Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Mergeti la baby boom? Eu tare mult as vrea sa merg, dar nu am cu cine... Asa ca poate ne duce Doru maine, poimaine.
Trebuie sa ii iau lui Filipone cateva lucrusoare si Sarei la fel. Plus jucarii, carti pt Sara si ceva de Paste.

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

altesa pt info,..eu am pus vanish pe hainitele piscoticii si beau destul de mult laptic (poate asta e cauza pt presupusa dermatita pe care a avut-o);alte abateri nu am caci si-asa nu papaceste bine , daca as mai manca si ceva sa o dea peste cap cred ca m-as duce cu capul; drept pt care firicel (ca e ca un firicel de "grasa") nu prea plange de colici;

perfect adevarat ligia , si mie dr mi-a zis ca ,durerea de burtica sau orice discomfort ,exact ca in articolul posta de faith, e "alinat" de mancare (asta se intampla cateodata si la persoane adulte , nu?) insa nu este indicat sa ii dai atat pt simplul fapt ca ii agravezi durerile de burta ,daca asta e cauza discomfortului initial (asta de cele mai multe ori),sau mai rau , fata de ce il deranja initial ,"adaugi"si eventuale colici
eu pe firicel o linisteam de colici cu masaj pe bultica si cu un scutecel incins cu fierul pus pe bultica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

alina, eu ii dau humana in completare. mie pediatrul mi-a zis k humana ingrasa cel mai mult dintre formulele de lapte. noi am mers pe humana k si in spital i-a dat tot humana si i-a mers bine. Cu biberonul ai rabdare. Si al meu il refuza la inceput, dar am insistat si l-a acceptat. Nici al meu nu mananca mult si sapt asta nu prea a luat in greutate. il cantaresc sambata sa vedem bilantul.
Bafta cu laptele praf! Sa speram k o sa ia mai mult in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alinutza, cred ca tie iti este la indemana si aproape de casa Baby boom. Pentru mine e cam greu sa ajung, mai ales ca tati nu mai vrea sa ne duca, ca am fos weekend-ul trecut si la Baby expo. Dar daca ajungi tu, te astept cu impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

anto , cum ne luam noi de mana ..stii ca ti-am zis ca io imi pun telefonul sa sune sa-i dau de papacica la micuta ..si am citit ca se invata cu narav ,adica cu mancatul noaptea ..dar ce sa fac ,ca nu reusesc altfel ;sfatul meu este sa-i gasesti lui filipone cauza pt care nu mananca ; lp se introduce cand nu are mami laptic , tu vad ca ai si congelat ..de ce sa-i dai lp?
ete ca nici nu stiam de baby boom ,desi imi tot zicea maica'mea de ceva la romaero..asta a mea ce cetita dom'le ..si de cand e bunica de fetita , i-au mai crescut un rand de urechi si de ochi..am o mamica tare buna , ma ajuta mult ..nici de socrela nu ma vait si ea a venit fumeia de la 600km distanta sa ma ajute... nah ca ma pusai pe laudat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

pentru bubitele de la fata dr pediatru mi-a recomandar Atoderm PO zinc de la Bioderma. dupa ce trec mi-a sugerat Atoderm PP anti-recidiva.
altesa - si eu am folosit solutii de scos petele si credeam ca nu sunt probleme pentru ca dadeam extra-clatire. ma cam deranjeaza faptul ca trebuie sa tinem copiii intr-un glob de sticla... acum 5-10 ani nu cred ca existau detergenti pt copii si nu erau probleme.



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

sa va pove ce-aM facut ieri la cumparaturi pe langa tot ce mi-am propus sa fac am reusit sa-mi iau 2 rochite de vara pentru alaptat si o carte cu alimentatia bebelusului pana la 3 ani.


Asta pentru ca mi-a dormit puiutul in marsupiu 1 ora dar cans am venit acasa cu el a cazut lat si a dormit 5 ore,apoi,cate 3 pana la 7 dimi si iar i-am sarit baia voi a-ti sarit vreodata baia copilului k noi o sarim cam des ca adoarme cel mai bine in jurul orei 19 si nici ca mai pot sa-l trezesc pana la 12 ,1,1.30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

sa va pove ce-aM facut ieri la cumparaturi pe langa tot ce mi-am propus sa fac am reusit sa-mi iau 2 rochite de vara pentru alaptat si o carte cu alimentatia bebelusului pana la 3 ani.


Asta pentru ca mi-a dormit puiutul in marsupiu 1 ora dar cans am venit acasa cu el a cazut lat si a dormit 5 ore,apoi,cate 3 pana la 7 dimi si iar i-am sarit baia voi a-ti sarit vreodata baia copilului k noi o sarim cam des ca adoarme cel mai bine in jurul orei 19 si nici ca mai pot sa-l trezesc pana la 12 ,1,1.30.

implinita de Rafael-Ioan



noi nu am sarit nicio baitza si puiul meu l-am obisnuit sa adoarma pe la 7.45-8 si ii fac baitza si masajul incepand cu ora 7 sau chiar mai devreme ..noi ne intindem si cu kineto..iar dak doarme cand se trezeste ii fac doar masaj pe picioare si spate si baitza fara kineto apio masa si somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

perfect adevarat raluk darrracum zeci de ani nu era noi ca rasa asa sensibilosi nu mai zic de copii.

Uite ex. cu femeile fertile care era pe vremuri acum sunt pe cale de disparitie(eu sunt una din ele).

Si inca ceva pe vremuri nu era vanish si alte produse tari era sapun de casa si lesie pentru adulti iar pentru fainele copiilor Perlan un detergent mai slab deci si ai nostri au avut grija de noi nu ne cresteau chiar asa ca in codru.

Acum viata noastra e invadata de chimicale,e-uri si alte alea.Eu incerc pana pe la un sa nu introduc nimic naspa .


Primul an de viata e decisiv pentru ei parerea mea ca si viata intrauterina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

legat de baita, noi facem baie o zi da si una ba... adica o data la doua zile. nu inteleg de ce un copil de 7 sapt trebuie sa faca baie zilnic, ca nici nu transpira si nici nu e murdar. mai mult, pe fata si la fundulet oricum o spal de mai multe ori pe zi...



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput