LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***413***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetele
M-am intors de pe drumuri duminica seara franta de oboseala pt.ca am stat mai mult in picioare sau pe scaun ... Ieri nu am fost in stare sa ma trezesc sa-l duc pe Stefan la gradinitza, e drept, m-am trezit regulamentar dar cand am vazut vant turbat am zis PAS...

Azi l-am dus la grdinitza desi era innorat, am zis ca am gresit ora , nu mi-a dormit copilul dar nici eu de la 4 dimi pana la 6 dimi, s-a foit iar eu ii tot aminteam ca e noapte si tre` sa doarma. Dimineata era usor marait si cam fierbite, i-am luat temp.avea 38,8 dar am zis ca asa e cand se trezeste (mama denaturata, fara experienta in d-ale febrei )... l-am dus la gradi.dar am atentionato pe educatoare ca e cam "caldutz"... cand l-am luat la 12 era vesel nevoie mare, alerga pe acolo, d.na a zis ca a fost ok, a desenat si cantat ca de obicei.
Ajunsa acasa, i-am luat temp. 39,8 , desi NU tuseste, NU are muci,NU are rosu` in gat, NU respira greu, NU are diaree, NU ii ies masele... ce pusca mea are ?
I-am facut frectie si sosete cu Carmol,i-am dat Ibalgin si l-am bagat la somn...
De la ce o fi febra? Voi ati mai intalnit asemenea simptome?


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Buna fetele
M-am intors de pe drumuri duminica seara franta de oboseala pt.ca am stat mai mult in picioare sau pe scaun ... Ieri nu am fost in stare sa ma trezesc sa-l duc pe Stefan la gradinitza, e drept, m-am trezit regulamentar dar cand am vazut vant turbat am zis PAS...

Azi l-am dus la grdinitza desi era innorat, am zis ca am gresit ora , nu mi-a dormit copilul dar nici eu de la 4 dimi pana la 6 dimi, s-a foit iar eu ii tot aminteam ca e noapte si tre` sa doarma. Dimineata era usor marait si cam fierbite, i-am luat temp.avea 38,8 dar am zis ca asa e cand se trezeste (mama denaturata, fara experienta in d-ale febrei )... l-am dus la gradi.dar am atentionato pe educatoare ca e cam "caldutz"... cand l-am luat la 12 era vesel nevoie mare, alerga pe acolo, d.na a zis ca a fost ok, a desenat si cantat ca de obicei.
Ajunsa acasa, i-am luat temp. 39,8 , desi NU tuseste, NU are muci,NU are rosu` in gat, NU respira greu, NU are diaree, NU ii ies masele... ce pusca mea are ?
I-am facut frectie si sosete cu Carmol,i-am dat Ibalgin si l-am bagat la somn...
De la ce o fi febra? Voi ati mai intalnit asemenea simptome?


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 10


asa a debutat si la noi minunata viroza si dupa trei saptamani inca o tragem, trei zile a avut febra fara niciun alt simptom, dupa care au inceput mucii si abia dupa tusea...minunat, ce mai

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Salutare!Ramona, poate-ti face rubeola. 3 zile de febra fara nimic altceva, apoi eruptia.Chato, asa tare m-ai intristat cu mesajul tau...cum sa palia o pauzasti si sa pedepsesti fata la 3 dimineata??? Cand ea are nevoie de mami langa ea, poate nu-si dorea nimic altceva decat sa o tii in brate, e ceva gresit in asta? Eu zic sa cauti cauza si sa o elimini, a framantarilor ei nocturne, vreau sa zic. Si te rog mult sa incerci sa o intelegi, si sa lasi nervii tai deoparte. Acum stiu ca tu ai expus fapta fara a avea nevoie de vreo parere, dar eu de cand am citit mesajul tau, de vreo juma de ora, numai la asta ma gandesc, si ma doare sufletul. So, supara-te pe mine daca vrei, dar nu puteam sa tac.Novus, multumesc pentru aprecieri vis-a-vis de poze. Eu abia aseara am citit mailul tau Ghioceii sarbatoriti astazi sunt:27 martie 2009-Darius Andrei,ghiocel de Joanna2727 martie 2009-Bianca Stephanie,ghiocel de Karina26 surioara de bebe(30.06.2010)Asa ca le urez La Multi Ani si petrecere frumoasa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ramona, cum i-ai masurat febra, rectal sau sub brat?
Oricum ar fi, 38.8 ESTE FEBRA, deci in niciun caz nu-i de trimis copilul la gradi Si nici de stat in casa fara dat un antitermic lejer (5 ml panadol sau nurofen).
La 39.8 nu stiu daca ai facut tare bine ca l-ai bagat la somn, la somn de obicei creste temperatura.
Mai mult ca sigur ca a luat un virus, nu conteaza ca nu tuseste/ n-are muci etc, astea pot aparea ulterior...sau nu.
Habar n-am ce-i ibalginul ala...e antitermic? La febra asa mare cel mai bine e de pus supozitor, actioneaza mai repede. In locul tau as fi cu ochii ca pe butelie si i-as masura febra cam din 20 in 20 min, in juma de ora de la antitermic eu zic ca ar trebui sa scada macar 2 liniute.
E bun Carmolul la copii asa mici?

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Waw, sper sa nu avem rujeola sau alte prostii ale copilariei , eu nu stiu daca am imunitate la asa ceva, joi imi fac analizele astea (TORCH). Prefer gripa decat rujeola ...

Ibalgin este Nurofen dar de la alta firma...
I-am luat acum 5 min.temeratura si a scazut la 37.9 (rectal), a scazut f.mult, nu mai este deloc fierbinte... sper sa mergem pe drumul bun... stau cu ochii pe el... ma duc sa-i ud iar shosetele...



Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Cuscra, nu stiu ce-i cu tine azi de-ai inteles tu ca SE SUPARA fetele bla bla bla
Nu se supara nimeni, ideea cu lista are la baza alta "judecata" decit "supararea": sa primeasca toti copiii ceva si sa fie lucrurile impartite echitabil, in masura posibilitatii. Eu, cel putin, asa am inteles La fel, nu cred ca se supara cineva -sa ma platesti si n-as intelege care ar fi motivul - daca tu sau altcineva trimiti ce vrei si cui vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Waw, sper sa nu avem rujeola sau alte prostii ale copilariei , eu nu stiu daca am imunitate la asa ceva, joi imi fac analizele astea (TORCH). Prefer gripa decat rujeola ...

Ibalgin este Nurofen dar de la alta firma...
I-am luat acum 5 min.temeratura si a scazut la 37.9 (rectal), a scazut f.mult, nu mai este deloc fierbinte... sper sa mergem pe drumul bun... stau cu ochii pe el... ma duc sa-i ud iar shosetele...



Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 10


Slabe sanse sa fie rubeola, astia micii ai nostri au ROR-ul facut. Dar tu, Ramona, tre sa fii f. atenta, mai ales ca esti in saptamana mica, trebuie sa "te cauti" de varicela, rubeola, sa nu patesti ca bebe-strumf, Doamne fereste
Mult i-a scazut febra, inseamna ca e un virus "din alta gama", ca "al nostru" provoca o febra mai greu de scazut...oricum urmareste-l in continuare, vezi incotro o ia.
Asta e singurul lucru care nu-mi place la chatonel, ca are niste conceptii mai "spartane" in educatie si anumite idei nu o lasa sa vada lucrurile si in alt mod, dar e o tipa atat de inteligenta incat sunt convinsa ca o introspectie ar face-o sa vada altfel unele lucruri Eu una m-as lasa intr-o dezbatere pe tema asta, a "autoritatii asupra copilului/ educatiei" etc, ca tot imi doarme copilitza...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

De Gianina si Micshu' stie cineva ceva?
Gianinei nu-i sta in fire "sa dezerteze" fara motiv.
Sper ca sinteti bine

***

La Amsterdam (musai) cu Bianca si Mizagri si eu vreau! O sa pun dorinta asta pe lista lui Mos Craciun

***

Anamariame (ca si o paranteza, daca nu-i secret, mi-ar placea sa stiu in ce domeniu activezi )

***

Anca cea cu ochi albastri, pe unde umbli? Nimic demn de raporat?

***

Novusel, tot printre hirtii? Sau esti in pauza de masa...la shopping?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Cuscra, tema propusa de tine ma atrage ca un magnet; daca se desfasoara sub egida "nu te supara frate", de abia astept sa ne punem pe tocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Azi am comis-o si eu. In mod gratuit.
Dna. R. mi-a tras teapa Nu m-am suparat. N-am mai facut ceaonul preconizat, m-a anuntat tirziu, motiv pentru care am tavalit carnea de gulash in dry cooker cu legume si sos de soia (multam Pisigri ) DAR am reusit sa iesim afara doar la 12 jumate cind Ian era deja miriit si voia sa mearga cu taxi la Crina (sor' mea). I-am facut pe plac si, ajunsi in fata blocului, Ian mi-aspus ca nu apasa pe 35 (la interfon) ca pe 1, cu toate ca stie exact cifrele ce trebuie tastate si la Crina si la Tata. A fost fff insistent si, in loc sa gasesc o solutie potrivita, i-am replicat:" la 1 sta...Momoaia" , asta dupa ce azi dimineata v-am spus cit ma enerveaza si personajul si ideea care sta in spatele lui.
Mi-am dat seama instant ca am comis-o dar era prea tirziu. Nu va mai zic ca m-am enervat ca...a funstionat. Doar asta voiam, nu?

Mergi la inceput