M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetai spune:

multumesc, simo_73 si loriana74!
miercurea viitoare avem prima intalnire din procesul de evaluare si ancheta sociala? ce se intampla , practic, la aceste intalniri?
va multu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:



Violeta ,m#259; bucur c#259; e#351;ti optimist#259; sper s#259; dea Domnul s#259; r#259;mâi a#351;a #351;i s#259; ai parte dup#259; atestare s#259;-#355;i g#259;se#351;ti copila#351;ul visat cât mai repede!Cât prive#351;te vizita la domiciliu se va sta de vorb#259; cu voi deschis despre familia fiec#259;ruia ,cum v#259; rezolva#355;i unele probleme dac#259; v#259; apar în cuplu ,eventual mai întreab#259; ceva despre voi pe vecini,dar aceste lucruri sunt minore pe langa dorin#355;a din adâncul sufletului nostru de a fi mame ,de nu mai duce o via#355;#259; monoton#259;,de a nu mai întoarce privirea dup#259; fiecere sufle#355;el dr#259;g#259;la#351; ... #351;ti#355;i mai bine toate cele care v#259; reg#259;#351;i#355;i în postura de viitoare m#259;mici dar timpul le rezolv#259; pe toate cu ajutorul lui D-zeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

violeta, bine ai venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenamoise20 spune:

Bine v-am gasit!
Sunt si eu o viitoare mamica de bebe crescut in suflet (am gasit aceasta expresie tot pe acest site minunat si mi-a placut foarte mult).
Noi am depus actele la DGPS Ilfov in luna februarie 2012 si saptamana trecuta, pe data de 26 aprilie 2012, am obtinut atestatul . Suntem foarte, foarte fericiti si nerabdatori sa parcurgem urmatorii pasi.
M-au incurajat foarte mult povestile mamicilor de pe acest forum si sper sa vina si pentru noi cat mai curand ziua cand vom fi sunati sa ni se prezinte un bebe.
Va urez multa rabdare si multa sanatate tuturor!
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetissima spune:

Buna dimineata si bine v-am gasit!

Ne-am hotarat si noi sa adoptam. Aseara am fost in ”consiliu de familie” si am fost atat de emotionata ca am decis sa adoptam, incat nici nu am putut dormi toata noaptea. Am stat pe internet si am tot cautat despre adoptie. Inteleg ca primul drum il facem pentru informare si abia pe al doilea cu actele necesare dosarului? Scuzati-ma daca spun prostii dar am citit tot felul in noaptea asta si nu mai sunt foarte limpede la subiect.

Aveti idee cum stau lucrurile la sectorul 2? Sunt liste lungi, scurte, nu stiu, sunt particularitati de care ar trebui sa stiu?

E o nebuloasa totala in capul meu, nu stiu daca vrem fata sau baiat,eu as vrea doua fete si un baiat daca ar fi dupa mine...Nu stiu nici pentru care varsta sa optez (evident ca eu mi-as dori sa traiesc toate bucuriile maternitatii, cu primul cuvant, primul pas al copilului, of...dar poate o sa fiu considerata prea batrana pentru asta...am 42), nu stiu nici cand as putea cel mai probabil sa vad copilul, cat dureaza...am numai necunoscute in cap, dar o mare bucurie si emotie in suflet!


Ma bucur mult ca v-am gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Bine ati venit fetelor si asteptare usoara !
violetissima- tot ceea ce ti se intimpla (neliniste ,agitatie ,stressul ,intrebarile fara raspuns inca ),sint lucruri firesti si normale pt.oricine incearca sa parcurga acest drum lung spre adoptie.
Sint sigura ca o sa gasiti raspuns la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

bine ati venit in grupul nostru violetissima si elenamoise20
va doresc sa aveti drumul cat mai usor spre puiutii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetissima spune:

Multumesc de primire, marumiha si simo73! Asa sa fie pentru toate! In alta ordine de idei, o fi azi 1 mai dar eu inca muncesc! La informare. Imi fac foldere cu tot ce aflu. Am aflat ca perioada de obtinere a atestatului de parinte adoptator este de 120 zile, deci 4 luni. Or fi 4 de cand depui dosarul sau cum?
Trebuie sa citesc legea, dar imi trebuie liniste si timp, or eu sunt cu aspiratorul intr-o mana, laptopul in cealalta si mai trebuie sa si iesim la o...defilare!

Cu forumul abia ma familiarizez. Mi se pare complicat, dar ma prind eu pana la urma!

O zi placuta, fetelor si, inca o data, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Felicitari pt hotararea de a adopta tuturor membrelor noi la aceasta sectiune!Sunt multe nelinisti cand pleci pe acest drum, dar la capatul acestui drum e un sufletel (mai mic sau mai mare) care ne va spune mama, care ne va imbratisa cu drag si dor, care ne va saruta mainile si caruia noi ii vom oferi toata dragostea, siguranta unui camin, educatia si linistea de care are nevoie copilul nostru.
Pt fetele noi, va spun ca eu am adoptat un baietel de 5 ani si sunt cea mai fericita si mandra mama. Si eu mi-am dorit sa trec prin toate noptile nedormite ale unei mame, prin primul gandurit, primul pas, primul suras al puiului meu, dar asa a vrut Dumnezeu, ca puiul meu sa fie mai mare, si nu-mi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Buna dimineata !
Erato , mi se pare minunat sa adopti un copil mai marisor . Dar sunt si multe intrebari legate de acest aspect , nelinisti care nu sunt in totalitate justificate . Totul depinde cred ,de la caz la caz , de fiecare copil si de familia care adopta . Din cuvintele tale reiese ca totul este OK , ca sunteti fericiti . Avea 5 anisori impliniti cand ati cunoscut copilul ? Cum a decurs integrarea ? Ati tinut legatura cu maternala ? isi cunoaste mama biologica ? Crezi ca la aceasta varsta copilul poate fi readaptat la noul mediu de viata , fara sa sufere prea mult ? Ati optat din prima pentru aceasta varsta sau asa s-a intamplat ? Felicitari pentru norocul adus in viata copilului tau , pentru faptul ca i-ai dat o sansa

Mergi la inceput