Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

mama mia
240???
mai fetelor ma speriati
a mea papa cam 100 - 120 la 3 ore (parca are ceas)
iar la bibe de noapte .. mai putin .. cam 90
mananca putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Daneza: cred ca piticutza ta stie ce vrea.F bine ca papa la 3 ore asa si tb lin alimentatia cu lp.Noaptea toate functiile sunt diminuate este firesc sa pape mai putin decat ziua,si apoi este fetita tb sa fie mai delicata nu?Streasata cu proba suptului am fost si eu dar neonatoloaga din maternitate mi-a spus ca cea mai reala este cea facuta dupa amiaza si mi-a explicat si de ce.Acum il cantaresc la doua zile dar bilantul il fac la saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui danezza

mama mia
240???
mai fetelor ma speriati
a mea papa cam 100 - 120 la 3 ore (parca are ceas)
iar la bibe de noapte .. mai putin .. cam 90
mananca putin?

Mami de Eva Nicole - 01.02.2012


MTHFR C677 Homozigot



se poate si 240 ml ....nu mananca mereu atat si mie mi-a papat 220 dar il durea burtik de la colici si confunda durerea de burta cu foamea...asta a fost explicatia dr .. in rest Andrei papa 2-3 mese de 170ml(din 4.5 in 4.5 ore) si in rest 135(din 3 in 3 ore)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Ileana 240 ml la masa unui bebe de 2 luni?
Cum sa nu se sature dupa 125 ml + inca 60?..

"Bebelusii cei mai expusi sunt cei hraniti atat la san, cat si artificial, deoarece mama le ofera o alimentatie din doua surse, deci este dublu tentata sa ofere hrana micutului ei atunci cand acesta are un disconfort (plange, nu doarme, etc.).

De obicei, bebelusii nu au nevoie sa fie hraniti foarte mult, insa unii dintre ei atunci cand au un disconfort sau nu dorm, mananca mai mult decat le trebuie doar pentru ca li se ofera, micutii inducandu-si automat ideea ca alaptarea poate fi unul dintre remediile pentru disconfortul lor."

Bulinutza Nu-mi sunt cunoscute toate medicamentele pe care le-ai insirat (doar de bonisan, infacol, si colief stiu) dar si celelalte sunt tot pt colici? Sau si pt altceva? Ca daca sunt doar pt colici, parerea mea este ca e o nebunie sa i se dea atatea medicamente...zic si eu nah, poate nu ma pricep prea tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tebligia

Citat:
citat din mesajul lui danezza

mama mia
240???
mai fetelor ma speriati
a mea papa cam 100 - 120 la 3 ore (parca are ceas)
iar la bibe de noapte .. mai putin .. cam 90
mananca putin?

Mami de Eva Nicole - 01.02.2012


MTHFR C677 Homozigot



se poate si 240 ml ....nu mananca mereu atat si mie mi-a papat 220 dar il durea burtik de la colici si confunda durerea de burta cu foamea...asta a fost explicatia dr .. in rest Andrei papa 2-3 mese de 170ml(din 4.5 in 4.5 ore) si in rest 135(din 3 in 3 ore)..


Ligia - plauzibila explicatia dr.-ului tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Mi-a scazut febra!!!Adica, nu mai am deloc. Legat de stodal si coryzalia si homeogene, le-am luat pe toate de luni incoace si a fost egal cu zero.
Masa de 240 ml a fost un fenomen izolat (ca sa zic asa ). Nu ni s-a mai intamplat pana acum. In mod normal mananca in jur de 120 ml iar noaptea, asa cum spuneti si voi, chiar mai putin. Dar ieri dimineata facuse kk bietul copil dupa trei zile si se golise...
Alice, eu in fiecare dimineata ma trezesc cu sanii pietroi pentru ca feciorul meu s-a invatat cu laptele in bibe si nu mai vrea tzitzi deloc. Nu stiu cum sa fac sa-l invat din nou cu tzitzi. Ma mulg mereu si parca acum am lapte mai mult, as incerca sa nu-i mai dau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Ei, m-am exprimat cam aiurea. Daca o luam asa nu se administreaza nimic in alaptare, nici antibiotic! Ma refeream la faptul ca e permis a se alterna paracetamolul cu nurofen, o data, de doua ori, nu pe termen lung, in caz de febra mare. E parerea unui medic, eu nu mi-as permite sa dau cu presupusul. Algocalminul mai nou e interzis cu desavarsire, dar asta iar e o exagerare (parerea mea acum). Iar leacurile babesti merg pana undeva, cand e febra mare eu nu prea mai cred in ele. Ca sa nu intru in polemici, sunt convinsa ca fiecare face cum a fost sfatuit de medicul sau.
Sper Ileana ca nu ai avut nevoie de niciunul din medicamentele astea si ca febra ta a cedat. Multa sanatate.
Edit: acum am vazut ca nu mai ai febra, bravo
.

Tonirro, te asteptam. Ce fac puii mai mari, sunt ok? Ma gandesc ca sigur au suferit si ei mai mult sau mai putin in perioada asta grea. Ce sa mai zic, te admir profund, eu cu un bebe mare si voinic ma tem mereu pentru o chestie sau alta, voi sunteti luptatori adevarati.

Lali, ma bucur ca ai scris. Eu pot veni oriunde cu bebe, aproape ca nu am restrictii nici de ora, fiind cu sursa de hrana "la purtator", Daca vrei vorbim in privat si ne vedem, deocamdata noi ca suntem mai mari, poate si Suzie? Mai tarziu reintregim toata trupa . Doar sa fie vreme faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

girls sau mothers am si eu o mare rugaminte la voi daca vreti sa le fie bine bebeilor si de aici inainte cu pielea NU PUNETI VANISH SAU ALTE PRODUSE DE SCOS PETE DE KEKE PE HAINELE COPIILOR deoarece este o sursa sigura de declansare a DERMATITEI ATOPICEb lasati hainele asa patate (dar spalate) nu mai insistati la scoaterea petelor ca nu-i bai.

Alte cauze ma sunt lactatele,ciocolata si alunele migdale etc.in EXCES


Altceva fff.important nu conteaza cantitatea laptelui ci calitatea,eu cand pap carne copilu doarme mai mult,,ii tine mai bine de foame,cand pap dulciuri e mai agitat si apar colicii,dar mananca mai cu placere si mai mult si ia repe in greutate(doar zaharul ingrasa nu?),cand pap lactate papa puti se satura repede ii ajung 80 de ml si 4 ore ,cand pap fructe si legume ma suge si la o ora jum. 2.

Asta se intampla la mine nu trebuie sa fie la fel la toata lumea si da mi-a papat si mie rafael 210 ml dar se vedea ca papa fara foame asa ca l-am scos de la tatz si bine am facut ca apoi mi-a gemut vreo 2 ore de burtix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

la multe lunite bulgarasi MIRUNA SI VLAD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Buna dimineata fete dragi!

Filipone al meu papa de cel putin 2 ori noaptea, asa, in somn.. Mai stiti cand va spuneam ca doarme 5-6-7 ore legate? Cand avea 1 luna. De atunci m-am apucat sa il trezesc noaptea sa pape (ceea ce nu am facut niciodata cu Sara..) si acum uite ca s-a obisnuit asa.. O sa incerc sa ii reglez un pic programul, sa vad daca pot.

Ileana

Geo Am tot zis sa ii fac si eu proba suptului noaptea, atunci cand simt eu ca mananca mai mult, dar parca nu imi"permit" o noapte pierduta.. La noi azi e proba de foc: LP!! Am in casa si Topfer si Nan 1. nu stiu de care sa ii pun.. Cred ca Topfer

Sa aveti o zi frumoasa!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput