M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Hristos a inviat!

Laura, asa intentionam. Am un soi de teama si ceva indoieli, dar sper sa le depasesc.

Altfel, sunt bine. Schimbarile in bine dupa interventia chirurgicala sunt evidente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Doamne ajuta Anca sa iasa totul asa cum ti-ai propus si sa aiba si Dana o sora sau un frate sanatos. Ma bucur ca te simti mai bine; ai grija de tine si tuturor va doresc asteptare cat mai scurta si rabdare multa.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenya77 spune:

Buna tuturor. Fetelor va rog sa ma lamuriti si pe mine intr/o problema care m/a inflamat extrem. Noi am primit citatia pentru incredintare in posta si contine toate informatiile detalitate despre caz, nume, prenume bla/bla. trecand peste acest aspect cu care statul roman este foarte atent si ma refer la confidentialitatea datelor, aflu cu stupoare ca si AMP /ul la care e copilul a primit citatie pentru infatisarea la proces astfel incat aceasta cunoaste toate datele noastre personale. Eu acuma sunt de buna cuviinta si am incredere in AMP ca pastreaza confidentialitatea asupra datelor noastre dar daca Doamne fereste din vreo intamplare nefericita cineva gaseste hartiile respective si afla tot mersul acestui proces de adoptie pe care noi il parcurgem si si din rea vointa sau din prostie sau mai stiu eu din ce motive declanseaza o tragedie, eu ce fac?
Sunt extrem de revoltata mai ales ca am aflat din surse sigure ca citarea AMP/ului nu se face la toate DGASPC/urile tocmai pentru a nu crea asemenea vulnerabilitati. La procesul de incredintare legea prevede prezenta directiei si a familiei adoptatoare. Va rog, daca cineva dintre voi s/a confruntata cu asemenea problema, as vrea niste lamuriri sau macar un punct de vedere. Poate sunt eu paranoica dar mi se pare absolut anormal ceea ce s/a intamplat iar in conditiile astea nu cred ca cineva si ma refer aici la cei de la DGASPC poate sa/mi garanteze ca datele nostre sunt protejate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Stai ca nu inteleg,au trimis citatie copilului sa se prezinte la proces,acasa la AM???Sau au trimis citatie pt AM?
Nu am auzit asa ceva....pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kenya77

Buna tuturor. Fetelor va rog sa ma lamuriti si pe mine intr/o problema care m/a inflamat extrem. Noi am primit citatia pentru incredintare in posta si contine toate informatiile detalitate despre caz, nume, prenume bla/bla. trecand peste acest aspect cu care statul roman este foarte atent si ma refer la confidentialitatea datelor, aflu cu stupoare ca si AMP /ul la care e copilul a primit citatie pentru infatisarea la proces astfel incat aceasta cunoaste toate datele noastre personale. Eu acuma sunt de buna cuviinta si am incredere in AMP ca pastreaza confidentialitatea asupra datelor noastre dar daca Doamne fereste din vreo intamplare nefericita cineva gaseste hartiile respective si afla tot mersul acestui proces de adoptie pe care noi il parcurgem si si din rea vointa sau din prostie sau mai stiu eu din ce motive declanseaza o tragedie, eu ce fac?
Sunt extrem de revoltata mai ales ca am aflat din surse sigure ca citarea AMP/ului nu se face la toate DGASPC/urile tocmai pentru a nu crea asemenea vulnerabilitati. La procesul de incredintare legea prevede prezenta directiei si a familiei adoptatoare. Va rog, daca cineva dintre voi s/a confruntata cu asemenea problema, as vrea niste lamuriri sau macar un punct de vedere. Poate sunt eu paranoica dar mi se pare absolut anormal ceea ce s/a intamplat iar in conditiile astea nu cred ca cineva si ma refer aici la cei de la DGASPC poate sa/mi garanteze ca datele nostre sunt protejate.


Asa vin citatiile prin posta, cu toate datele complete si cu specificatia pt adoptie. Si eu am fost revoltata la timpul respectiv, dar pe parcurs mi-a trecut (la mn fiind alt caz) Asta intelege statul prin confidentialitate, sa se stige in gura mare CE si CUM!!!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Intr-adevar, la capitolul mult trambitatei "confidentialitati" stam f.prost. Mie mi-a venit comunicarea pt incredintare acasa, desi facusem cerere sa vina la sediul DGASPC. Am gasit-o pusa in usa, dupa ce a citit-o tot bloculAm fost extrem de revoltata si mi-a stricat sarbatorile, pt ca desi toata lumea stie ca am adoptat, nu mi-as fi dorit sa fie subiect de barfa si rautati pt toti neavenitii. Acum m-am calmat, pt ca oricum nu mai aveam cum sa schimb situatia. Dar, AMP nu cred ca a primit citatie, nu e parte in proces si nici nu cred ca e legala citarea AMP. Dar, ce se face la noi conform legii????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Modalitatea de transmitere a "Comunicarilor", "Citatiilor"- postasul este obligat sa incerce predarea ei, personal daca nu gaseste pe nimeni acasa( pana la ruda de gradul II) se afiseaza: pe usa apartamentului,usa imobilului,pe gardul casei,s.a. Daca ai un postas mai omenos ti-o lasa in cutia postala si ai siguranta ca o gasesti, daca nu ti-o lipeste pe usa de la intrarea blocului,si ai "norocul" sa ai un vecin mai "curios" sa i-se lipesca de mana, iar tu sa nu stii ca ai termen si nu te prezinti, i-ti vine sa-ti smulgi parul din cap, iar la urmatorul termen uita directia sa-ti trimita citatiia si se mai amana un termen.
Pentru noi sunt date confidentiale, ptr. ei(Judecatoria) trebuie sa stie de la postas si pana la ultimul tau vecin ce probleme ai de rezolvat.
Daca scap de toata povestea asta cu protectia ma duc o luna de zile si stau cu burta la soare si in cel mai indepartat colt al lumi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_g

Buna fetelor,
In primul rind vreau sa va urez un Paste fericit.
Hristos a inviat!
V-am mai scris de curind cu o rugaminte: este cineva in situatia de deschidere procedura adoptie? Cum se procedeaza cu termenele? Se stie de la inceput ce termen va fi sau se afla cu 10 zile inainte de termen? Am auzit fel de fel de variante insa as dori sa aflu de la cineva care este in procedura de deschidere adoptie.
Daca este cineva in sit aceasta, v-as ruga sa imi scrieti pe PM, deoarece aici, pe DC sunt "prea multi ochi".
Va multumesc mult

O mamica fericita si implinita


Activeaza PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Denisa, asa ce-as pleca si eu undeva departe....ma iei si pe mine?
Eu am Curtea de Conturi de vreo luna, mai sta pana la sf. lui mai si de cate ori imi iau cate o zi de concediu suna dupa mine colegii mei "draguti"...
Zi-mi, te rog, daca pt. mutatiile tale faci inca tratament si cu ce. Eu aspenterul l-am mai rarit, ca fac vanatai mari si urate pe picioare, restul vitaminelor le iau.

Voi in ce stadiu mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Mutatii?Voi vorbiti de inseminari?

Mergi la inceput