Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

ionela, sa purtati cu placere SSC-ul!
asta cu bulgarii e tare, a patit-o si fratele meu, au plecat cu masina si s-au intors cu trenul, v-am mai povestit eu de el...

ce mare e Tudor!!!9 kg la 5 luni, cred ca e rotund

am si eu o intrebare, daca am inceput minunata diversificare de duminica, pot intrerupe o zi-doua (adica acum, in week-end)? plecam la bunici la bacau si nu am efectiv cum sa ma car cu toate cele dupa mine si nici conditii sa ii prepar si sa ii dau sa manance, vom fi pe putin 20-30 de persoane acolo (are neam numeros soacra-mea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela.. f tare prietena cu bulgarii

SA purtati sanatosi Luna, chiar am vrut sa zic p FB ca mie mi-i se pare a fi un mei tai cosmetizat, dar vad ca mi-a luat-o Oana inainte, oricum prfer sa imi fac un mei decat sa dau 350 lei p e luna , insa sa aib si cine sta in el
Ce mare e Tudor.. nu ne mai pui poze?

MIkka.. eu am mai intrerupt , ce sa aiba? Lena vrea sa divrsific doar catre 9 luni, asa ca ce sa aiba 2-3 zile pe Tzitzi all inclusive?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

uite aici http://www.hm.com/ro/coupon-kids-ro un cupon de reducere la h&m facem si noi un cadou astora mici de paste.Am aflat mai nou ca asa se poarta eu chiar nu stiam ca si de paste se face cadou, dar nu e nimic ma adaptez.

Noi azi am papat la pranz un cartofel fiert+carnita de pui, am devorat.Apoi mami ne-a dat desert 2 felii de portocala pe care le-am supt de zici ca erau delicioase.

Apropo de carnita , eu am avut o gaina de la tara pe care am fiert-o toata bine bine si apoi am luat toata carnita de pe ea bineinteles fara piele si organe, am dat-o la balder si apoi am facut portii cat o nuca pe care le-am pus la congelator si scot cate o portie cand ii dau carnita.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hellou fetele!

Inez e bine dupa vaccin, nu a facut febra, locul intepaturii la un picior s-a inrosit destul de rau, dar sper sa treaca in curand. Ne-a zis dna dr si de vaccinul optional impotriva meningitei si inca ceva, am uitat. Voi il faceti?

Va multumesc de raspunsul ref la plansetele inainte de nani. Asa m-am gandit si eu, ca de prea obosita face asa, insa unoeri o mai las sa fie obo bine, pt ca altfel ma chinui prea mult sa o adorm

Sei - eu te inteleg cu datul Fe, asa as fi facut si eu la primul bebe, vei vedea ca la al 2 lea o sa fii mai Zen la fazele astea. Bine, nu ma refer ca mai nepasatoare, doar mai increzatoare ca totul va fi ok.

May - eu cu datul de bibe noaptea m-am obisnuit, asa te vei obisnui si tu. Imi pare rau de ea ca vrea tot tzitzi si trebuie sa o dezveti

Azi nu am mai iesit pe afara ca parca dadea sa ploua si acum vad ca e un soare...imi pare rau.

Jade - cum i-ai dat carnita? Facuta la blender, am inteles, insa in ce combinatie?

Ionela - sa iti traiasca voinicul! Mare baiat! Este bine ca e si sportiv!

Azi m-am cam porcoshit cu mancarea. Iar m-am trezit cu fasile batuta in casa, primita si.....greu rau sa ma opresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

buna dupamiaza si de la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Seidana cartoful, daca-l tai si-l lasi in apa, lasa amidon, si-atunci nu mai da gaze. Daca iei tu fier, nu ajunge si la Elena prin lm¿ carnita la cate luni bagati¿
cu alergia nu stiu ce sa zic, si Noa mai face brobonele, ve la gusa si nu stiu de la ce, cateodata ma gandesc ca poate c-o pupa si raspupa dani si cine stie ce-a mancat inainte sau am mai sters-o cu hartie de sul, d-aia de bucatarie, in graba si dŽaia.

may eu pun marul la 18OºC cam 25 de min, cu 2 stropi de apa. cu baby rice cum sunteti¿ noi aseara am mancat pt prima data: 4 linguri mari+9O ml lapte, n-a ras, dar a mancat bine. Eu noaptea la ora biberonului is cheauna, indiferent ca-i la 2 sau la 4nici nu indraznesc s-o tin in brate, ii dau laptele in carut

nanna si Noa plange ca la colici cateodata...si ii e somn de fapt!

jade e vesel pruncu(in limita veseliei voastre bineinteles) uda scutece¿ tin minte cand Dani mai avea zile dŽastea de nemancat(iar Dani era un bebeloi mare asa ca T si tot preocupata eram)ma strofocam la coc...si-apoi el incepea sa manance dupa cum vroia Maria sa...
Spanacul, pt a favoriza absorbtia fierului, ar trebui combinat cu legume bogate in vit c, morcov de ex...

racheel ce-s alea cotoaie¿

hayat pupam Razvanelul si aveti grija mare cu alergiile, eu cred ca-i galbenusul, fiindca e alergen...

Chiar asa, in Romania se recomanda galbenusul inaintea carnii¿¿
(ma simt inapoiata zau)

inutsa nu mai stiu, ce boala avea sora ta¿

ooka cine e Nora¿

dupa cum vedeti singurul meu neuron e plecat in concediu si ala nu mai tin minte nimic, suntem racite si eu si Noa, mucaim, speram sa nu ajungem la medic

si noi avem sticle si castroane pe masuta in timp ce mancam, insa cu tv-ul nu-s de accord, e pregatita antena de 6 ani sa ne punem un tv mic in bucatarie, dar pana nu cresc copiii nu pun. stiu eu de ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

sei, multumesc mult pt raspuns

bunny, sanatate si aveti grija de voi!

nora e nepotica ookai. chiar ooka eu am citit de mult blogul surorii tale, eram insarcinata atunci,am ajuns la el intamplator si nu m-am culcat pana nu am citit tot-tot, este superb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Ionela.. f tare prietena cu bulgarii

SA purtati sanatosi Luna, chiar am vrut sa zic p FB ca mie mi-i se pare a fi un mei tai cosmetizat, dar vad ca mi-a luat-o Oana inainte, oricum prfer sa imi fac un mei decat sa dau 350 lei p e luna , insa sa aib si cine sta in el
Ce mare e Tudor.. nu ne mai pui poze?

MIkka.. eu am mai intrerupt , ce sa aiba? Lena vrea sa divrsific doar catre 9 luni, asa ca ce sa aiba 2-3 zile pe Tzitzi all inclusive?

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Sei, de cand am aflat de fier, vitamine, cred k o sa incep la 7, dupa vaccin. Vaccinul il facem pe 18 deci dupa o saptamana. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci pt raspunsuri fetele.

dbunny, nu i-a placut deloc baby rice-ul, nici morcovul. marul copt l=a mancat fara sa isi faca greata.

cum le dati apa? plata sau normala fiarta si racita? apa plata tre fiarta?

ionela, ce mare e Tudor

nanna, si mie mi-e mila de ea :((

am luat pastarnac si o sa ii dau dupa mar. sa vedem.

azi am facut 3 vaccinuri ca sa ii ajungem pe astia de aici. mai avem unul peste o luna si unul peste 2 si suntem la zi.
a miorlait un pic dar asa de control.
iar am fost pe afara vreo 3 ore. dar nu se obisnuieste cu carutul. mai mult in brate decat in el...

daca i-ati vedea pe bebeii de aici ce caliti sunt...
azi in supermarket era un bebe, cred ca mai mult de 7 luni nu avea, intr-un body cu maneca scurta si atat. deci fara pantaloni sau incaltari, pus in chestia aia de la cos de plimbi copiii. pus asa in fundulet. si era chiar frig printre frigiderele alea.
si asa sunt toti pe aici. fara e cald intr-adevar, dar mai bate un vanticel mai rece asa...
noi cred ca aveam cel mai infofolit bebe.
avea pe ea un body subtire maieut, peste o rochita din catifea cu maneca lunga, strampisori, botinele si palariuta.
cred ca ce ma cruceam eu de ei, asa se cruceau ei de noi :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Seidana cartoful, daca-l tai si-l lasi in apa, lasa amidon, si-atunci nu mai da gaze. Daca iei tu fier, nu ajunge si la Elena prin lm¿ carnita la cate luni bagati¿
cu alergia nu stiu ce sa zic, si Noa mai face brobonele, ve la gusa si nu stiu de la ce, cateodata ma gandesc ca poate c-o pupa si raspupa dani si cine stie ce-a mancat inainte sau am mai sters-o cu hartie de sul, d-aia de bucatarie, in graba si dŽaia.

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


buuny. nu stiam faza cu cartofii.. multu
Carnita intentionez sa ii dau d main.. pui de casa..

Voi cum mai stati cu papa?

Mergi la inceput