Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

ca si raluca si noi tot la 2 zile facem baie pt ca a fost frigutz
poate cand se mai incalzeste facem in fiecare seara

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

sa va pove ce-aM facut ieri la cumparaturi pe langa tot ce mi-am propus sa fac am reusit sa-mi iau 2 rochite de vara pentru alaptat si o carte cu alimentatia bebelusului pana la 3 ani.


Asta pentru ca mi-a dormit puiutul in marsupiu 1 ora dar cans am venit acasa cu el a cazut lat si a dormit 5 ore,apoi,cate 3 pana la 7 dimi si iar i-am sarit baia voi a-ti sarit vreodata baia copilului k noi o sarim cam des ca adoarme cel mai bine in jurul orei 19 si nici ca mai pot sa-l trezesc pana la 12 ,1,1.30.

implinita de Rafael-Ioan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

legat de baita, noi facem baie o zi da si una ba... adica o data la doua zile. nu inteleg de ce un copil de 7 sapt trebuie sa faca baie zilnic, ca nici nu transpira si nici nu e murdar. mai mult, pe fata si la fundulet oricum o spal de mai multe ori pe zi...

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6


Pentru ca baia ii relaxeaza si creeaza o rutina inainte de somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

georgia, mi s-a facut rau cand am citit despre debridat. Din fericire i l-am oprit de doua saptamani, cum a inceput sa fie mai ok copilul dar oricum m-am ingrijorat. O sa caut acum pe net mai multe. Imi dau lacrimile de nervi ca nu i-am dat asa aiurea, mi-a zis pediatra lui careia i-am dat si carca de bani.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu ii fac baie in fiecare seara. Ok, cand am avut musafiri si nu m-a putut ajuta sotul nu am facut dar in rest ii fac ca sa-l spal mai ales la fundulet ca au pielicica sensibila si ca sa-l obosesc pana la urma sa doarma mai bine. Pe langa asta cred ca s-a si obisnuit asa, dupa baita vine masajul luung si biberonul cu lapte care ne place. Dupa ce a terminat de mancat il pun in pat treaz si dand din manute si la jumatate de ora cand ma duc la el doarme bustean.



Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dana, si noaptea mancati la 3 ore? La noi Vladut nu se mai trezeste decat foarte rar noaptea sa manance, eu nu prea mai contorizez cat mananca, lapte este numai sa fie cine sa-l mulga, ca tot la stadiul ala am ramas, mama mulge si Vlad mananca.

Adc, Lali, din pacate eu nu sofez asa ca in parcuri nu ies numai in week-end, in rest ne plimbam pe la noi prin cartier daca ne lasa vantul asta nenorocit. Sa mai treaca o luna doua si ne urcam cu caruciorul in autobuz si venim in centru.

Dari, cum a fost le nenonatolog?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

legat de baita, noi facem baie o zi da si una ba... adica o data la doua zile. nu inteleg de ce un copil de 7 sapt trebuie sa faca baie zilnic, ca nici nu transpira si nici nu e murdar. mai mult, pe fata si la fundulet oricum o spal de mai multe ori pe zi...

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6


Pentru ca baia ii relaxeaza si creeaza o rutina inainte de somn.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


corect si dak bebe e grasut cum este al meu are cute multe si trebuie spalat si chiar transpira, se agita ff mult noi il spalam si pe cap in fiecare seara ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Intrebare legata de vaccinuri ca saptmana viitoare trebuie sa ne vaccinam si noi, voi ati optat pentru cele suplimentare? Ma refer la rotarix si synflorix. Eu am parerea a 4 pediatrii si toti zic sa merg pe schema obligatorie si chiar nu stiu ce sa fac, eu initial vroiam sa-l vaccinez de tot ce se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

olga sper sa nu racesti, am facut si eu asa aucm 2 spatamani si seara am luat un paracetamol asa preventiv si m-am trezit ok a doua zi

danezza cred ca de aazi o sa incerc sa ii dau numai colief si protectis sa vad cum e...tutu era suparat, intrase cineva la fundatie si ii furase tot felul de acolo
taratele de greu si le iei de la plafar

matza si eu cand sunt singura nu reusesc sa mananc

oau ce mult papa unii bebei...si io ma rog de el sa sara de 100 ml, caci zilele trecute a mancat intre 40-70 ml

faith protectis si jarodophilius sunt niste probiotice care ii ajute la reg;larea tranzitului intestinal, la colici

aerelin ma bucur ca esti mai bine...gatul cum mai e?

si noi facem baita in fiecare seara cu 2-3 exceptii pana acum, mai ales ca acum ii si place e o adeavarata placere sa il "spalam" mai ales pentru Rares

saptamana viitoare trebuie sa il vaccinam si noi si tot asa nu m-am hotarat pe ce schema sa mergem...eu sunt impotriva vaccinurilor in general dar Rares a avut de ori rotavirus cu spitalizare cu tot tacamul si nu stiu ce decizie sa iau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

suzik eu am mers pe schema obligatorie dar ii fac si rotarixul pe care deja l-am cumpart s l-am uitat peste noapte in torpedo la masinasper ca nu are nimic.


Da Ligia si al meu e grasan se agita ii transpira manutele ,picioarele ,subsorile iar daa nu-l sterg bine de apa pe la cute a 2 a zi e spuzit.


Vaiii deci e bestiala cartea care am luat-o despre alimentatia bebelusului si are 350 de retete si stiti ca e scarboasa mamcarea bebeilor de fel dar aici.

Mai trag un ochi ca doarme raf in scoica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Si noi facem baita in fiecare seara - din cap pana in picioare, cam la aceleasi ore, adica intre 8 si 9. Dar am si sarit de cateva ori, cand am fost plecati cu ea si ne-am intors dupa 8-9 seara + acum ca a fost un pic racita, nu i-am facut baie decat asa partial, fara cadita.
Si eu ma gandeam la un mom dat ca ii fac baie prea des. In orice caz, cred ca voi continua sa ii fac baie in fiecare seara, insa nu o voi mai spala la cap in fiecare seara.


Hai ca nu stiu ce am azi, parca-s pusa pe observatii desi nu-mi sta in fire sper sa nu ma bata nimeni Altesa, mie doctorita mi-a zis ca nu e ok sa lasi copilul sa stea/doarma in scoica mai mult de 2 ore/zi. Si alea 2 ore fractionat, nu continuu. Nu este bine pentru coloana. Mi-a zis sa tin cont de chestia asta pana la 4 luni.



Mergi la inceput