Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Olga ai putea sa descrii cum ii faceai tu masaj lui david la ochisor? Mie nu mi-a aratat pediatra, mi-a zis doar sa o apas de 3 ori pe zi in coltul interior al ochiului. Asa multa secretie ii iese can s-a iritat la coada ochiului mititica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Bianca, asa trebuie sa fie si masajul, exact cum ti-a zis pediatra. Pui degetul in coltul intern al ochiului si nu-l mai ridici. Masezi il locul acela timp de un minut. Dar sa infasori degetul intr-o compresa sterila.
Altesa, pentru aparatul de gatit cu aburi de la Avent incearca la www.all4baby.ro. Am vazut ca il au la un super pret.
Alice, intrebam si eu de curioazitate, ca sa stiu ce semne sa urmaresc.... Asta nu inseamna ca Tudor nu e marait si somnolent in continuare, asta fiind a treia zi. Dar mi-a luat 200 gr in 4 zile, mananca bine si nu are febra, asa ca incerc sa ma linistesc, atat cat pot...De unde ai luat Rotarix-ul? Ti-a trebuit reteta? Cum se procedeaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Ileana o fi un puseu de crestere, cum zicea Beatrix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Sarut mana de incurajari!

ALICE NU PIC EU CU UNA CU DOUA DAR MAI CEDEZ SI EU CATEODATA...
Am avut o discutie si spune ca era doar ingrijorat

Nu mai nominalizez ca ati fost multe insa cate o pt fiecare

Altesa stii cum era B la primul copil....nu ai idee, mult mai implicat insa acum stie cu ce se mananca treaba asta si el oricum e comod rau...deaia nici nu a mai lucrat in ultimii 10 ani
Cand am venit de la maternitate si pana s-a operat la genunchi el o ducea la gradi...apoi recuperare nu a avut voie sa conduca, apoi rubeola si nu iesit vreo 2 sapt...

Am luat si eu ulei de migdale dulci pt masaj...
Fetele si eu am trecut printr-o dermatita crunta cu Leyre si am ajuns la concluzia asta dupa ce am vazut nspe medici....
Crema super hidratanta, daca e fff grav cateva zile cu advatan milk stiu ca e cortizon dar cand era plina si nu mai mananca si e f deranjata de asta, am dat.
In nici un caz ulei de masline fiert asta e o mare tampenie care nu mi-a putut-o expica nimeni...de ce sa fierbi un ulei sa distrugi ce vitamine are el? Cica sa-l sterilizeze...m-am interesat si in alte tari si nu s-a auzit nicaieri...mai ales daca spui la vreun spaniol ca ei produc mult ulei se inchina.
Cremele co oxid de zinc iarasi usuca rau de tot...poate au efect o data dar reapare si pana nu hidratezi n-ai facut nimic.
Ma duc sa fac curatenie...pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

cristina ce bine imi pare ca ne scrii!

altesa pediatra mi-a dat polyvitalul si scrie si pe el ca se da prematurilor si nou nascutilor care nu papa bine...oricum eu ma renuntat la el din alte considerente

bianca pune niste apa de mare sau daca poti sa stii ca apa cu sare amestecata trasa un pic pe nas face minuni...o sa te usture un pic


omulete doarme la greu...cred ca diseara dansam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

bulinutz nici nu mai sti cu sa faci unii pediatri spun una altii ii contrazic cred ca cel mai bine e sa culegem si sa facem ce simtim noi ca parinti ca-i mai bine pentru puiuti.


Apropo de jarodophilus am citit numai bune, daca aflam mai inainte ca-i si pentru colici luamsi eu dar se pare ca nu mai e cazul cred ca am scapat de ei de o sapt chiar 10 zile.

Denisa miros eu ca tu acolo ai 3 copii nu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Alice, pe Sara o dau in toamna la gradi.

Pt pielea f uscata a lui Filip (dr Marcu a spus k e dermatita atopica) folosesc Lipikar si lipo-base. Prima o folosesc pe pielea umeda, dupa baie, iar pe a doua dimineata. Vad ca dupa 3 zile avem rezultate bune cu ele.
Cu stelatopia, trixera, etc nu am avut nici un rezultat.

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Sarut mana de incurajari!

ALICE NU PIC EU CU UNA CU DOUA DAR MAI CEDEZ SI EU CATEODATA...
Am avut o discutie si spune ca era doar ingrijorat

Nu mai nominalizez ca ati fost multe insa cate o pt fiecare

Altesa stii cum era B la primul copil....nu ai idee, mult mai implicat insa acum stie cu ce se mananca treaba asta si el oricum e comod rau...deaia nici nu a mai lucrat in ultimii 10 ani
Cand am venit de la maternitate si pana s-a operat la genunchi el o ducea la gradi...apoi recuperare nu a avut voie sa conduca, apoi rubeola si nu iesit vreo 2 sapt...

Am luat si eu ulei de migdale dulci pt masaj...
Fetele si eu am trecut printr-o dermatita crunta cu Leyre si am ajuns la concluzia asta dupa ce am vazut nspe medici....
Crema super hidratanta, daca e fff grav cateva zile cu advatan milk stiu ca e cortizon dar cand era plina si nu mai mananca si e f deranjata de asta, am dat.
In nici un caz ulei de masline fiert asta e o mare tampenie care nu mi-a putut-o expica nimeni...de ce sa fierbi un ulei sa distrugi ce vitamine are el? Cica sa-l sterilizeze...m-am interesat si in alte tari si nu s-a auzit nicaieri...mai ales daca spui la vreun spaniol ca ei produc mult ulei se inchina.
Cremele co oxid de zinc iarasi usuca rau de tot...poate au efect o data dar reapare si pana nu hidratezi n-ai facut nimic.
Ma duc sa fac curatenie...pupici!




Denisa, super mami de

Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12
****************************************************
www.facebook.com/media/set/?set=a.366611243366596.98470.100000531695793&type=3" target="_blank">Inainte si in timpul lui Kariss!
****************************************


Denisa, uleiul de masline l-am fiert pt ca asa mi-a zis doctorita, si asa stia si mama. Daca trebuie fiert sau nu, nu stiu ce sa zic, la noi a avut efect asa - pentru cojitele din cap. E adevarat ca acum cativa ani, cand obisnuiam sa imi fac tot felul de masti pt par, foloseam ulei de masline insa fara sa il fierb.

Legat de cremele cu oxid de zinc - care usuca, eu nu am avut probleme pentru ca in paralel o dadeam cu laptele de corp de la Klorane. Dimineata ii dadeam cu aia care usuca, seara dupa baie cu cremuta de corp.

In orice caz, problemele astea de piele se trateaza diferit, de la caz la caz in functie de gravitate, de-aia cel mai bine este ca fiecare sa "asculte" sfatul medicului, nu ce a functionat la X sau Y. Ca asa, optiuni gasim cu duiumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

una din pediatrele lui Rafael mi-a spus ca administrarea de b-uri in pruncie/copilarie duce la obezitate la maturitate.



implinita de Rafael-Ioan


asta se poate...dar daca nu le administrezi regulat ci numai o data sau ocazional nu cred sa aiba repercursiuni grave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Fetele nu stiu cu ce sa il ddau pe Filipone pe gat, ca e fff rosu la cute, tot gatul..Am incercat bephanten, sudocrem, il sterg cu apa termala, il uscuc bine acolo, dar tot e fff rosu si zona asa, umeda.
Daca aveti sfaturi, le astept.

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput