Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Si pe noi ne agita baia, Iaura. Si mai nou, de vreo 3 zile, plange ca arsa la baita. Masajul il facem inainte ca o mai mint cu una alta si sta, altfel ii tremura barbita (nu am descoperit daca de frig sau nervi, deoarece avem cateodata si 26-27 grade in camera) si se arcuieste ca o pisica pana ma dau batuta si o imbrac. Atasarea la san dupa baita e o...aventura. Plange cu sfarcul in gura, isi da capul pe spate, suge cateva secunde apoi plange iarasi. Nu e vorba de acid fiindca eu chiar o alimentez la "verticala"; sunt doar nervi de bebelus obosit/plictisit. Dupa baie si scandalul aferent, suge cu radio-ul pe frecventa goala si adoarme gemand, scancind. De la 21-22 pana pe la 23:30-24:30. Aici incepe show-ul. Ne schimbam, papam, adormim, papam, adormim, etc. Daca o pun jos dupa prima tura de supt, se trezeste instant cautand dupa Sfantul sfarc. Si tot asa
Eu sunt un zombie, sunt slabita, ma doare operatia, n-am scapat de lohii si visez la un somn de 8 ore ca un copil care viseaza la prima lui bicicleta. Astept minunea!!!
Denisa off Al meu vrea, dar ii e frica de copil. Adevarul e ca al nost copchil scoate niste sunete, de ai impresia ca atunci moare
Cati nici eu nu stiam cum se fierbe uleiul! Noroc cu mamica lui Faith

Lexi? Cristina esti cu socrela? Anissia? Sophia?

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Si pe noi ne agita baia, Iaura. Si mai nou, de vreo 3 zile, plange ca arsa la baita. Masajul il facem inainte ca o mai mint cu una alta si sta, altfel ii tremura barbita (nu am descoperit daca de frig sau nervi, deoarece avem cateodata si 26-27 grade in camera) si se arcuieste ca o pisica pana ma dau batuta si o imbrac. Atasarea la san dupa baita e o...aventura. Plange cu sfarcul in gura, isi da capul pe spate, suge cateva secunde apoi plange iarasi. Nu e vorba de acid fiindca eu chiar o alimentez la "verticala"; sunt doar nervi de bebelus obosit/plictisit. Dupa baie si scandalul aferent, suge cu radio-ul pe frecventa goala si adoarme gemand, scancind. De la 21-22 pana pe la 23:30-24:30. Aici incepe show-ul. Ne schimbam, papam, adormim, papam, adormim, etc. Daca o pun jos dupa prima tura de supt, se trezeste instant cautand dupa Sfantul sfarc. Si tot asa
Eu sunt un zombie, sunt slabita, ma doare operatia, n-am scapat de lohii si visez la un somn de 8 ore ca un copil care viseaza la prima lui bicicleta. Astept minunea!!!
Denisa off Al meu vrea, dar ii e frica de copil. Adevarul e ca al nost copchil scoate niste sunete, de ai impresia ca atunci moare
Cati nici eu nu stiam cum se fierbe uleiul! Noroc cu mamica lui Faith

Lexi? Cristina esti cu socrela? Anissia? Sophia?

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


noi am scapat de lohii dupa 9 sapt si o sapt ce tratam cu calciu si vit ksi ergomed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

mihaela, ai incercat sa ii dai sa manance inainte de baie? macar cat se linisteste, apoi o speli, ii faci toaleta, si o pui iar la san.
eu cum il scot din baie, ii bag tata in gura. infasurat asa in prosop mananca de la un san, apoi ii fac masaj, il imbrac, ii dau vigantol si ii dau si celalalt san, dupa care adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

mihaela la mine s-au terminat sa zicem lohiile pe luni-marti si ieri mi-a venit cm...deci un vis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:


De bine ce ma laudam ca doarme 6-7 ore pe noapte, de 4 nopti sunt zombie, de pe la 7-8 seara pina la 3-4 dimineata nu imi doarme decit in citeva reprize de 15-20 de minute cel mult .Si la 3-4 nu-mi adoarme decit 3 ore. Intr-o dimineata , de oboseala, am adormit cu telefonul in mina dupa ce a sunatsi am uitat sa trezesc copilul mare pentru scoala .Apropo de soti, de aceea imi e tare greu cind e al meu plecat, pentru ca de obicei, el se acupa de dimineata de cea mare, o scoala, ii da sa manince, o pregateste de scoala.Sincera sa fiu , mi se pare tare aiurea sa te ocupi de 2 copii, mai mult sa alergi si cu cea mica dupa tine, doar ca sa doarma tati.
Ma oftic cu programul asta nou de noapte, nu-mi dau seama ce am facut sau ce nu am facut de si-a schimbat programul.Asa ma obisnuisem sa dorm 6-7 ore legate noaptea .
Si noi facem baita in fiecare seara, doar cind nu e tati, o spal doar pe corp , ca nu reusesc singura sa o spal si pe cap.
Hai sa va art ce am descoperit, un biberon care se autoincalzeste in 4 minute http://www.magicare.ro/hrana-copii/hrana-lichida/gift-pack-travel-iiamo .

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

mihaela, ai incercat sa ii dai sa manance inainte de baie? macar cat se linisteste, apoi o speli, ii faci toaleta, si o pui iar la san.
eu cum il scot din baie, ii bag tata in gura. infasurat asa in prosop mananca de la un san, apoi ii fac masaj, il imbrac, ii dau vigantol si ii dau si celalalt san, dupa care adoarme.

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Alice de obicei fii-mea doarme de pe la 16/16:30/17 pana pe la 19/19:30/20, iar baia incerc sa o aman cat mai mult: 20/21, in functie de ora la care s-a trezit. Imediat ce s-a trezit ii dau san, dupa care ne bebelusim ca sa se aseze mancarea in stomac. Incepem prin masaj cu ulei de migdale, acompaniat de cantecele si povesti, spalat fetisoara si parutul, corp, cremuit cu Mustela iute, iute ca plangem tare inca din timpul baitei. Curatam nasucul= TRAGEDIE. Apoi o sarut putin sa se linisteasca. Uneori functioneaza, alteori tipa ca din gura de sarpe si nu o pot potoli. Am incercat si cum zici tu: alaptat in prosop, dar pe cand treceam la cremuit/masaj si imbracat, varsa tot ce-a mancat.
Nu stiu, nu stiu, nu stiu! Ma declar invinsa , dar sunt multumita ca ia in greutate, ca e vesela, ca nu avem colici exagerat de puternici. Ne-om da noi pe brazda intr-un final

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Hehe, si eu raportez un sot care nu e in stare sa pregateasca fetita mai mare pt gradi...
Cum bebe ma trezeste invariabil la ora 6, mi se mai intampla sa adorm dupa ce il schimb si mananca (de obicei motivul trezirii e un kk pana la gat, vorba Ilenei, finalizat dupa multe scremete si maraieli). Numai ce am atipit la loc si se face 7.30, ora de trezire a Andrei, incepe scandalul, fetita nu asculta de tati, se lalaie, el o cearta, si trebuie sa intervin. Uneori mi-e mai dificila aceasta trezire decat cele pt hranit bebelusul noaptea, nu stiu de ce, e atat de dulce somnul ala de dimineata, chiar si asa fragmentat...

Cel mai clar semn de febra la copiii mei e fruntea calda, mult mai calda decat buzele mele. Dar nu e valabil la bebelusi asa de mici ca ai nostri, cand mi s-a parut ca bebe arde rau avea 37.6 rectal, ceea ce absolut orice medic iti spune ca nu e febra.
Dar de pe la 7-8 luni incolo, fruntea calda si cateodata blegeala (nu intotdeauna) a insemnat febra, fara gres.

La noi baia e de placere, orice suparare ar fi baia il calmeaza, as zice ca o facem mai mult pt entertainment decat pentru curatenie. Desi daca bebe a regurgitat (chiar si f putin) si a ajuns cu parul pe acolo, chiar e necesar spalatul, noroc ca nu ni se intampla des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

mihaela tremuratul barbiei e lipsa de calciu(sa nu-i dai ei supliment de calciu ia tu,si mareste-ti portia de lactate pe zi,un bebe suge de la mama sa zilnic 250ml de calciu) am patit-o si eu cu Rafael si am facut ce-ti spusei tie mai sus si cam in 10 zile a scapat copilu de tremurat.(nu si tresare din somn de manute?).

Eu ii dau lui Rafael sa suga inainte de baie putin cat sa aive ceva in burtica ca sa stea linistit la baie astept sa treaca 30 de in sa digere un pic stomacul(ca nu-i bine nici sa-l speli cu burta plina) apoi il iau la masat cu uleiul de la weleda ,apoi baita ,imbracat si inapoi la tazt unde il ia somnicu si il transfer in pat sa doarma(3-4 ore f rar si 5).

Daca ii dai sa pape la verticala atunci nu ,nu e acid si nici colici ci e ffff obosita si nu are putere nici sa pape,desii ii e foame cand ajunge in starea astea e ff rau pentru ei sunt disperati.(cand imi face asa Raf intrerup orice activitate il pun in scoica il legan ,suzeta in gura,o paturica moale pe el si se linistetste chiar adoarme si apoi continuam ce ne-am propus ,hranit,imbaiat,hranit



bulinuta eu zic sa insisisti cu Lipikar are rezultate ff bune pe langa alte creme,numai sa nu cumva sa nu fie vorba de dermatita ,am vazut ca multa lume confunda dermatita cu bubitele rosii de caldura,acneea bebelusului,bubite de transpiratie,de scutec,ei bine eu pe alea nici nu le bag in seama doar reduc caldura,il spal mai atent si in 2 zile se duc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Doamne ca asta ti-a mai lipsit
Ieri, pret de un absorbant, s-a modificat culoarea lohiilor din galbui in roz. Bineinteles ca m-am alertat, dar am rezistat si nu am sunat la spital. Saptamana viitoare am 6 sapt si sper sa ajung la gine pt control.
Lady sti ca ne-ai dat tu niste link-uri catre post-uri amuzante de pe DC? Era unul cu gandaci si vroiam sa i-l citesc lui mami mea care si-a luat aparate cu senzori anti-rozatoare si anti-insecte. Tin minte ca m-am spart de ras.

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27

mihaela la mine s-au terminat sa zicem lohiile pe luni-marti si ieri mi-a venit cm...deci un vis

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si de viforel Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze






Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu
Lady sti ca ne-ai dat tu niste link-uri catre post-uri amuzante de pe DC? Era unul cu gandaci si vroiam sa i-l citesc lui mami mea care si-a luat aparate cu senzori anti-rozatoare si anti-insecte. Tin minte ca m-am spart de ras.
Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


asta e : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134266




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput