M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alabina

Simo si Malex, nici pe mine nu m-a sunat nimeni. Si in acelasi timp vad ca foarte multe alte mamici sunt sunate. Ceva, ceva se intampla...Fetita mea e pe undeva si ma asteapta, iar eu trebuie sa fiu tare pentru ea. Dar nu mai stau cu sufletul la gura ca acum o luna, caci nu mi-a folosit la nimic, ba dimpotriva mi-a facut numai rau. Ce bine ar fii fost sa fim consiliati in aceasta perioada, de disperata asteptare, dar daca nu scrie la lege...
Vreau sa va intreb daca voi aveti o imagine in cap despre cum o sa va arate copilasul. Eu am si nu stiu daca e bine sau rau. Oricum, nu cred ca pozele sunt concludente, ci prima intalnire. Vor fii milioane de emotii.Pentru cele care asteapta prima intalnire, va doresc sa fiti tari si sa va ascultati inima.Imi dau seama ca e greu sa dai un copil deoparte,in cazul in care nu e al tau, dar aveti incredere ca al vostru e undeva si va asteapta.



MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina


intr-adevar multe fete sunt sunate, dar din judete diferite
cat despre imaginea copilului nu am , cred doar ca va semana cu mine si cu sotul, nu vreau sa imi fac eu o anumita imagine, ca sa fiu dezamagita cand am sa il vad prima data


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Eu sincer am o imagine in cap.......si nu e bine deloc.....imi doresc ca fetita mea sa semene oarecum cu noi (atunci totul va fi perfect), dar mai presus de toate imi doresc sa fie sanatoasa.
Stau si ma gandesc oare in lunile urmatoare mai-iunie ne va suna si pe noi? Am de gand sa o sun pe d-na de la directie sa vad ce noutati ne va spune....adica concret cum se vor misca lucrurile in orasul nostru.
SIMO tu ai mai vorbit cu AS care se ocupa de dosarul vostru???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

Eu sincer am o imagine in cap.......si nu e bine deloc.....imi doresc ca fetita mea sa semene oarecum cu noi (atunci totul va fi perfect), dar mai presus de toate imi doresc sa fie sanatoasa.
Stau si ma gandesc oare in lunile urmatoare mai-iunie ne va suna si pe noi? Am de gand sa o sun pe d-na de la directie sa vad ce noutati ne va spune....adica concret cum se vor misca lucrurile in orasul nostru.
SIMO tu ai mai vorbit cu AS care se ocupa de dosarul vostru???


Malex, nu am mai vorbit nici eu cu AS de pe data de 1 martie, dar mi-am propus sa o sun inante de Pasti, sau cel tarziu dupa Pasti.
Banuiesc ca o sa aflu ceva, ca am inteles ca in perioada asta ar fi trebuit sa cam afle care o sa fie copii ce vor fi declarati adoptabili. Cum ai zis si tu poate in mai, iunie o sa rasara soarele si pe strada noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Malex, e bine ca ti-ai format o imagine ca sa vizualizezi cumva cu cine 'vorbesti' in gand insa, cand vei fii chemata la prima vizita lasa totul de-o parte si mergi deschisa si pregatita sa vezi un copil cu propria identitate, propriile trasaturi si propriile gesturi :)Lasa-te surprinsa si n-o sa-ti para rau :)

Una din marile greseli ale multora din jurul nostru odata ce avem copiii este remarca 'vai ce seamana cu tine!'. Copiii nostri chiar daca seamana cu noi, caci asa se aranjeaza lucrurile in final :), ei au inconstient nevoia sa li se recunoasca propria identitate si nu faptul ca sunt 'copiile' noastre. Mai potrivit si mai datator de incredere in sine pentru ei ar fi : ce frumos/frumoasa esti, ce par frumos ai, ce isteata esti, etc.
La fel de nepotrivit este ca in perioada de acomodare sa ne facem ca suntem cu totii de cand lumea impreuna si sa nu recunoastem nevoile aparte ale copilului abia venit in familie. Nevoi legate de atentia acordata, de felul cum ii vorbim, de ce ii transmitem.

alabina, incearca sa participi la un grup de suport cu parintii adoptivi, sa vezi ce mult face si cate lucruri frumoase si utile pentru tine si pentru copilul pe care-l vei avea, poti afla.

Legat de modificarile legii va invit sa urmariti stirile de vineri seara. In cadrul unei conferinte de presa vineri vor fi prezentate modificarile aduse legii privind regimul juridic al adoptiei, va fi prezentata petitia pentru ziua nationala a adoptiei dar si alte aspecte interesante pentru voi si pentru noi toti ca si societate civila.

Sunt 70 de modificari aduse legii insa cea mai impoartanta, mie personal mi se pare aceea ca Oficiul are obligatia de a trimite lista cu familii in termen de 10 zile de la data inregistrarii sentintei de deschidere a procedurii de adoptiei interne.
Acest lucru inseamna va prima, ca si alte tari civilizate, principiul 'o familie pentru fiecare copil' si nu invers ca pana acum.
Acest lucru inseamna ca nu vor mai fi copii cu DPA-ul deschis si care sa astepte sa fie prezentati unei familii.
Alt aspect despre care multi viitori parinti isi fac multe ganduri este varsta la care vor fi declarati adopbabili copiii. Cel mai repede va fi undeva spre un an, un an jumatate in cazul copiilor cu parinti firesti cunoscuti. La cei cu parinti firesti necunoscuti va fi in 30 de zile de la eliberarea certificatului de nastere insa trebuie luat in calcul ca in sistem cele mai multe procente le ocupa cazurile cu parinti firesti cunoscuti.

Sigur ca nu se va intampla peste noapte totul ! Din 8 aprilie gata, dispar 66.000 de copii din sistem...sa fim realisti.Insa de undeva se incepe. Si noi vom monitoriza pasii, evolutia si feedback-ul venit de la familii si unde lucrurile nu stau ok va asigur ca n-o sa dormim in pantofi.

Felicitari proaspetelor mamici si acomodare usoara! Simo, malex, alabina - asteptare cat mai scurta sa aveti !







AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

multumim Mariaa pentru sustinere.
"Legat de modificarile legii va invit sa urmariti stirile de vineri seara" pe ce post????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Simo, pe toate posturile :)







AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Mariaa, multumim pentru gandurile bune si pentru incurajari.
Chiar aseara am vazut un reportaj la TVR despre 30 de copii abandonati in maternitati la Iasi, si nimeni nu vrea sa-i ia, asistentii maternali se plang ca primesc prea putini bani. Imi cer scuze, poate sunt eu putin nerealista sau rea, dar au spus ca salariul lor e de 500 de lei pe luna si mai primesc pentru copil alocatie si alocatie de hrana inca 439 de lei. Vi se pare putin? In conditiile in care majoritatea locuiesc la tara, eu zic ca e o afacere buna.
Scuze, nu vreau sa generalizez si sa-i pun pe toti in aceeasi oala, dar parca prea e crud sistemul si oamenii care il alcatuiesc cu acesti copii. Noi plangem aici ca nu ni se arata nici un copil, iar ei stau uitati in colturi de patuturi prin maternitati. Trist, foarte trist.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

alabina,

900Lei/copil iar pentru al 2-lea copil primesc 100Lei in plus. Adica 1000Lei/2 copiii. Nu vad unde-i 'afacerea' ca suma asta nu acopera ca sa cresti 2 copii. Pe de alta parte asistentii maternali sunt asa de putini incat directiile ii obliga sa ia 2 copii, altfel isi pierd atestatul. Deja discutam despre alte lucruri.
Ei sunt asistenti maternali angajati, nu parintii acestor copii, desi multi dintre ei se implica mult si dau mult. Problema e ca 'intra' in sistem mai multi copii decat 'ies'.
Aici e cheia si vrem sa vedem ca se vor misca lucrurile.



AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Multumim Mariaa , avem mare nevoie de voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Multumim Mariaa.....este f important ca un ONG sa militeze pentru parintii in asteptare si ...implicit pentru copiii care merita sa traiasca intr-o familie sanatoasa.
Sa dea DD sa rasara soarele si pe strada noastra ....speram ca pana la vara sa ne cunoastem si noi copiii.
Multumim Mariaa inca o data!

Mergi la inceput