Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Am papat si noi dovlecel cu pastranac. Prima inghititura am fost cu cantec. Dupa i-a dat de gust. Cred ca a bagat vreo 20 gr. Ma duc sa o mai caut inca 1 data de cucuie dupa ce am gasit-o lata pe jos.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


offff.. na copii mici pb mici, copii mai mari cucuie

Nici noi nu am vrut sa papam .. cam 70 gr fructe , ea care papa 110-120 fructe

le-ati dat spanac? si cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Nanna 1000 credeam ca sunt singura si procedez gresit

Mie chiar mi-a bagat mana in castronel o data.Ce rapida a fost


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





hehe .. numai o mana? noi bagam nana in 5 zile din 7.. si o sec sa nu fiu atenta ca patesc ca duminica candsi-a turnat bolul pe ea pe scaun, gresie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

racheel eu una nu ma joc cu el cand mananca, asta pt ca mananca asa , dar daca nu a vrut nici nu i-am dat, m-am gandit ca nu vrea si gata ii dau la masa cealalta, sau ii dau titi.
O am pe nepotica mea exepmlu la cum spui tu joaca in timpul mesei si pot sa iti spun ca are 7 ani si tot la fel e, dar poate e doar un caz.
Cu uitatul la tv, stiu ca copii pana la 1 an NU AU VOIE LA TV, asta pt ca imaginile se misca mult prea repede pt capacitatea lor de intelegere, mai ales la reclame asa cum spui tu si dupa poti ajunge si la neurolog ca nu o sa mai stii ce sa ii mai faci pentru ca cica de aici se dezvolta ADHD.Asta o stiu de la mai multi pediatri.Dar iarasi spun ca e vb de fiecare copil in parte.

Acum ma gandesc ca daca al meu nu ar lua deloc in greutate in stilul in care mananca poate as recurge si eu la multe.Acum cand mancam cantam, vorbim, ne strambam si cam atat, daca il vad ca nu vrea asta e , momentan are suficiente kg, i-a in greutate deci nu e motiv de panica ca sa recurg la etc.


Va rog nu dati cu rosii, va zic doar ce am citit, trait din proprie experienta dar si auzit de doctori.Repet fiecare copil in felul lui.


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Rach , am indoieli cu rostogolitul pentru ca ea cand ajunge pe burta cracaneaza picioarele si se blocheaza asa. Nu se mai poate rostogoli. Cred mai degraba ca s-a impins cu mainile si s-a dus cu picioarele la margine apoi s-a prelins tinandu-se de patura. Asta pt ca nu a plans deloc,deloc...inca a avut chef sa mai si ajunga cam la 1.5 m de locul unde dormea in pat (taraindu-se pe jos cred) si zgancelea cu degetelul un gunoi pe parchet. Cand m-a vazut a inceput sa rada.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


superr tare..
pt Eca cea simpatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25

racheel, cum mai e bebelina? cate kg, cati cm?




Tanno, este bine sanatoasa.Luna trecuta a luat 250 g si a fost diversificata.Am cantarit-o pe 24.Si azi dimineata de curiozitate am cantarit-o iara si mi-a luat 100 g in 2 zile.Acum avem 6,700 kg.Cm nu stiu.

voi ce faceti?Ati mai crescut?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Anca daca ar refuza tot ai face orice ca sa bage o lingurita in gura.Daca nu -i dau ceva in mana se pune pe urlat cand ma apropii cu lingurita spre ea.Inchide gura, intoarce capul de la stanga la dreapta si invers si plange.

La televizor o las atunci cand papa o ora.Si de azi am inceput cu mar si am lasat-o 20 min.Pe asta l-am mancat mai repede

Sei eu dau in unda spanacul si apoi il scot din apa si il pun la fiert cu celelalte legume.dar mai tarziu ca se fierge repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

nanna eu una ma bag la o intalneala , daca joi nu bate vantul atunci ramane, ca noi inca suntem mucosi si nu avem voi sa iesim pe vant.Dar ne trece noua imediat.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, eu cand o sa ii bag spanacul o sa il oparesc si apoi blenduit cu putina zeama de lamaie/porto ca sa absoarba fe bine.

cu televizorul...ce sa zic.o mai las si eu. poate gresesc dar nici ca n codru nu pot sta..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

racheel asta spuneam si eu ca nu stiu cum as reactiona daca chiar nu ar manca deloc.
Eu de obicei cand plange il las in pace, dar acum nu stiu cat timp o sa mai fiu asa de calma si nu o sa incep sa ma agit.
de exemplu, sambata a mancat fructe dimineata , la prnaz nu a vrut legume si am zis pas, duminica la fel.Ieri nu a vrut nici fructe nici legume ,dar nu am insistat.Azi a devorat practic fructele(nu stiu cat mananca ca nu ii cantaersc niciodata, ii dau cat vrea azi a avut o banana si o para+2 linguri de cereale), sa vedem cum o sa fie la parnz.Bine eu am pus chestia asta pe seama racelii, acum o sa vad cand ii trece.In rest titi cat cuprinde.
Eu asa am procedat si cu titi, doar la cerere si fara cantitati fixe, sa stie el cat vrea, pana cand nu o sa fie exclusiv pe mancare solida nu ma agit ca oricum se satura cu titi, dupa mai vad

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Nici eu nu renunt la tzitzi.Dupa fructe, legume papam laptic.

Anastasia doarme de la 10. 40 in pozitia ei preferata.



Mergi la inceput