M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alessia1 spune:

E foarte grea asteptarea. Acum e bine ca suntem ocupati cu intalnirile cu AS si cu psihologul, dar cand vom termina si va incepe asteptarea o sa fie foarte greu. Va inteleg perfect, dar pe mine ma linisteste gandul ca la sfarsit voi avea ce mi-am dorit atatia ani. Si daca am asteptat atatia ani ce mai conteaza cateva luni. In legatura cu ORA nu stiu ce sa va zic, dar eu am intrebat AS acum cateva zile cam cati copii declarati adoptabili sunt la noi la Directia si mi-a spus ca ZERO. Dar ca sunt in lucru cateva dosare. Si in celasi timp mi-a mai spus ca sunt vreo 20 de familii care au atestat si asteapta, asa ca o sa am si eu de asteptat ceva, tinand cont ca vechimea atestatului este unul din criteriile de la potrivirea teoretica. Asa ca fetelor trebuie sa avem rabdare, rabdare, rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:



Draga Alessia,bun venit in randul celor care dorim sa devenim cu atata ardoare mame! Ma bucur ca esti optimista si eu sunt foarte rabdatoare , pe langa cei zece ani de cand asteptam o minune in viata noastra cateva luni trec relativ,,repede ".Dar singura speranta este la D-zeu, cel care decide momentul in care ne vom strange copilasul in brate.Chiar daca nu au copii momentan pe lista acestia vor mai aparea.Stiu persoane care si-au gasit copilasul la 2 sap. de la atestare sau dupa trei reatestari .Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca tot intervin persoane in necunostinta de cauza ,cu aberatii sa ne cautam copiii in diverse locatii.
Tuturor asteptare usoara si sa dea D-zeu sa ne implinim visul cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetai spune:

bine ai venit, alessia!
si eu tot in aprilie am depus dosarul, deci vom fi atestate cam in aceeasi perioada! suntem in aceeasi echipa, deci!
si pe mine ma asalteaza lumea cu sfaturi gen: "si nu ti-ai gasit copilul, inca?"
inteleg din lege ca risti sa iti pierzi atestatul daca te ocupi cu tot felul de aranjamente , inainte
eu stiu ca dumnezeu ne va trimite copilul potrivit, pentru care vom fi familia potrivita, la momentul potrivit.
pana atunci rabdare, zambet pe buze si sa ne ocupam cu... viata noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PETRICIA spune:

Buna tuturor ,

M-am hotarat....adoptie, am rugamintea sa ma jutati si pe mine cu informatii, nu stiu nimic despre proceduri, de unde sa incep si unde sa termin, tot ce stiu in acest moment este ca trebuie sa obtin un atestat....dar atat.

Va multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

A gasit cineva Normele metodologice pentru noua lege a adoptiei ? Unde le putem afla ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:

intra pe adorcopiii acolo gasesti normele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Primul lucru pe care tb sa-l faci Petricia este sa mergi la DGASPC-ul de care apartii.Acolo iti va da lista de acte si multe sfaturi bune.
Apoi tb sa-ti faci timp si sa citesti toate articolele de pe acest forum si vei afla foarte multe povesti, trairi, sfaturi,etc.....asa am facut toate, sa stii!
Multa bafta si....BINE AI VENIT PRINTRE NOI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Dpluhovici , multumesc de indicatii , am sa le caut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui LIANA22

Buna dimineata !
Erato , mi se pare minunat sa adopti un copil mai marisor . Dar sunt si multe intrebari legate de acest aspect , nelinisti care nu sunt in totalitate justificate . Totul depinde cred ,de la caz la caz , de fiecare copil si de familia care adopta . Din cuvintele tale reiese ca totul este OK , ca sunteti fericiti . Avea 5 anisori impliniti cand ati cunoscut copilul ? Cum a decurs integrarea ? Ati tinut legatura cu maternala ? isi cunoaste mama biologica ? Crezi ca la aceasta varsta copilul poate fi readaptat la noul mediu de viata , fara sa sufere prea mult ? Ati optat din prima pentru aceasta varsta sau asa s-a intamplat ? Felicitari pentru norocul adus in viata copilului tau , pentru faptul ca i-ai dat o sansa

Baietelul meu avea 5 ani fara 2 luni cand l-am cunoscut, l-am vizitat timp de 3 luni pana am reusit sa-l aducem acasa, asa ca varsta de 5 ani am serbat-o la AM. In astea 3 luni, l-am vizitat saptamanal si am vorbit zilnic la tel, si de mai multe ori pe zi. A fost o perioada f. grea, pt ca nu am stat nici macar o data doar noi cu baiatul, tot timpul AM era prezenta, o perioada de nelinisti si intrebari. Baiatul era atasat de AM si totusi, si-a dorit din tot sufletul sa vina cu noi, in ultima perioada slabise, era trist, incercanat, nu intelegea de ce mami cu tati vin si pleaca fara el, dar acum a trecut, e ca un cosmar. Baiatul s-a integrat f. bine cu noi, cu familia noastra, cu gradinita, cu tot. A avut mult de recuperat si inca mai are, dar evolutia lui a fost una f. buna. In fiecare zi povesteste evenimente din viata lui anterioara, dar e fericit cu noi si nu a spus ca ar vrea sa mearga la AM sau sa vorbeasca cu ea. Asa cum am mai spus noi am fost deschisi in toate privintele, singura dorinta a fost sa fie sanatos copilul, n-am avut optiuni legate de varsta, etnie sau sex. Am mers pe acest drum cu inima deschisa si cu credinta ca totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

[quote]citat din mesajul lui amy2007

Buna.
Ieri am vb si eu cu asistenta sociala si mi-a zis ca primele liste de potriviri treuiau sa ajunga joi la ele de la ORA, insa nu au primit nimic. :(
Softul de potrivire da erori si functioneaza cu greutate, desi au avut atatea luni inainte de aprobarea legii ca sa-l puna la punct. Dar lucrurile se fac exact ca la noi, in Romania, si prost si greu. ce naiba sa mai comentam... Asteptam, asteptam si iar asteptam...
Un we placut va doresc !

amy, ce mai stii de acele liste? au sosit de la ORA catre directiile din judete???
oare cum am putea sa aflam si noi?
ca daca intrebam la directiile noastre ne tot spun sa asteptam, si tot astept de 7 luni, azi am sunat si stiti ce raspuns mi-a dat ca altii au asteptat 3 ani
deja sunt foarte nervoasa

Mergi la inceput