce m-o fi pus sa fac dexa deja? vad ca cele mai multe dintre fete au facut dupa 30.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip eu am avut contractii dar nu prea le-am luat in seama. Ma durea putin burta si eu ii spuneam sotului ca se intorc fetitele. Am mers la munca pana acum o saptamana. Am aflat ca mai am concediu de odihna si ca ar fi pacat sa nu il iau pana intru in prenatal si asa am ramas acasa. Sunt agent de vanzari la o firma si toata ziua caram la comenzi si conduceam. M-am plimbat, am iesit seara in oras, am facut cumparaturi pentru piticute si nu prea mi-a pasat de intririle de burta. Joi a trebuit sa fac morfofetala de 32 de sap. si am afalt cu stupoare ca am colul deschis si are 2 cm. A fost un soc pentru mine.
Iau gynipral 0,5.
De cand sunt acasa am un somn foarte dulce dupa-amiaza, noaptea adorm la 00:00 si merg pe la 2:00 iar la toaleta, mai merg pe la 4:00 si apoi pe la 6:00. Stau la curte si dupa ce merg la toaleta ma uit pe balcon si stiu tot ce se intampla pe strada toata noaptea.
Pentru constipatie mananc kiwi si chiar are efect. Pana acum am crezut ca de la crema de corp transpir dar se pare ca si voi o duceti la fel.
La nume m-am gandit la : MARIA GABRIELA SI ALINA ANDREEA



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Azi am iesit de 2 ori in curte si am stat maxim 5 minute si mi sa facut burtihanul pietroi.
Toata lumea prin casa are cate o ocupatie numai eu stau in dormitor in pat. Este o senzatie foarte urata.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu cand am contractii, nu se tuguie burta, dar devine ca un bolovan .

sugubina, am 25 de sapt, mai am destul...
iti amintesti cumva ce doze de dexa ai facut? intreb fiindca am obs ca difera de la o fata la alta.
de cand stau cu patul inclinat, bb-le care statea f aproape de col, parca s-a mai ridicat. si eu cred ca statul in pozitia asta ajuta.

eu inca nu am cumparat nimic pt bb-i. cred ca abia dupa sapt 30 o sa am curaj.
baieteii mei inca nu au nume. mi se pare tare greu de gasit nume de baieti.

Mergi la inceput