Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Am avut un curcan crescut in curte (eco ).
Pieptul si pulpele le-am taiat cubulete si le-am pus in pungulite la congelator.
Cand pregatesc papa, ii fac pt 2 zile. Blenduiesc carnita+legume si papam>.

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Si noi am folosit Lipikar cu succes. Am mai folosit Aderma, Bioderma si Avene.
Eu am intrebat daca nu are legatura si cu alimentatia mea si mi s-a spus ca nu, desi mi se pare logic sa fie. Doi dermatologi mi-au zis ca nu, acu nu stiu ce sa mai cred. Si cata ciocolata si lactate am bagat si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

JAde, nu era nevoie sa te explici, e clar ca facem fiecare in functie de situatie. Dar este bine de stiut ca daca puiul refuza o data sau un anumit fel de mancare sa nu incercam sa ii bagam pe gat.

Bujo, ce anume ai folosit de la lipikar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

lena,multumesc mult, mult pt inf utile despre tratamentul DA. eu vroiam sa cumpar mustela, acum sunt n pic derutata, sa au lipikar?
eczema noastra e tot acolo, nu am scapat de ea,aseara am facut si baie cu tarate, am uns-o in continuare in zona respectiva cu ulei de masline cu ulei esential de tea-tree in el, seara dupa baie o ung cu ulei de cocos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena ,si la noi tot Lipikarul a fost de succes. Trixera de la Avene a fost par la ceas.am dat-o 3 sapt si nimic. cu Lipikar cam intr-o sapt era rezolvata treaba.

dar atentie: nu folosi emolient pe bubitele zemuinde, cele care nu au aspect de uscat ca mai rau ii faci. pe alea da cu crema cu oxid de zinc. vad ca si cea pe care o foloseste Sei are oxid de zinc si ihtiol. lipikarul merge pe zonele unde e uscata pielea si dupa uscarea bubitelor poti da si pe ele. ie mi-au trebuit vreo 5 sapt sa imi dau seama unde greseam cu crem u i rea.

eu pt corp nu am luat lipikar syndet ci am preferat un sapun natural de alep.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka, stii cum e la DA depinde de fiecare copil ce ii merge....

Oana, mersic. Noi nu avem deloc zemuinde. Ori zone uscate ori zone cu bubite... fara sa fie uscate.

nu prea am inteles ce ai folosit? doar gel de dus? De undeai luat sapun de alep? presupun k net. as vrea ceva de pe aici sa nu mai platesc trasport...
Pediatra a zis sa iau un sapun hipoalergic. eu aveam de la weleda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena , am folosit un pic gresit "zemuinde". Bubitele care nu sunt uscate trebuie intai sa le usuci si apoi sa le dai cu crema emolienta (lipikar) . Eu am folosit doar crema si in loc de gel de dus de la lipikar eu am luat sapunelul de alep. L-am luat de pe elemental (de asta facusem eu comanda atunci. pt sapunel).

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

de uscat , la noi se usuca f bine cu crema de buci weleda.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Am dat de vreo 4 ori, dar nu am vazut nici un efect... cu crema de buci

Oana, ce zici? te bagi? viatasiverdeata.wordpress.com/2011/08/18/draga-mea-gradina-cu-de-toate-plina/ vreau si eu casuta si gradina !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC


Oana, ce zici? te bagi? viatasiverdeata.wordpress.com/2011/08/18/draga-mea-gradina-cu-de-toate-plina/ vreau si eu casuta si gradina !!!!


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



foarte tare..chiar ma miram ca stiam ca smochinii cresc numai la mine acasa!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput