Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si aici un link cu subiecte mai ample:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135399&whichpage=1&SearchTerms=gandaci




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Tremuratul barbitei= semn de imaturitate nervoasa (normala pana pe la 3-4 luni). Nu are legatura cu calciului.
Tresaritul manutelor= reflex Moro- normal si obligatoriu. Si el dispare pe la 3-4 luni.
Sursa: http://www.parksidepediatrics.com/eResources/Newborn/AppearanceandBehavior/tabid/123/Default.aspx



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Bun gasit!
Denisa te inteleg perfect!! Momentan lucreaza sotul meu, dar sunt perioade f lungi in care nu lucreaza si e acasa, asta insemnand inca un copil
Si Iris plange cand suge, e f agitata si nervoasa. In continuare se culca f tarziu noaptea, din fericire doarme cateva ore bune legat. De asemenea ii tremura si barbita uneori cand plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

suzik da e balansoarul nou nout nici macar nu-i place sa stea in el si daca nu-i fac vant se opreste balansoarul nu mere singur.

La noi problema e alta sau nu stiu daca chiar e o problema copilul meu se invioreaza rapid nu-i trebe mult somn aici e terminat ,aici e fresh,iar daca se trezeste nu8 suporta sa stea singur face scandal pana incepe si plange ,el vrea toata atentia din lume ,face ce vrea din mine .


Eu ca sa ma spal,mananc calc rufe,sterg pref,sau facut oridene in camera il pun in scoica si-l iau cu mie si-i povestesc ce fac iar el curios din fire ma asculta cu niste ochi mari si rde toata ziua ,e un ranjit. Cam asta facem noi ziua.

implinita de Rafael-Ioan


Parca-s trasi la xerox pruncii astia Si Mihai se culca devreme, dar tre' sa stau langa el, ca daca se trezeste si nu-s ii jale.
Si bine v-am gasit in casa noua. Sunt in urma rau cu cititul, poate mai intru azi, daca ma lasa stapanul.

Noi suntem bine, si-a revenit pruncul din raceala. Am fost cu el la oftalmolog, ca are canalele lacrimare infundata si face conjunctivite bacteriene o data la 2 saptamani. Ne-a spus ca in cazul asta trebuie desfundate cat mai repede, dar nu poate sa i le desfunde inainte de 4 luni, ca sunt inguste si in plus, ca o sa-i faca anestezie generla pt interventia asta. Pana una alta am mers la homeopat cu el ieri si ne-a dat ceva picaturele si culmea, azi e chiar mult mai bine cu ochisorii, asa ca sper intr-o minune ca i se vor desfunda pana la 4 luni si nu va mai fi nevoie de interventia dr.

Revin, sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

miha de ce cureti bebelusul in nas dupa baie? fa-o inainte nu o mai agita cu operatiuni dupa ce ai linistit-o cu baia ,laptic si la culcare.


Eu toate operatiunile astea i le fac pe la amiaza inainte si dupa baie nu-l supar cu nimic.

bulinuta am vazut ca si tu si Iaura dati polivital la bebei dar vad ca astea au B-uri si stiam ca nu sunt bune pentru bebei b-urile decat ADEC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Sunt fff racita, am nasul infundat nu detectez nici cel mai puternic mmiros
altesa oare tu ziceai ca ai uitat vaccinul in masina? Daca nu ma insel trebuie tinut la frigider. Aici se recomanda sa il cumperi in ziua cand il faci sau sa mergi repede sa il pui la frigider. Nu stiu daca la toate e valabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Si pe noi ne agita baia, Iaura. Si mai nou, de vreo 3 zile, plange ca arsa la baita. Masajul il facem inainte ca o mai mint cu una alta si sta, altfel ii tremura barbita (nu am descoperit daca de frig sau nervi, deoarece avem cateodata si 26-27 grade in camera) si se arcuieste ca o pisica pana ma dau batuta si o imbrac. Atasarea la san dupa baita e o...aventura. Plange cu sfarcul in gura, isi da capul pe spate, suge cateva secunde apoi plange iarasi. Nu e vorba de acid fiindca eu chiar o alimentez la "verticala"; sunt doar nervi de bebelus obosit/plictisit. Dupa baie si scandalul aferent, suge cu radio-ul pe frecventa goala si adoarme gemand, scancind. De la 21-22 pana pe la 23:30-24:30. Aici incepe show-ul. Ne schimbam, papam, adormim, papam, adormim, etc. Daca o pun jos dupa prima tura de supt, se trezeste instant cautand dupa Sfantul sfarc. Si tot asa
Eu sunt un zombie, sunt slabita, ma doare operatia, n-am scapat de lohii si visez la un somn de 8 ore ca un copil care viseaza la prima lui bicicleta. Astept minunea!!!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


miha si irisuca cate un pt voi
io ma plang aiurea cateodata si apoi mi-e ciuda pe mine ,(noi de dormit dormim f. bine iar la baie ne place maxim) dar nu stiu daca o deranjeaza ceva cand face asa ,ca rabdare io am sa-i dau sa pape...dar cred tot mai mult si eu ca sunt nervi de bebe aia...
la noi doar asta e problema deocamdata ,mancatul cu nervi ,se lupta cu mine ,da din maini saracuta si nu stiu de ce ,acum a papat mai bine dupa iesirea afara prin vant si aproape ploaie dar cu copertina de nailon
sper sa va acomodati cat mai repede si sa-si faca un program cat mai usor si pt. tine ,conteaza si sa fii odihnita ,io cred ca eram la nebuni daca nu ma odihneam cun trebuie noaptea ,dar necazul te invata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

bulinuta am vazut ca si tu si Iaura dati polivital la bebei dar vad ca astea au B-uri si stiam ca nu sunt bune pentru bebei b-urile decat ADEC.

implinita de Rafael-Ioan


te contrazic aici noi si in maternitate unde lucrez mai dam 'b complex' bebicilor care nu manaca sau iau putin in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Iaura - si Mihai are zile cand mananca mai putin si mai agitat decat de obicei, azi e una din zilele astea: n-a depasit 90 ml/masa, chiar si mai putin. Dar la el maxima a fost de 120 ml pana acum.

matza - poate incerci si tu sa mergi la homeopat pt problema cu ochisorii.

Mihaela mamica obosita.

Eu am lipsit ca i-am avut pe toti trei copiii acasa, ca n-am vrut sa-l duc pe Vladut la gradi o perioada dupa raceala lui Mishu. Asa ca am fost toata ziua prinsa cu copilasii, am mai citit pe forum, dar pe sarite, printre picaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

una din pediatrele lui Rafael mi-a spus ca administrarea de b-uri in pruncie/copilarie duce la obezitate la maturitate.



Mergi la inceput