M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Am postat ceea ce am primit pe mail de la ORA, in ideea ca mai e de folos si altora.
Cat priveste faza cu sotul plecat din tara da, asa este, odata cu noi a mai fost atestat o familie, anul trecut, si intre timp sotul a plecat sa munceasca in strainatate. Singura varianta a fost ca sa i se elibereze doar doamnei atestatul, dar conditiile sunt aceleasi, isi pastreaza locul in ,,clasament".
Noi asteptam, ne-au zis de la DPC ca asteapta de la ORA lista. Ultima data eram locul 8. Inca putin si urcam pe podium. ;)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

AMY, multumesc ca ai postat raspunsul de la ORA.
In urma postarii tale, am sunat si eu la directie si mi-au confirmat ca trebuie facuta aceea declaratie notariala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Buna dimineata, mamici si viitoare mamici.

E cineva care a obtinut de curand atestatul la sectorul 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Anca, sa inteleg ca vrei sa te apuci de acte??? Ce mai faci?
Te pup si PASTE FERICIT tuturor,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenya77 spune:

Buna fetelor. Ieri am primit citatia si in 3 mai avem inredintarea. Abia astept sa/mi aduc puiutul acasa. Intre timp il vizitam cam de doua ori pe saptamana. Deja ne recunoaste (are 1 ani si 1 saptamana)cand ne vede, incepe sa se tina bine pe picioare. La inceput eram ingrijorata fiindca nu mergea singurel si mai ales calca doar pe varfuri dar in ultima perioada a evoluat f mult si AMP la care e se ocupa destul de bine de el, mai ales de cand stie ca/l vom lua. in cazul nostru s/a depus dosarul in data de 5 aprilie si am primit termen in 3 mai. Mi se pare cam mult aproape o luna dar asta/i ritmul in tara asta. Bine ca nu au lungit/o mai mult.
Va urez multa putere tuturor celor care sunteti in asteptare si sa dea DD sa va vedeti visul realizat cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

SARBATORI FERICITE !!!
PASTE FERICIT !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

Sunt 70 de modificari aduse legii insa cea mai impoartanta, mie personal mi se pare aceea ca Oficiul are obligatia de a trimite lista cu familii in termen de 10 zile de la data inregistrarii sentintei de deschidere a procedurii de adoptiei interne.
Acest lucru inseamna va prima, ca si alte tari civilizate, principiul 'o familie pentru fiecare copil' si nu invers ca pana acum.
Acest lucru inseamna ca nu vor mai fi copii cu DPA-ul deschis si care sa astepte sa fie prezentati unei familii.

Mariaa, te rog sa detaliezi cele scrise mai sus. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui marrina

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

Sunt 70 de modificari aduse legii insa cea mai importanta, mie personal mi se pare aceea ca Oficiul are obligatia de a trimite lista cu familii in termen de 10 zile de la data inregistrarii sentintei de deschidere a procedurii de adoptiei interne.
Acest lucru inseamna va prima, ca si alte tari civilizate, principiul 'o familie pentru fiecare copil' si nu invers ca pana acum.
Acest lucru inseamna ca nu vor mai fi copii cu DPA-ul deschis si care sa astepte sa fie prezentati unei familii.

Mariaa, te rog sa detaliezi cele scrise mai sus. Multumesc.

Aminteste-ti sa petreci timp langa persoanele iubite pentru ca nu vor fi langa tine o eternitate.
marrina


marrina,

in Hotararea de Guvern pentru aprobarea www.adoptiiromania.ro/images/custom/file/HG%20aprobare%20Norme%20de%20aplicare%20a%20L%20273-2004%20si%20aprobarea%20Regulamentului%20Consiliului%20de%20Coordonare.pdf" target="_blank">
Normelor de aplicare a Legii si aprobarea Regulamentului Consiliului de Coordonare, la capitolul VII privind POTRIVIREA TEORETICA SI PRACTICA, in cadrul PROCEDURII ADOPTIEI INTERNE, sectiunea 1 -Potrivirea teoretica la nivelul Oficiului, Art.59 aliniatul (5) spune ca Oficiul are obligatia de a transmite lista prevazuta la art.58 īn termen de 10 zile de la data īnregistrarii sentintei de deschidere a procedurii adoptiei interne.

Cu alte cuvinte, in termen de 10 zile de la inregistrarea sentintei de deschidere a procedurii adoptiei interne pentru un copil, se va cauta o familie acestuia. In 'the big picture' impactul este acela ca prin existenta acestui termen, sistemul de protectie (asistenta maternala) va deveni cu adevarat o solutie temporara pentru acesti copii si nu una aproape definitiva, ca pana acum (vezi cei 65.000 de copii din sistemul de protectie sociala din Romania). Ca si in alte tari civilizate, si in Romania a venit momentul ca adoptia sa fie inteleasa ca o masura fireasca de integrare a copilului in familie si nu ca o solutie 'second-hand' de a fi parinte si pentru asta am tot derulat campaniile de informare, constientizare si promovare a adoptiei de un an de zile si ceva incoace.

Referitor la aceasta HG, noi (Asociatia ADOR Copiii - Comunitatea familiilor adoptive) am trimis catre ORA in termenul solicitat de ei, observatiile si propunerile noastre de modificare/completare a acesteia. Cred ca acestea sunt de interes tuturor celor ce doresc sa adopte asa ca cine vrea sa le vada, le puteti citi aici. HG a fost in mapa la semnat joi 12 apr. la Primul Ministru si asteptam publicarea ei in zilele ce urmeaza.

De altfel, in cadrul Conferintei de lansare a Legii pentru modificarea si completarea Legii 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei la care am participat in 6 aprilie, pe langa alte teme abordate am anuntat si constituirea de catre ADOR Copiii a Federatiei Organizatiilor Neguvernamentale pentru Copii si Familii Adoptive, acronim FONPCFA, care va aduna sub umbrela ei toate ONG-urile implicate in domeniul adoptiei si nu numai.

Ce treaba au toate astea cu intrebarea ta, marrina?
Au pentru ca legea e lege dar daca nu-i monitorizeaza cineva sa si fie aplicata corect, e degeaba si cred ca sunteti de acord cu asta.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare chiar daca mai pe larg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna fetelor,
In primul rind vreau sa va urez un Paste fericit.
Hristos a inviat!
V-am mai scris de curind cu o rugaminte: este cineva in situatia de deschidere procedura adoptie? Cum se procedeaza cu termenele? Se stie de la inceput ce termen va fi sau se afla cu 10 zile inainte de termen? Am auzit fel de fel de variante insa as dori sa aflu de la cineva care este in procedura de deschidere adoptie.
Daca este cineva in sit aceasta, v-as ruga sa imi scrieti pe PM, deoarece aici, pe DC sunt "prea multi ochi".
Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Adevarat a inviat !

irina, adica ai copilul in plasament?!



Mergi la inceput