Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Neata!

La multe lunite Kariss!!
Denisa, cam asa cum e la voi e si la noi DImineata sunt cu amandoi-pana pe la 10, cand vine Maria-bona Sarei. Apoi, dupa ora 15, la fel, raman cu amandoi, pana pe la 19-20 cand vine Doru de la servici. Si cand vine e obosit (chiar il inteleg- ca face naveta zilnic Buburesti-Mizil..), si incerc sa il menajez, dar seara sunt si copiii agitati, au tot felul de pretentii, etc,.si eu sunt cu rabdarea si oboseala la limita, dar pana acum am reusit sa nu avem nici o discutie...



Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui danezza

neatza fetele
mie pt dermatita, mi-a spus peditarul sa fac infuzie de taratze si sa tamponez locurile afectate de 3 ori pe zi si sa o dau cu sudocrem sau nidoflor.
Cam ce cantitate de taratze sa pun si cata apa?

Mami de Eva Nicole - 01.02.2012


MTHFR C677 Homozigot


pediatrul ti-a spus sa dai cu nidoflor/ sudocrem? Daca da, mergi la un dermatolog. Rebeca a avut dermatita destul de severa si in nici un caz nu am dar cu creme care usuca. Din contra, creme care extrahidrateaza. In plus trebuie vazut ce tip de dermatita are; dermatita seboreica se trateaza altfel decat cea atopica clasica.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Off Denisa, vorba Altesei, implica-l ca nu-i cad mainile si nici cerul. Sper sa reusesti sa-l scoti din zona de confort.

eu sa va spun ca am fost tare cocolosita de al meu. In spital primele zile numai el il schimba pe bebe, il ducea la spalat, dormea cu el, ca eu abia ma miscam in pat. eram invidioasa ca eu nici nu stiam cum se tine un bebe in brate, iar el deja era expert.
Si acum cateodata dupa ce alaptez il ia tati in brate sa ragaie si il plimba putin. nu va mai spun ca-l ia si in wrap cand isi face timp ( s-au apucat de construit pe langa casa, mi-au daramat baia ca sa faca un mai mare, facem si terasa mai lata)
eu ma pot lauda cu un superdaddy
Alina m-ai facut curioasa - de ce vrei sa insisti cu bibe?

raportez prima tentativa de program la piciul meu care se manifesta doar dimineata. dupa ce ne trezim la 7:00, papam, ne schimbam de hainutele de noapte, stam un pic de vorba si de la 08:00 pan pe la 10:30 somn. sper sa il tina naravul. in rest...haos total.

si noi alternam cu baita,cand cu sapunel, cand fara. dar masajul il facem inainte de baie.

no...s-a trezit si bebe si vorbeste cu draperiile, va pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Neata tuturor!! La un ceai de chimen & anason
A mea fetita nu stiu ce are de se culca din ce in ce mai tarziu..inainte se culca la 11 jumate..apoi 12..12 juma..1...aseara la 1 juma. Ce e drept a dormit pana la 8, dar nu ma incanta sa se culce asa tarziu...

LMA Kariss! Denisa, te inteleg perfect. Pai atunci inseamna ca eu sunt chiar pretentioasa, pt ca avem un singur copil, al meu merge la serv, dar tot sunt nemultumita daca nu ma ajuta. Detest fata aia cand dupa ce tine copilul o ora sau 2 ore in brate vine cu ea la mine ca el nu mai poate, ca o tine de ora, ca e obosit si stresat de la serv. WTF? Ca si sa stai acasa cu bebele si sa te ocupi de gospodarie e tot ca un fel de job. Ca il zapacesc de cap si in weekenduri il car peste tot eventual prin cele mai departate si aglomerate parcuri, etc.

Fetele cu bubitele. Noi am avut cateva zile si am scapat de bubite. Vad ca nimeni nu a dat cu calamina. Noi cu asta (la recomandarea medicului) + baie cu tarate am scapat. Dar atentie, calamina am dat-o doar pe corp, ca avea bubitele pe piept si cateva pe solduri. Pentru cele de pe fata+cap am dat cu sudocrem. In acelasi timp am facut baie cu tarate, iar limpezirea doar cu musetel. Mie de Nidoflor mi-a zis sa ii dau dupa urechi, nu pe corp sau fata.
De cojitele din cap aproape am scapat cu ulei de masline fiert si racit, dat pe cap apoi acoperit cu o caciula timp de ora. Periat bine cu pieptanul inainte de baita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Faith ce inseamna ulei fiert? adica prajit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare fetele!

Ieri am recuperat dar nu am avut timp de scris, azi incerc sa postez.

Noi suntem bine toti, primesc reprosuri de la mama ca e prea grasuna fata. La cea mare primeam ca este prea slaba sa ii dau lp . Incerc sa o tin mai mult treaza sa ne jucam poate mai consuma calorii. M-am cantarit cu ea si are 6 kg, maine 8 sapt, sunt la marimea 3 la pampers de o sapt .
Se trezeste nopatea la 3-4 ore si suge 5-10 min cu lumina stinsa apoi somn, deci ii ajung cele 10 min de supt. cea mare tot asa facea dar ma chinuiam sa o trezesc sa mai suga dar degeaba. Cu somnul toata noaptea nu cred ca am sanse pana nu bag seara lp dar mai este cale lunga pana atunci ca ma simt in stare inca sa fac fata la treziri.

Da vaccin si noi tot alea de la stat le facem pentru ca au bagat un vaccin bun, nu ca atunci cand era Sara bebelus. Dar si Rotarix ul pentru ca numai eu stiu cate episoade diareice am tras cu Sara, pe cand pneumonie sau raceli respiratorii mai rar.
Folosim fund din lemn tai carne cruda, il speli dar in zgarieturile pe care le faci cu, cutitul intra tot felul de bacterii, apoi mai tai altceva si tot asa. Pisicile prin casa si altele pe care nu le mai stiu.

Saptamana asta am incercat sa rezolv si treburile barbatului ca sa fiu in ton cu Denisa si mi-a lasat masina sa o duc in service cu oglinda sparta si pe santier sa discut eu cu domnul constructor .
Am rezolvat cu brio toate pentru ca am avut de discutat doar cu barbati si parul blond le atinge o coarda sensibila

Denisa , dar de ce nu il trimiti pe sot cu Leyre la gradinita? Eu am scapat dimineata ca mi-o duce o vecina dar daca ar fi sotul acasa la ora 8 el ar fi pe baricada.
Nu stiu ce fac cand ne mutam, mi-e mila sa o duca la 7 fara ceva cand pleaca el la spital.

Va pup si ies ca azi o am pe Sara acasa, vinerea o tin cu mine :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Multumesc fetele de raspunsuri
adriana, da - pediatrul mi-a spus sa-i dai cu nidoflor/sudocrem si spalarile cu taratze
asta pana marti sau miercuri cand mergem la vaccin si atunci evaluam situatia sa vedem cum este
bubitele nu sunt purulente, sunt asa mici si rosii ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Nu a facut pneumonie Sara niciodata, ma refeream la raceli ca sunt mai rare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Denisa, ce sa zic...e neplacut sa-si dea altii cu parerea...Probabil comoditatea caracterizeaza marea majoritate a barbatilor. Sunt convinsa ca ai tu metodele tale de a-l implica mai mult. De regula, comoditatea lor, e vina noastra. Noi i-am menajat ca sa se simta confortabil...
CristinaGoji, Ica, unde sunteti?
Vroiam sa va intreb, mai ales pe cele care sunteti la al doilea copil: cum va dati seama ca e posibil ca bebe sa aiba febra inainte de a-i pune termometrul? Ce alte semne mai aveti in afara somnolentei si a caldurii corpului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

buna mamici ...la mine nu e prea buna(ziua) caci ploua si nu putem iesi afara...
am avut si noi bubite pe gat si dr de familie tot nidoflor mi-a recomandat ,am dat-o o singura data si i-au trecut dar am alternat cu pudra (nivea de ex.),acum au aparut iarasi dar nu ma prea stresez cu ele ca mai apar de la caldura ,transpiratie ,nu cred sa fie dermatita atopica sau seboreica.

legat de somnul de noapte si baita,la noi e cam invers,noi facem baie la 2 zile ,iar in ziua cu baita se cam oboseste manaca mai rau imediat dupa si doarme mai putin cu 1-2 ore decat in celelalte nopti,dar tot doarme pana la 4-5 (de la ora 22)apoi pana la 8-9 deci ma declar multumita ...dar manaca mai bine si mai mult noaptea decat ziua,vad ca la voi e invers( de fapt noi suntem pe invers...)

of ,astept cu sufletul la gura pozele de la botez ca am vazut acum poze de ilinca de mady,f. dragute si vreau si eu...

Mergi la inceput