Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

are nopti cand se scoala la 3 ore dar si la 4, 4.30, 5 ... cum are ea chef
si noi mergem pe varianta de la stat cu vaccinurile

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Dana, si noaptea mancati la 3 ore? La noi Vladut nu se mai trezeste decat foarte rar noaptea sa manance, eu nu prea mai contorizez cat mananca, lapte este numai sa fie cine sa-l mulga, ca tot la stadiul ala am ramas, mama mulge si Vlad mananca.

Adc, Lali, din pacate eu nu sofez asa ca in parcuri nu ies numai in week-end, in rest ne plimbam pe la noi prin cartier daca ne lasa vantul asta nenorocit. Sa mai treaca o luna doua si ne urcam cu caruciorul in autobuz si venim in centru.

Dari, cum a fost le nenonatolog?


Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Neata!Sa fie o zi buna pt toata lumea!
La multe lunite KARISS!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

neatza fetele
mie pt dermatita, mi-a spus peditarul sa fac infuzie de taratze si sa tamponez locurile afectate de 3 ori pe zi si sa o dau cu sudocrem sau nidoflor.
Cam ce cantitate de taratze sa pun si cata apa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dana ai mare grija cu nidoflorul si mie mi-a zis dr de familie sa ii iau si cand a auzit medicul dermatolog s-a mirat f tare ca nu se da la copii si oricum nu e pt fata. acelasi lucru mi-a zis si farmacistul.
noi raportam prima noapte mai agitata si nedormita de la nastere sper sa recuperez peste zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Buna dimineata!

Va servim cu o cafeluta , ceiut, fresh & co astazi implinim 2 lunite!!!

Multumim Mihaela!

Eu sunt tare pleostita...m-am enervat pe B.
Pai ma intrebai Alice cum ma descurc...eu sunt foarte bine...sunt un fel de super mama...ma ocup de cei doi copii de casa de tot.Dupa ce noptile le dorm asa cum le dorm la 7:15 vine B si zice ca tre sa ne trezim si el se retrage in dormitor. Eu o pregatesc pe Leyre pt gradi, o imbrac spal...apoi ma imbrac si eu, o alaptez pe Kariss si o pun in patut.Plec cu Leyre la gradi iar pana vin de obicei ea sta cumintica. Astazi nu mi-am dat seama ca mi s-a inchis telefonul si cand am ajuns acasa B era suparat cu asta mica in brate si vezi domnule ca trebuia sa am grija cu telefonul...intarziasem 10 min ca am trecut sa iau mostrele de tort.Mai frate dupa ce ca eu chiar ii fac viata super usoara zici ca a cazut ceru daca s-a trezit si el o data sa stea cu asta mica....dar m-am suparata rau....de saptamana viitoare sa se trezeasca si el sa o duca la gradi si sa dorm si eu...vreau sa zic ca B nu merge la serviciu ca sa zici ca tre sa se odihneasca.Iar eu ma cam culc cu fetele tocmai ca sa nu ne mai trezim amandoi peste noapte..
Hai ca m-am descarcat!!!
Nu mai zic ca umblu cu micuta dupa mine in scoica peste tot...cine ma vede cu amndoua in masina ma tot intreaba da cum te descurci? Ieri am fost si am depus actele pt indemnizatie, am tot probat prajituri pt tort de la botez si m-am oprit la ana pan...dd au niste torturi criminale...majoritatea cu mouse de diverse...incredibil de gustoase.

Eu la baby boom asta nu am fost niciodata, habar nu am daca sa merg, nu prea am ce sa cumpar ca nu am nevoie de nimic.


Hai ca revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Buna dimineata!

Va servim cu o cafeluta , ceiut, fresh & co astazi implinim 2 lunite!!!

Multumim Mihaela!

Eu sunt tare pleostita...m-am enervat pe B.
Pai ma intrebai Alice cum ma descurc...eu sunt foarte bine...sunt un fel de super mama...ma ocup de cei doi copii de casa de tot.Dupa ce noptile le dorm asa cum le dorm la 7:15 vine B si zice ca tre sa ne trezim si el se retrage in dormitor. Eu o pregatesc pe Leyre pt gradi, o imbrac spal...apoi ma imbrac si eu, o alaptez pe Kariss si o pun in patut.Plec cu Leyre la gradi iar pana vin de obicei ea sta cumintica. Astazi nu mi-am dat seama ca mi s-a inchis telefonul si cand am ajuns acasa B era suparat cu asta mica in brate si vezi domnule ca trebuia sa am grija cu telefonul...intarziasem 10 min ca am trecut sa iau mostrele de tort.Mai frate dupa ce ca eu chiar ii fac viata super usoara zici ca a cazut ceru daca s-a trezit si el o data sa stea cu asta mica....dar m-am suparata rau....de saptamana viitoare sa se trezeasca si el sa o duca la gradi si sa dorm si eu...vreau sa zic ca B nu merge la serviciu ca sa zici ca tre sa se odihneasca.Iar eu ma cam culc cu fetele tocmai ca sa nu ne mai trezim amandoi peste noapte..
Hai ca m-am descarcat!!!
Nu mai zic ca umblu cu micuta dupa mine in scoica peste tot...cine ma vede cu amndoua in masina ma tot intreaba da cum te descurci? Ieri am fost si am depus actele pt indemnizatie, am tot probat prajituri pt tort de la botez si m-am oprit la ana pan...dd au niste torturi criminale...majoritatea cu mouse de diverse...incredibil de gustoase.

Eu la baby boom asta nu am fost niciodata, habar nu am daca sa merg, nu prea am ce sa cumpar ca nu am nevoie de nimic.


Hai ca revin.




Denisa, super mami de

Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12
****************************************************
www.facebook.com/media/set/?set=a.366611243366596.98470.100000531695793&type=3" target="_blank">Inainte si in timpul lui Kariss!
****************************************


lma bulgaras KARISSE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

i-am dat o singura data, de dimineata. O sa-i dau pe fatza cu sudocrem atunci .. daca zici ca nu e ok. citisem si eu pe prospect ca nu se indica bebeilor sub 2 ani dar daca dr zice ...
mai nou am descoperit remediul pt colici: plimbatul cu masina
oricat de tare ar plange, in masina se calmeaza instantaneu
si uite asa, seara la 8 iesim la plimbare cu masina sa plimbam pitica
daca stiam de la inceput, nu mai dadeam atatia bani pe toate tampeniile si sa bag atatea rahaturi in copil, faceam plinul de banii astia si rezolvam proiblema :D
sper sa mearga si in continuare, doar sa nu o vad ca sufera.
ziua e asa o scumpa, radem, gandurim, ne jucam .. si seara bum: o criza de cel putin o juma de ora-o ora de mi se rupe sufletul.
Sper sa treaca mai repede colicii astia si mai nou bubitele care am vazut ca se intinsesera pe umeri aseara. sper sa dea rezultate taratzeala asta ....

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Dana ai mare grija cu nidoflorul si mie mi-a zis dr de familie sa ii iau si cand a auzit medicul dermatolog s-a mirat f tare ca nu se da la copii si oricum nu e pt fata. acelasi lucru mi-a zis si farmacistul.
noi raportam prima noapte mai agitata si nedormita de la nastere sper sa recuperez peste zi.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

daneza ai grija cu nidoflor si eu stiu ca nu se da pe fata(are baietelul nasei dermatita atopica de la 2 luni si acum are 15 luni de asta stiu ca a incercat si ea tot ce este posibil),iar sudocrem e buna ca vindeca mai repede avand oxid de zinc dar nu merge pe bubele zemuinde.Eu as lua ceva mai bun si care sa poata fi aplicat cu incredere.

Am auzit ca acum e pe piata un balsam Lipikar de la rochr posay care are rezultate ff bune.

Ar mai fi trisera,stelatopia ,atoderm dar eu as incepe cu lipikar ca are cele mai multe rezultate.


Tot pentru dermatita Atopica pe elemental.ro se gaseste SAPUNUL DE ALEP care se spune ca ar fi cel mai indicat pentru a spala bebelusul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

eu nu reusesc sa fac mai nimic cu un singur bebe
sincer, sunteti eroine fetelor cu 2 copii sau mai multi .. si mai ales fara ajutor. Bv voua!

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Buna dimineata!

Va servim cu o cafeluta , ceiut, fresh & co astazi implinim 2 lunite!!!

Multumim Mihaela!

Eu sunt tare pleostita...m-am enervat pe B.
Pai ma intrebai Alice cum ma descurc...eu sunt foarte bine...sunt un fel de super mama...ma ocup de cei doi copii de casa de tot.Dupa ce noptile le dorm asa cum le dorm la 7:15 vine B si zice ca tre sa ne trezim si el se retrage in dormitor. Eu o pregatesc pe Leyre pt gradi, o imbrac spal...apoi ma imbrac si eu, o alaptez pe Kariss si o pun in patut.Plec cu Leyre la gradi iar pana vin de obicei ea sta cumintica. Astazi nu mi-am dat seama ca mi s-a inchis telefonul si cand am ajuns acasa B era suparat cu asta mica in brate si vezi domnule ca trebuia sa am grija cu telefonul...intarziasem 10 min ca am trecut sa iau mostrele de tort.Mai frate dupa ce ca eu chiar ii fac viata super usoara zici ca a cazut ceru daca s-a trezit si el o data sa stea cu asta mica....dar m-am suparata rau....de saptamana viitoare sa se trezeasca si el sa o duca la gradi si sa dorm si eu...vreau sa zic ca B nu merge la serviciu ca sa zici ca tre sa se odihneasca.Iar eu ma cam culc cu fetele tocmai ca sa nu ne mai trezim amandoi peste noapte..
Hai ca m-am descarcat!!!
Nu mai zic ca umblu cu micuta dupa mine in scoica peste tot...cine ma vede cu amndoua in masina ma tot intreaba da cum te descurci? Ieri am fost si am depus actele pt indemnizatie, am tot probat prajituri pt tort de la botez si m-am oprit la ana pan...dd au niste torturi criminale...majoritatea cu mouse de diverse...incredibil de gustoase.

Eu la baby boom asta nu am fost niciodata, habar nu am daca sa merg, nu prea am ce sa cumpar ca nu am nevoie de nimic.


Hai ca revin.




Denisa, super mami de

Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12
****************************************************
www.facebook.com/media/set/?set=a.366611243366596.98470.100000531695793&type=3" target="_blank">Inainte si in timpul lui Kariss!
****************************************


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Denisa pune piciorul in prag,asa se intampla cand nu-l implici de la inceput daca ramane o data cu copilu are impresia ca cine stie ce face.

Asa imi place si mie sa fiu independenta sa ma descurc eu cu toate si sa nu cer ajutor dar la un moment-dat am nevoie de acel ajutor si mai patesc si eu sa fiu lasata balta pe motiv ca ma descurc.

Eu de cand am venit acasa de la maternitate l-am implicat pe sot cot la cot cu mine(tot asa nu a lucrat 3 luni ,isi face singur programul) iar de o sapt lucreaza si am zis sa-l las in pace ca ma descurc eu si uite asa am ajuns sa ma duc la toilet cu copilu in scoica asa ca am de gand sa-l reimplic dmineata 10 minute pana pleaca,si seara macar 1 ora.

plus ca pentru mine e foarte important ca copilu sa-si vada si tatal o data pe zi macar si sa-l tina in brate ,eu pe tata l-am vazut de f putine ori in copilarie caci era tot timpul plecat si cand venea se baga la culcare nu s-a implicat sufleteste ,sau poate ne doream noi mai mult asa ca o spun deschis nu am aceleasi sentimente pentru el cum am pentru mama

Mergi la inceput