M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

Dragele mele,
nu am mai scris de cateva zile, desi am intrat cateva minute in fiecare zi sa va citesc noutatile.va felicit pe cele care si-au intalnit puiutii si mult noroc celorlalte inca in asteptare.va multumesc tuturor pentru raspunsuri si felicitari.
am fost foarte ocupati cu aranjatul camerei copilului pe care speram sa-l avem casa in mai, cel tarziu.acum suntem in faza in care dosarul este la juridic la Directie si urmeaza sa fie trimis in Instanta pentru incredintare. asteptam termenul dat de la judecatorie, aici am inteles ca poate dura ceva mai mult si pe urma...gata!
puiul nostru are 2ani si este la maternala de la 10zile.
si noi am avut retineri la inceput deoarece in fisa scria ca biologica are "retard usor" si "2 clase". cred ca cele doua se leaga foarte bine, ca sa nu mai zic faptul ca, intr-adevar am inteles ca oamenii saraci de la tara se folosesc de acest mijloc sa ia un ban in plus. baietelul insa nu are nimic, pare dezvoltat cat se poate de normal pentru varsa lui,singurul nostru "off" este ca nu vorbeste. spune cateva cuvinte, dar atat.intelege insa totul si asta ne duce la concluzia ca e doar"lenes" in vorbire. cand il vom avea acasa ii vom face toate investigatiile posibile sa stim exact cum stam. sincer,nu m-am temut decat de ceva genetic de ordin psihic, avand in vedere si fisa mamei, dar nimic din comportamentul lui nu ma nelinisteste. este insa foarte alintat, in familia maternalei mai sunt 2 copii mai mari in ingrijire care se joaca cu el si-l alinta, evident dar asta pana la urma nu e o problema asa mare.
sambata mergem din nou sa-l vedem( a 4-a oara) si sper ca dupa asta sa mergem sa-l luam acasa.
va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

charmen, poate ai acasa copilul de sarbatorile pascale.


Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

Simo_73, asta imi doresc din tot sufletul, dar doamna de la Directie nu mi-a dat nicio speranta in sensul asta... se pare ca poate dura si 3 sapt.pana la termen si pe urma inca 5zile pana il putem lua... doar o minune sa se-ntample.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ckarmen

Simo_73, asta imi doresc din tot sufletul, dar doamna de la Directie nu mi-a dat nicio speranta in sensul asta... se pare ca poate dura si 3 sapt.pana la termen si pe urma inca 5zile pana il putem lua... doar o minune sa se-ntample.



in perioada asta se pot intampla si minuni

Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

Tuturor un gand bun si o !
Minuni se intampla mereu, totul e sa le vedem, sa le acceptam, sa nu fim reticenti sau sa fim cat mai putin.
kcarmen, in dosarul puiului meu scria ca are pseudo-retard, ce-i drept, la 5 ani si noua luni nu stia, sincer, care e stanga si care e dreapta, ca are cinci degete la o mana si nici ce inseamna inainte si inapoi...stia doua culori: rosu si albastru...Crede-ma, nu stiu copil mai bun si mai frumos ca al nostru. Am muncit mult, da, dar rezultatele sunt fantastice! Iar la capitolul intuitie, fler, recunoastere a trairilor unui om este grozav.Acum doi ani si noua luni nu folosea in vorbire cuvinte de legatura, iar nivelul vocabularului era tare scazut.Azi mergem la concursuri, suntem in mare progres si fericiti.
kcarmen, puiutul vostru nu a fost stimulat, nu i s-au citit poate povesti, nu i s-a vorbit suficient. De iubire parinteasca are nevoie. Vei vedea cum se transforma vazand cu ochii.

Curaj tuturor, rabdare si credinta mai ales!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

BUNA FETELOR!
Astazi am fost la Dgaspcsa depun cererea de vizitare.Am mai cerut ceva informatii si din cate am inteles mama fetitei nu era bolnava de tuberculoza cand s-a nascut fetita.A fost nascuta normal la termen cu o greutate de 3150 kg si scor apgar 10....ceea ce e fantastic.Cat despre acea "intarziere mentala usoara" e la fel ca la KCarmen....in sensul ca i s-a dat acest diagnostic mamei biologice ptr ca nu ersa scolarizata si ptr a primi o indemnizatie.Am mai inteles din surse externe ca fetita e o dulcica si o isteata.Vizita va fi de azi intr-o saptamana..deci lunea viitoare.De abia astept sa o vad.Daca ajuta DD poate o sa petrecem sarbatorile impreuna.Va doresc la toate numai bine si puiuti sanatosi si cuminiti.Pupici.Revin cu noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BebeAnda

BUNA FETELOR!
Astazi am fost la Dgaspcsa depun cererea de vizitare.Am mai cerut ceva informatii si din cate am inteles mama fetitei nu era bolnava de tuberculoza cand s-a nascut fetita.A fost nascuta normal la termen cu o greutate de 3150 kg si scor apgar 10....ceea ce e fantastic.Cat despre acea "intarziere mentala usoara" e la fel ca la KCarmen....in sensul ca i s-a dat acest diagnostic mamei biologice ptr ca nu ersa scolarizata si ptr a primi o indemnizatie.Am mai inteles din surse externe ca fetita e o dulcica si o isteata.Vizita va fi de azi intr-o saptamana..deci lunea viitoare.De abia astept sa o vad.Daca ajuta DD poate o sa petrecem sarbatorile impreuna.Va doresc la toate numai bine si puiuti sanatosi si cuminiti.Pupici.Revin cu noutati.


Anda, ma bucur foarte mult pentru tine, cu lacrimi in ochi citesc, ma gandesc ca poate urmeaza sa ma sune si pe mine.
Sa dea bunul Dumnezeu sa faceti sarbatorile impreuna, uite ca sarbatoarea de Florii iti aduce o floare in casa.
Imi inchipui ca acum visezi cu ochii deschisi cum va fi intalnirea
PUPICI



Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Anda.....cat ma bucur pt tine....sa dea DD sa va placeti si totul sa fie bine....te asteptam pe forum sa ne impartasesti din experienta ta.......nu prea am inteles ce inseamna surse externe si nu inteleg de ce dureaza asa mult(o saptamana) de la exprimarea acordului tau pana la prima vizita.
Mi se pare enorm de mult....practic iti macina rabdarea si nervii
Simo.....oare noi cand vom veni cu vesti sa le impartasim fetelor pe forum? Uneori ma intreb care din noi doua va fi sunata prima....
Anda inca o data mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

malex- Surse externe inseamna cunostinte si prieteni.Iar perioada pana la vizita dureaza atat de mult deoarece lucram cu Statul unde nu sunt fonduri si putina benzina care se aloca deplasarilor de acest gen este malitios impartita.Am facut eu rost de masina dar cand as fi putut eu saptamana asta nu se putea acolo deoarece programul este pana la ora 16 iar eu puteam doar dupa ora 16.Ehh...si asa am convenit de comun acord ca vizita sa fie saptamana viitoare luni...Mult a fost putin mai este.Va pup si succes si voua,viitoarelor mamici in asteptare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Si malex inca ceva...MULTUMESC pentru incurajari si felicitari!

Mergi la inceput