Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

anca ieri nici ea nu a vrut marul si nu am insistat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Anca eu sunt de acord cu tine. Si intr-adevar Racheel, daca bebe nu mananca si nu ia in greutate e posibil sa apelam la metode ca sa ii facem sa pape.
Nici la tv nu o las deloc, daca e deschis o intorc cu spatele. nu i-am zis "NU" niciodata, daca prinde putin incerc sa ii distrag atentia sau sa o intorc. Rezultat, cateodata e deschis tv-ul si nu prea o intereseaza ci se joaca frumos cu jucariile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Sei, eu cand o sa ii bag spanacul o sa il oparesc si apoi blenduit cu putina zeama de lamaie/porto ca sa absoarba fe bine.

cu televizorul...ce sa zic.o mai las si eu. poate gresesc dar nici ca n codru nu pot sta..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


multu si tie si lui RACH pt reteta cu spanac...

Si eu o mai las la tv ... am zile cand deloc zile in care sta mai mult, abia acum a invatat sa se joace singura in patutul ei ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Lena si ea se joaca cu jucariile dar cand sunt reclame imediat intoarce capul si nu-si ia privirea de acolo.

Eu v-am mai spus ca a luat putin in greutate pe luna.Acum nu pot sa o las asa.Are 7 luni. Nu mai are 3-4-5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Am fost la pediatru pt DA
Ne-a spus asa:
gama lipikar de la roche posay, am intrebat de mustela, a zis k e ok si mustela dar ea a avut rezultate mai bune cu lipikar si a fost recent la un congres si majoritatea au spus ca sunt multumiti de rezultatele lipikar.
- spalat cu tarate
- mama sanu aiba in alimentatie: lapte de vaca, alune, ciocolata... deloc. Mi-a mai spus ca ea recomanda inca din sarcina asa dieta, pentru ca scade riscul ca bebe sa faca DA (daca stiam...)
- am intrebat de fier, a zis k are urechile si buzele rozii si cica nu crede k ar trebui sa facem analize. chiar daca ar fi la limita inferioara prefera sa nu dea fier pana la un an, astfel o sa compensam cu diversificarea. la div a zis k o facem doar cu fructe romanesti, banana dupa un an, doar carne de pasare, fara peste k e alergen, galbenul mai incolo k tot e alergen, fara branza calcica sau iaurt, doar daca o facem din lapte de capra.
- a spus ca nu e cazul sa mergem la oftalmolog, neurolog, dar mi-a facut o programare... nu stiu la cine... ca nu am inteles, deci nu mi-a dat trimitere
- diversificarea suna cam asa: fructe la 10, supa de legume si apoi legume pasate si carnita (introduse cate unu) la 2-3 cred si vedem cu iaurt si branzica.
- a mai zis ceva de genu: exista doua tipuri de trat pt DA local si general. cel general inseamna k nu mai primeste laptic si ii da o formula hipoalergena... dar nu i se pare ok, mai sunt antistaminice parca.. dar a zis k nu le da pana la 1 an si inca un medicament dar nu mai retin.
Deci tratamentul nostru e sa luam gel de dus si crema de la lipikar sau mustela si dieta la mine si baie cu tarate.

PS: Rach eu ii pun un ursulet mare in fata si nici nu e tare tv-ul ca sa se prinda ce e acolo. :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello din nou

Gata cu vaccinul, a fost foarte cuminte, doar putin s-a matzait la a 2 a intepatura. A laudat-o dr ca cica e frumoasa rau . Are PC 42 si lungime 70 cm.
Mi-a zis ca ii pot da galbenus de ou de prepelita, branzica, spanac de la 7 luni, brocoli de acum, piersica...nu mai tin minte

Acum ne imbracam sa iesim putin pe afara.

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Ziua buna, fetelor!

Noi suntem iar cu mucisori (Dimitris) si cu nu-stiu-ce-are Iannis - maine mergem la analize si aflam ce si cum.

As mai povesti si eu mai multe, dar am asa o stare aiurea incat mai bine astept sa treaca si apoi sa mai scriu una alta...

Va



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

sa ma explic si eu
de ce insist ? pt ca el de 2 sapt nu mai mananca nimic
si cand zic nimic inseamna ca nu inghite absolut nimic
sta si cate 8 ore in care nu inghite nimic
laptele e otrava de a dreptul , din 6 mese de lapte pe zi a ajuns sa manance 3 si astea doar seara/noaptea cand este semiadormit
si astea 3 le a si micsorat cantitativ
toata saptamana trecuta pe timpul zilei nu a mancat nimic
numai cand ma apropii cu bibe/lingurita de el incepea sa planga
ieri si azi a mancat putin mar
lapte nici nu am mai incercat sa i dau pt ca mai am putin si intru in depresie cand il vad ca urla si se zbate
ii da taica su cand vine ca pe mine m au lasat nervii
pai sa nu fie cu suparare...dar eu in situatia asta , cum am zis , i as da si pietre numai sa stiu ca inghite ceva

rach tu cam cate carnita ii dai ?
compara mi si mie cu ceva bucatica aia

si eu i as da spanac....bineinteles sa vrea el
cu ce legume sa l combinam ?
ca asa simplu cred ca bleahh

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Jade poate ii iese un nou rand de dintisori.
Carnita si eu ii dau - cam cat o nuca sa zic...

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

Jade poate ii iese un nou rand de dintisori.
Carnita si eu ii dau - cam cat o nuca sa zic...

It's a boy !!!
I'm a happy mother!
25.09.2011 Radu George


asa m am gandit si eu....dar nu se vede/simte nimic
merci pt comparatie , ce fel de carnita ii dai ? ce animal si ce parte a corpului ? :D

_


de T 6+


Mergi la inceput