M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisa220972

carmen_ch_12 draguta cam asa- 3 cu 3 luni total : 6 luni, socotesti asa:
3 luni termenul de incredintare,
dupa care -o luna pana se scarpina dupa ureche , in cap si dupa ceafa( trimit formulare la ORA, ORA trimit inapoi alte formulare si tot asa ne invartim in jurul cozi), o luna depune dosarul la tribunal si o luna citatia, si uite sau facut inca 3 luni.
Sa dea DD sa se termine mai repede si sa ne intalnim in parc cu bebei( ce bebel, fiimea este domnisoara)




Denisa220972 mamica puiului Denisa

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.




6 luni???
Deja nu-mi mai fac planuri...macar pana in sept. la gradi sa-i schimb numele.

Si al meu e mai mic decat a ta cu vreo 4 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetai spune:

bine v-am gasit!
ma alatur grupului vostru minunat
noi suntem la inceput de drum..saptamana trecuta am depus dosarul pentru atestare.
multumesc celor care impartasesc aici experientele lor..
plecam la acest drum cu rabdare, bucurie si inimi deschise
va strang in brate, mamici minunate si curajoase!
v

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

bun venit Violeta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Carmen, noi cand ne-am inscris fetita la gradi, am rugat-o pe directoare s-o inscrie si sa fie strigata cu numele nou, cu toate ca inca nu era trecuta pe numele nostru. Sigur, a fost necesar sa explicam situatia. Noi nu am facut un secret din faptul ca este adoptata, dar, sigur, asta tine de optiunea fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Anca, si noi am anuntat si s-a vazut si in cerere cand l-am inscris ca avem nume diferite, dar as vrea totusi sa fie schimbat pana atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
poate va intereseaza aceasta informatie:

http://www.monitorulsv.ro/Ultima-ora/2012-04-25/DGASPC-trebuie-sa-transmita-ORA-situatia-privind-copiii-pentru-care-s-a-incuviintat-adoptia


Sper sa va fie asteptarea cat mai scurta.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Ei fac doar potrivirea teoretica,si practic,daca nu merge?Ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anca Wish

Carmen, noi cand ne-am inscris fetita la gradi, am rugat-o pe directoare s-o inscrie si sa fie strigata cu numele nou, cu toate ca inca nu era trecuta pe numele nostru. Sigur, a fost necesar sa explicam situatia. Noi nu am facut un secret din faptul ca este adoptata, dar, sigur, asta tine de optiunea fiecaruia.






"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore


Eu am fost nevoita sa-mi inscriu baiatul atat la gradinita, cat si la scoala cu numele vechi, pt ca inca nu ne-a iesit certificatul si sa explic situatia cu adoptia, dar el este strigat cu numele nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Violeta, bine ai veni! Atestare usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel

Ei fac doar potrivirea teoretica,si practic,daca nu merge?Ce se intampla?


Potrivirea teoretica (ORA) este continuata de potrivirea practica (directii). Daca potrivirea practica 'nu merge' se intampla ce se intampla si pana acum, adica raport de nepotrivire.
Pentru copil se continua cautarea familiei potrivite iar familia care si-a exprimat 'refuzul' asteapta sa-i fie prezentat alt copil.



Mergi la inceput