Colectia de toamna-iarna 2005 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, am iepurit asa: pentru Silvia un set de ghivece + pamant expandabil + seminte de plantute + planse - marca Clementoni. Cumparat din Carrefour. M-a mai tentat un joc cu cantar tot din Carrefour, am impresia ca nici Silviei nu prea ii e clara treaba cu cantaritul cu balanta de cand in piata se folosesc cantare electronice Bine era pe vremea noastra cea veche.

Ea isi dorea mult sa plantam chestii, asa ca am ales varianta comoda de a cumpara un "kit" s cu asta am si rezolvat de un cadou. Nataliei i-am luat o Hello Kitty micuta cu 4 rochite de schimb si 2 perechi de pantofi. Se plangea ca nu are o Hello Kitty jucarie, numai poze si desene cu ea. Pentru amandoua am luat un Lego care mi-a placut mie cu familie si rulota. Varianta Duplo 2-5 ani, este si unul cu piese mici 4+, dar pe cel 2-5 ani l-am gasit acum destul de greu. Stiu ca suna depasit ca varsta dar ele inca se joaca mult cu Lego Duplo, au fost unele din jucariile care si-au "scos banii" cel mai bine la noi. Ca si cuburile colorate din lemn.

Pe Hello Kitty am cumparat-o din Noriel si Lego-ul din Diverta, doar acolo l-am gasit. Mai e un Lego interesant prin magazine, cu veterinari la gradina zoologica, in jur de 200 RON, daca nu gaseam rulota il luam pe acela, fetelor mele din cate le cunosc eu le-ar fi placut. Are si biberon pt puiul de girafa.

Ma mai gandesc la jocul cu cantarul si sa vad daca gasesc la Carturesti cartea "Matilda" de Roald Dahl pe care si-o doreste Silvia. Plus niste dulciuri tematice de Pasti si cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

apropos de iepure, 2 intrebari: copiii vostri mai cred ca ar exista un iepure care le aduce cadourile? il simt pe nichita incert in aceasta privinta, dar de dragul cadourilor, se preface ca-l asteapta " pe iepure". nu stiu daca sa perpetuez acest mit si daca da, l-as perpetua, nu cumva il indobitocesc pe copil? sau doar pastrez farmecul? dar daca nichita e incert, unde mai e farmecul, e doar o semipacaleala...

intrebarea 2 e unde pot sa platesc cu bonuri cadou, daca primiti asa ceva de la serv. o sa primesc eu si nu stiu ce sa fac cu ele. in mall nu prea pot sa le folosesc, nu? stiu ca putine magazine primesc, ma intreb daca-mi puteti da ceva exemple. deci nu bonuri de masa, ci bonuri-cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda, eu stiu ca la hypermarketuri se primesc bonurile cadou. Se poate si la unele magazine din mall, ar trebui sa intrebi. Se poate ca unele sa aiba afisat pe usa, cum sunt afisate uneori tipurile de bonuri de masa care se primesc in anumite magazine.

Nici fetele mele nu mai cred in personaje care le aduc cadouri, dar noi toti ne prefacem ca ele cred ca sa perpetuam traditia, ca are farmecul ei. Ele nici nu intreaba ca sa nu ramana fara cadouri.

Parca v-am povestit cu Zana Maseluta, acum vreo 2 ani cred, i-a cazut Silviei un dinte seara si ea nu s-a culcat ca sa-si tina compresa apasata in gura. Dupa vreo ora, soacra-mea crezand ca a adormit, s-a dus cu cadoul de la zana. Relatarea aproximativa fetelor in masina, pe drumul de intoarcere, foarte suparate amandoua:
S: - Bunica credea ca dorm asa ca a venit pas-pas cu cadoul si mi l-a lasat pe pat. Nu a venit zana, a venit bunica!
N: - Si nici nu a recunoscut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Anda, bonuri cadou primesc sigur prin toate super/hipermarketurile, pt restul magazinelor trebuie vazut ce afiseaza. (house of art de ex primea, dar la noi s-a inchis.)

Lavi, bogat iepuroiul vostru. Jocul cu cantarul il ochisem si eu pentru Cristi - m-am calmat daca spui ca Silvia inca ar fi interesata. Fix pentru invatat jumatati/sferturi/parti, descompus, echivalat etc.

Si ai mei sunt in plina febra a gradinaritului. Pe pervaz in bucatarie avem cultura de dovleci. Semintele dovleacului de azi-toamna/iarna au incoltit extrem de rapid, au tot crescut, iar zilele astea plantutele au facut flori. Mari bostani nu ma astept sa iasa, dar a fost o experienta interesanta sa-i crestem si sa-i ingrijim pana acum.
Saptamana asta au dus la gradi cate un pliculet cu seminte de flori, cred ca vor amenaja niste jardiniere sau o gradinuta.
Iar Cristi & prietenii scormonesc zilnic dupa rame si alte viemuitoare care mie-mi fac pielea de gaina - cred ca le-ar prinde bine un pet mai serios .


PS. ref. la jocuri: www.boribon.ro/Jocuri-de-logica/IQ-Games-Tangram.html" target="_blank">Tangram ati incercat?
Dar Geomag-uri ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tangram avem vreo 2 sau 3, nu a avut mare succes. S-a jucat cu el Silvia de cateva ori cand a dat de el.

Geomag n-am incercat, avem cateva betisoare magnetice cu bile si se mai joaca uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

La noi nu a existat niciodata iepure. Nici eu nu a fost obisnuita cu asa ceva si implicit nu am avut ce traditie sa perpetuez. Daca e sa-i cumpar ceva, ii iau cadou de Paste si atata. Oricum, ei primesc cadouri de la biserica, de Pastele Catolic - dulciuri, iepuri si oua de Paste.

Tangram am confectionat in casa cum vreo 2-3 saptamani. S-a jucat 15 minute si atata a fost.

Cantar de-ala clasic??? Bbrrrr...pe mine ma infioara numai gandul la cantarele alea comuniste si la vitrinele goale aferente.

Anda, la orice supermarket mare primesc bonuri cadou. Si unele magazine din mall-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Noki, hihi, cantarul cu pricina e o balanta chiar simpatica:
http://edukid.ro/jucarii/jocul-cantarului-d-toys/
plastic pur, nici o legatura cu comunistele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Normal ca plastic pur + funny e cantarul pentru plozi. da' io ziceam ce epoca superba imi evoca, de nu-mi mai trebe nimic altceva. Plus ca recunosc ca e si educativ, ca-nvata greutatile.
Da' daca nu-mi place, io ce sa-i fac????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
S: - Bunica credea ca dorm asa ca a venit pas-pas cu cadoul si mi l-a lasat pe pat. Nu a venit zana, a venit bunica!
N: - Si nici nu a recunoscut!!!




Ce mai face bunica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, chiar asa, cum mai e soacra ta?
Vad ca bine ai iepurit, faine cadouri le-ai luat fetelor! Imi place mai ales cel pentru Silvia.

Noki, nici eu nu am crescut cu iepuras si cadouri de la el, asa ca nici pe Rianna nu am invatat-o cu traditia asta. Dar ii cumpar de obicei ceva haine noi pentru Paste, si eventual cate o carticica ceva.

Mergi la inceput