Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Hayat, sper din suflet sa strangeti banii si ma rog sa treaca totul cu bine Daca bate vantul e tare rau afara eu zic sa vedem cum e vremea joi si hotaram atunci, daca nu in alta zi dupa ce se mai domoleste vantul. Abia astept sa ne intalnim mai multe!

Jade, pun pun

Nana, de dimineata am sunat la CAS si atunci am fost mai suparata... mai ales ca nu mi-au raspuns la intrebari dar dupa m-am calmat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Seara buna!
Si afara ploua-ploua si-i trecut de ora noua... Ploua tare la noi, nu ca nu mi-ar place. Ador ploaia, numai sa nu am de mers pe undeva pe ploaie
Despre noi toate bune. Am inceput diversificarea cu Theo de cateva zile. S-a constipat groaznic de la morcov, mama nebuna ce sunt, ca doar el si asa facea kk la 7 zile, facea moale, dar acu de cand cu morcovul, plange mititelul cand face si e pastos tare. I-am dat ceva para si pare sa il ajute un pic. Mai vedem. Ii place papica, el si inainte poftea la ce vedea la gura noastra. A mai avut si un episod de refuz, dar era somnoros, si nici nu l-a incantat dovlecelul.
Apropo, voi ce fel de legume puneti in papica strumfilor, ma refer la alea care nu sunt de sezon, gen dovlecel, sau fructe [piersica, para, caisa]? Le luati din comert sau aveti la congelator?

La ultimul control Theo avea 7.8 kg, deci numai +250 grame in 20 zile. E putin, inainte lua mai bine in greutate. La inaltime se mentine, 68 cm.
Zilele astea a fost cald si tare frumos, am fost mai mult pe afara. Apoi a venit in tara cumnatul , prilej de vizeta si plimbat cu masina. Si sunt tare-tare happy ca joi se intoarce si sora in tara, drii zic ca e vindecata complet. Bineinteles ca vineri dimi mergem iar in vizeta la ei.

De citit, va citesc aproape zilnic, dar cum nu am prea multe de zis... Am admirat si pozele de pe grup, taaaaaare frumosi sunt toti strugurasii, nu mentionez, sa nu omit vreunul.

Merg sa adorm puiul mai mare, si poate mai revin. Daca nu adorm si eu langa ea, ca Theo tare matinal mai e, la 7 gata, ne da trezirea cu vorbaria lui

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Uitasem
multa-multa sanatate bolnaviorilor!

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Inutsa - ma bucur mult ca surioara e bine! Doamne ajuta!

Mariana - si eu vreau sa ne intalnim, Pinky are dreptate, vorbim joi daca e vremea ok ( asa poate vine si Hayat) ca tare as vrea sa stam fara stres ca bate vantul, ca le e frig copilasilor, sa bem o cafea linistite

Pinky - daca a trecut repede e perfect

Intrebare: copilasii vostri plang uneori a disperare cand le e somn? Inez uneori doar asa adorame mititica. Plaaaaaangeeee pana adoarme. Azi mi se facuse rau cand o vedeam cum plangea si i se inchideau ochii, iar mai plangea putin si tot asa pana a adormit plangand . Nici in brate sa o tin nu vrea. Ma gandesc ca e de la dinti, de la una-alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Inutsa-super ca sora ta s-a vindecat complet.Cum sa nu fi fericita cu asemenea vesti...ma bucur din suflet pentru voi.

Hayat-vei vedea ca asa cum mai spus zilele trecute ...dupa ploaie ,va rasari si soarele.E adevarat ca in ultim a vreme ai fost prea incercata,dar totul e sa fii increzatoare!
Si eu tind sa cred ca de la ou a facut R alergie.

Nici noi nu ne-am mai intalnit azi ,tot din cauza vantului rece ...acum a inceput sa ploua si la Cj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Buna seara ..

INUTSA.. daca e pastos si nu sunt bilute nu e constipat, ci asa incep sa faca dupa diversificare...De acum va lua mai putin in greutate
Ma bucur tare ca surioara e bine

HAYAT.. te rog mergeti dupa colet
Si eu zic ca e de la ou.. deci grija mare..

NANNA.. eu am inceput sa ii dau Fe ssi s-a super constipat , face cacareze tari si negre,, nu stiu ce sa fac .. Insa in ideea sa nu ii dau Fe, am amanat profilaxia 1 luna jumate si am tot citit dspre anemie.. si sincer imi e frica sa imi asum o anemie svera , care evident e mai nasol de tratat...

JADE.. deci voi suntti in greva , credeam ca numai papa refuza...offf .. cat kg mai aveti? noi am slabit in ultima vrme de la 9200 am ajuns la 9100, dau vina pe supa introdussa dar si pe faptul ca nu sta o clipa locului.....

MIe nici o masa de legume nu mi-i s-a parut gustoasa, chiar blah , ma intreb cum sa ii placa? i-am dat sa suga o pastaie din fasolea mea.. nu numai ca nu si-a facut greata , dar a plans cand i-am luat-o..
Ce simplu ar fi sa fim femei neinformaate, finuta mea( la 5 luni) mananca supa de cartofi facut la oala mare, supa de fasole verde, piure,supa de varza, spanac... gatit pt oameni mari.. si mananaca tot

Mi-a stricat ELa E la laptop..., laptop de 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Sei - m-ai pus pe ganduri cu administrarea Fe. Asa este, anemia este periculoasa..offfff/....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Nanna mika-da ,ar putea fi unul dintre motivele pentru care plange ;cu cat sunt mai obositi cu atat le este mai greu sa adoarma si sunt nervosi si agitati...de aceea ar fi bine pusi la nani inca de la primele semne de oboseala(cascat,frecat la ochisori)

Multa sanatate bolnaviorilor,printre care se mai numara si Elisa si de ieri chiar si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Seidana, Sofia cind era de varsta Elenei a fost la analize si a iesit anemica usor (9 sau 10) si mi'a dat sa'i dau fier. I'am dat si a inceput sa verse, drept care l'am oprit. Ulterior, pe la vreo luna distanta am chemat un alt pediatru nutritionist si la fel mi'a spus de fier, iar daca nu vrea (mi'a spus sa mai incerc o saptamana) si tot varsa sa ii dau galbenus de ou zilnic sau macar mai des, avind in vedere ca ea nu manca oricum un galbenus intreg. Asa am facut i'am dat cam la 2-3 zile galbenus si a fost bine, nu a fost anemica. Bine i'am repetat analizele acum, la 3 ani si vreo doua luni si a iesit foarte bine, deloc anemica. Asa ca mai bine ii faci analizele sau ii corectezi din alimentatie. Tin insa sa spun ca Sofia in perioada de diversificare(adica timpul in care a mancat piureuri, cam pana pe la 1 an si ceva dupa aparitia caninilor a mancat si bucatele) a vrut hrana verde, adica ce era verde trebuia sa fie (spanac, loboda alba, urzici) in tot ce ii faceam puneam si o lingura de verzitura sa ii placa domnisoarei, asa a ales ea nu eu, probabil ca ea asa combatea anemia. Nu dispera si nici nu mai citi toate prostiile pe net, ca una e sa fii informata si alta e sa crezi ca daca nu mergi pe sarma o sa fie rau, nu o sa fie rau, ca Dumnezeu e sus si are grija de puii mici.
A incercat cineva sa dea branzica facuta cu portocala? va spusesem mai demult de ea, e foarte buna pe post de desert, eu o dadeam cu dovlecel aburit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pinky stiu si eu cum e cu PFA si CAS-ul
Succes

Inutsa, ma bucur pentru surioara ta

Mergi la inceput