Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

NANNA ..eu fiind la primul copil nu ma gandesc curajos, ci cu frica , tinzand sa calc pe oua.. nu sunt disperat sa spal jucariile d n ori pe zi, nu evit sa nu o las la tv ,sa folosesc produse d curatenie sau alte exemple, insa cand exista sanse mari ( dupa cum am citit) ca o lipsa de Fe profilactic sa creeze anemie , nu vreau sa risc nimic , maai ales cand ma joc cu sanatatea puiului.. am auzit multe mame care au zic ca analizel sunt f ok si fara administrare d Fe, dar multe care s-au dat cu capul de pereti ca la 1 an bb avea anemie severa..
O sa incerc sa ii fac cure gen 10 zile ii dau 10 nu, daca continuam cu constipatia..
eu dupa Fe aveam diaree

KORA.. multa sanatate puiutului

CREOLA.... sa va faceti bine rapidescu.. deci te-ai racit de-a binelea? ceai cald, miere si lamaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

salu

Seidana, Sofia cind era de varsta Elenei a fost la analize si a iesit anemica usor (9 sau 10) si mi'a dat sa'i dau fier. I'am dat si a inceput sa verse, drept care l'am oprit. Ulterior, pe la vreo luna distanta am chemat un alt pediatru nutritionist si la fel mi'a spus de fier, iar daca nu vrea (mi'a spus sa mai incerc o saptamana) si tot varsa sa ii dau galbenus de ou zilnic sau macar mai des, avind in vedere ca ea nu manca oricum un galbenus intreg. Asa am facut i'am dat cam la 2-3 zile galbenus si a fost bine, nu a fost anemica. Bine i'am repetat analizele acum, la 3 ani si vreo doua luni si a iesit foarte bine, deloc anemica. Asa ca mai bine ii faci analizele sau ii corectezi din alimentatie. Tin insa sa spun ca Sofia in perioada de diversificare(adica timpul in care a mancat piureuri, cam pana pe la 1 an si ceva dupa aparitia caninilor a mancat si bucatele) a vrut hrana verde, adica ce era verde trebuia sa fie (spanac, loboda alba, urzici) in tot ce ii faceam puneam si o lingura de verzitura sa ii placa domnisoarei, asa a ales ea nu eu, probabil ca ea asa combatea anemia. Nu dispera si nici nu mai citi toate prostiile pe net, ca una e sa fii informata si alta e sa crezi ca daca nu mergi pe sarma o sa fie rau, nu o sa fie rau, ca Dumnezeu e sus si are grija de puii mici.
A incercat cineva sa dea branzica facuta cu portocala? va spusesem mai demult de ea, e foarte buna pe post de desert, eu o dadeam cu dovlecel aburit.

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!


ASA ma gandeam si eu la 6 luni , sa incerc sa ii dau FE din alimentatie: ou, spanac, brocoli, .. verzituri... insa cu legumle stam f prost, ou nu se pune deocamdata problema sa mancam, daca suntem alrgice la lactate...

APP: oare sa mai incerc sa ii dau lactate? cum sa incerc? adica ii dau un varf de cutit de branzica azi si tot asa sau mai astept? i-am dat un varf de cutit d unt in piuree , ( in 300 gr .. a mancat 30 ) si nu a patit nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Seidana -da sunt cu nasul infundat si eu ,durere de gat si un pic de ureche....am ceaiul in fata ,doar cu miere ca lamaie n-am...dar e bunnnnnnnnn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Seidana, desi nu e foarte ortodox, as incrca sa ii amestec fructele sau ce mananca ea cu placere cu verzituri in cantitati mici dar zilnice. Cit despre alergia la lactate, nu stiu cum s'a manifestat la voi, la noi, eu, Nora - nepotica mea de 3 ani, avem intoleranta cred ca ii spune ca se manifesta prin gaze, scaune moi diareice si cind eram mica prin varsaturi, insa intoleranta e mult mai mare la lapte proaspat, dulce, nu la branza de exemplu. Citisem undeva de diferentle intre lapte si branza dar nu mai stiu ce si cum. La Nora, de la o lingurita de iaurt de exemplu, sau un biberon mic de lapte tot urit face, ori varsa ori scaune moi, ea branza nu mananca ca nu'i place deloc, dar cind am mai pacalit'o cu cartofi frantuzesti de exemplu care au smantana si branza nu are nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Revin un pic, pacaleala Norei se refera la faptul ca nu i'am spus ce mananca, i'am spus doar ca sunt cartofi la cuptor cu ou, ma rog tot minciuna e, insa ea e asa ciufi ca scoate limbuta si gusta si se stramba, ceea ce nu cred ca ii dicteaza organismul ci pur si simplu uneori se mai si prosteste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Sei o sa mearga sotul maine pe acolo. Pana acum nu a reusit sa ajunga pentru ca a fost retinut cu ceva probleme peste program la serviciu. Chiar in week-end vorbeam ca tre sa te sun si sa te intreb cand poate trece ....

Pai, insanatosire grabnica mai mamici cochete si puiuti minunati!!!! Vremea asta schimbatoare e de vina...

Pinky bine ca ti-a mai trecut din suparare. Am trecut si eu prin ceva asemanator cu CAS in timpul sarcinii, eram in spital. O "incantare"...

Nanna atunci astept un telefon, cand va decideti unde si cand.
copanelele lui Inez sa nu aiba reactii la vaccin de nici un fel.

Inutsa

Jade...da, pana la urma sunt convinsa ca de la ou a fost eruptia. Parca acum spre seara au mai disparut din buburuze. I-au aparut pete rosii pe corp,ca atunci cand te urzici, in special, fata, gat, urechi , maini si un pic la fundulet.
Am realizat ca pentru noi banana este prea acida si facem kk foarte negru si spumos.... Asadar, punem interdictie deocamdata la banane si oua. In ce priveste lactatele.....sincer...mi-e foarte teama sa-l testez.

Legat de cereale.I-am luat si eu lui R cereale de orez cu roscove. Se fac cu apa. Nu contin gluten si nici lapte.Le-am luat sa ii mai ingros piureul de fructe...ca iesea prea spumos. De 3 zile i-am dat pe langa masa de legume si o masa de fructe. Nu si-a scos inca nici o masa de lapte. Fructe i-am dat mar+para(la aburi) amestecate cu putina banana.Asa le-a mancat cu drag..insa cand am adaugat 2 lingurite de cereale...s-a schimbat placa....nu i-au mai prea placut ....

Of, T e intr-o greva urata. Asa am fost noi timp de 2 luni, de nu mai stiam ce sa fac......Acum, dupa toate evenimentele din viata noastra, parca si-a revenit miraculos, de vreo saptamana si ceva....Mananca laptele cel putin, fara nici un comentariu. La mesele solide, mai facem si circ, dar nu-l fortez. Cat vrea sa manance atata ii dau.

Iti trebuie multa rabdare si nervi de otel in momentele astea. NU e usor, stiu! Dar o sa treceti voi si peste asta. Eu, ca sa il fac macar laptele sa il bea..cat de cat, il mai pacaleam cu suzi si ii bagam pe langa ea sticla. Si incepea sa suga...Alteori se prindea de figura si incepea sa urle si sa stranga buzele palnie.....Incercam alta metoda si tot asa. Niciodata nu ii dadeam sa manance in acelasi mod ca la masa anterioara.
Mult succes!

Creola sa te faci bine repede.

Merg si eu la somn si va urez noapte buna!

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut.
nu mai stiu daca am raspuns nanei :D
deci azi noapte s-a trezit la 12, i-am dat biba pregatita ca eu oricum pe la 11 jumate am urcat, deci am luat-o gata facuta. din care a baut 100 ml... si apoi s-a trezit la 2, la 3, la 4 aproape facuse ochii mari asa ca i-am dat tzatzi...
in seara asta s-a trezit la 10 jumate, am urcat repede si i-am dat suzi si i-am dat drumul la proiector, iar a plans acum 10 min si am repetat cu suzi si proiector, poate o pacalesc sa stea pana la 12 si poate mananca atunci mai bine sa stea fara pana la 6...
nu stiu ce-i cu ea. in romania statea lejer 6 ore noaptea... ajunsese sa se trezeasca doar o data pe noapte. de cand am venit aici cred ca o noapte a fost doar cu doua treziri...
oricum mi se pare nashpa rau cu biba peste noapte...

am si eu o intrebare de gaga.
cat dureaza sa se coaca merele in cuptor si la cate grade?
i-am pus in seara asta doua mere in cuptor la 180 de grade si am imbatranit si ele nu se faceau.
le-am pus curatate de coaja si cu miezul scos si am pus putina apa in tava.
cred ca au stat 2 ore si tot nu mi se par moi de facut cu mixerul..

am incercat morcov 2 zile fara prea mare succes. maine vroiam sa incerc piure de mar daca imi iese ceva din merele astea. pls help

in rest va citesc pe apucate dar n-am timp sa raspund ca inca mai despachetez, plus ca iesim f mult pe afara ca-i frumos si imi pare rau sa nu iesim.
azi am fost afara vreo 6 ore.
bineinteles ca al meu copil era singurul copil purtat in sling si cu bona care impingea carutul gol...
sta 10 min in carut apoi se pune pe plans, o mai iau un pic in brate, o pun la loc, iar sta 10 min, iar plans.
m-a capiat. numai cand doarme sta linistita.
e ca argintul viu.
acum are boala cu ridicatul in picioare. nici nu sta bine in fund dar cum ii iei manutele hop direct in picioare.
am pus si poza pe grup

va pup.

jade, rabdare mami, trece greva. si la a mea e cu cantec fiecare masa. bona glumeste ca mai trebuie sa angajam pe cineva care sa-i faca masaj in timp ce mananca, fiindca una-i canta si ii da biba, cealalta ii arata jucarii...
ce o sa faca de sapt viitoare ca ramane singura nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata,

si o povestioara frumoasa.

Secretul fericirii
Tr#259;ia în India un în#539;elept despre care se spunea c#259; ar p#259;stra secretul fericirii într-un cuf#259;r de aur. Mul#539;i regi, au încercat s#259; îi ia cuf#259;rul, cu bani, cu onoruri sau cu for#539;a. Nici unul nu a izbutit.

Într-o zi, un copila#537; i-a cerut în#539;eleptului s#259; îl înve#539;e #537;i pe el cum s#259; fie fericit în via#539;#259;. În#539;eleptul, v#259;zându-l nevinovat #537;i curat la suflet, i-a spus c#259; lui îi va dezv#259;lui secretul. Nu era ascuns în cuf#259;rul cel de aur ci în inima #537;i în sufletul lui #537;i era format din mai multe lucruri pe care trebuie s#259; le faci în via#539;#259;:

1. s#259; #537;tii c#259; Dumnezeu e în toate #537;i s#259; îi fii recunosc#259;tor pentru tot ;
2. s#259; te respec#539;i pe tine însu#539;i #537;i zilnic s#259; î#539;i spui “sunt important, sunt capabil, sunt inteligent, nu exist#259; obstacol pe care s#259; nu îl pot învinge”;
3. propune-#539;i scopuri în via#539;#259; #537;i lupt#259; pân#259; ob#539;ii succesul;
4. nu invidia pe nimeni pentru ceea ce are sau ceea ce este, fiecare cu ce e al s#259;u;
5. s#259; nu por#539;i du#537;m#259;nie nim#259;nui, acest sentiment te împiedic#259; s#259; fii fericit;
6. s#259; nu iei ceea ce apar#539;ine altcuiva, mâine #539;i se va lua #537;i #539;ie, mai mult, poate;
7. s#259; nu faci pe nimeni s#259; sufere, toate fiin#539;ele au dreptul s#259; fie respectate #537;i iubite;
8. s#259; ai întotdeauna un surâs pe buze #537;i caut#259; s#259; vezi partea bun#259; a fiec#259;rui lucru, a fiec#259;rei fiin#539;e, a fiec#259;rei întâmplâri ; ajut#259;-i pe cei care au nevoie, f#259;r#259; s#259; te gânde#537;ti la r#259;splat#259;.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata fetite dulci,

Noi ne-am trezit si suntem suparate ca iar e frig afara dar azi nu mai rezistam in casa si o sa iesim un pic la plimbare.

Ieri ne-a ajuns scaunelul de masa de care la inceput nu am fost prea incantata dar dupa mi-am dat seama ca am facut o afacere bunuta. E micut dar e numai bun ca eu sa stau pe pat si sa o hranesc. E din lemn si nu e vopsit/lacuit (mai eliminam niste chimicale) si mai tarziu il pot face masuta cu scaunel. Pt 140 ron e parfum. Singura pb e ca nu are centuri ci doar o chestie asa care trece printre picioare. Sa vad cum improvizez o masura de siguranta in plus ca a mea e tare sturlubatica. Zici ca a baut redbull.

Jade, lasa-l pe T in pace cu mancarea. Atata timp cat nu scade la cantar nu cred ca ar trebui sa iti faci griji.

May, si eu tot de la Baby Care am carutul da' sa vezi ce il birjaresc prin toate hartoapele...n-am treaba!

De ieri am inceput o cura de apa ...sa vedem daca da rezultate.Vreau sa ma apuc si de una detox a la Bilic, sa vad cand si cum si de care.Nu mi-ar strica sa mai scot toxinele din mine un pic.

Ma duc ca maraie...cand ma vede la calculator e jale..vrea sa tasteze, arunca mouseul pe jos (deja l-a spart obraznica)



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Neata neata mamici dragi!

Creola, multumesc pt cafea, e tare buna

Hayat, ma bucur ca si-a revenit Razvan cat de cat cu mancatul cel putin la laptic, cu timpul o sa pape bine si solidele!
Imi pare rau pt episodul cu alergia dar cele mai multe alergii dispar, unele mai devreme altele mai tarziu, f putine raman de-a lungul vietii. Sper sa scapati de ea repede. Ramane atunci asa pt maine, vb de dimineata si stabilim daca e ceva pt maine.

Jade, imi pare rau sa aud ca T e tot mofturici la papa, cred ca e tare frustrant

Oana, nu stiu exact la ce se refera cura cu apa dar mama de cand sunt mica imi zice primavara ca cea mai buna detoxifiere e cea cu urzici. Daca ai poti incerca, pe langa metodele de la bilic



Mergi la inceput