Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {2}

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Bulinutza, merci de sfat, mi-era teama sa ii pun in lapte ca sa nu-i stric gustul si sa mi-l refuze pe urma. Si aicea bate vintul destul de bine. De maine au anuntat ca se mai incalzeste nitel, sau nu??

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Buna fetelor!!!!
Bine v-am regasit in casa noua! Sa dea Dumnezeu sa avem parte de bulgarasi sanatosi si doar de bucurii alaturi de ei!

Am revenit in sfarsit, am avut o perioada nu prea frumoasa. Dupa ce am scapat de noduli si febra laptelui, am reusit sa luam si eu si bubu un virus enterocolitic de la surioara Emma adus de la gradi . Facea multe scaune diareice pe zi si nu prea a pus bine in greutate. Dupa cateva zile de smecta ne-am revenit amandoi, dar la aproape o saptamana au inceput din nou scaunele mai moi, uneori spumoase. Pediatra spunea ca i s-a distrus flora intestinala si i-a dat din nou smecta si linex baby si din nou s-a reglat. Acum, dupa 2 fara smecta pare tot apos si prea putin ramane in pampers, se absorbe aproape tot. Voi ati patit asa ceva pana acum?
Il alaptez exclusiv si incerc sa fiu cat mai relaxata in privinta asta, adica sa nu suplimentez cu lapte praf, caci a luat doar 450g in 3 saptamani. El papa bine, pare ca se satura caci de celel mai multe ori adoarme dupa ce papa , goleste bine sanii, la 2-3 ore, doar noaptea are doua treziri la 1:00 si la 4:00 aprox.
Maine mergem la maternitate pentru analizele de 1 luna si o sa-i duc dr neonatolog un pampers plin sa vada cum arata. Sper sa ma linistesc apoi.
Si pe noi ne-au cam chinuit colicii si luam colief ziua doar, noaptea le-am scos de cateva zile caci imi era destul de greu sa ii pregatesc picaturile si am observat ca e ok si fara ele noaptea. E mult mai comod sa mufez bubulinul pe jumatate adormita si sa dormim apoi repede.
Chiar daca sunt la al 2-lea copil si incerc sa fiu cat mai relaxata posibil...nu prea imi iese tot timpul, chiar daca am invatat din experienta cu Emma si am avut teoria bine pusa la punct.
Emma e foarte incantata de fratiorul ei. Cat e acasa vrea sa-l tina ea in brate, sa-l pupaceasca toata ziua, sa-i cante si sa-i povesteasca diverse. Ma uimeste cat e de inteleapta cateodata si grijulie sa nu ii faca ceva rau sau sa-l deranjeze cu ceva. Cat a fost bolnavioara nu s-a apropiat de el sa nu il imbolnaveasca.

Va multumesc frumos fetelor pentru urari
Mady La multi ani! Multa sanatate si numai bucurii alaturi de cei dragi tie!

Mai vroiam sa zic atatea...V-am citit pe sarite mai mult, destul de greu cu timpul liber, dar stiti si voi asta. De azi suntem doar eu si bubu ziua, nu mai avem ajutoare dar cred ca o sa ne descurcam, caci e tare cuminte, cand nu-l supara burtica, papa si doarme tare bine.

V-am . Merg sa mai fac cate ceva cat doarme.
O zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Of Dari, se tin lant si de voi virusii. Legat de caca eu stiu ca bebelusii alimentati strict de la san au scaunul mai moale si Vladut are scaund estul de moale, eu nu mi-am facut griji atata timp cat nu e foarte des, acum face cam de dou ori pe zi.

Fetelor care alaptati, ce ciorbe mancati? Eu m-am saturat de supe si parca as mai manca si o ciorba dupa 2 luni de supe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Mihaela cite#537;te despre Hranit des: http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

suzie - eu una am mancat bors de pasare si de vita (sunt moldoveanca ). de asemenea, am mancat si mujdei de usturoi si nu au fost probleme. nu ma dau in laturi de la dulciuri si gust chiar si ciocolatele, iar mandra mea nu pare afectata. asa ca, pofta mare la ciorbite!



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

suzik eu mai pap ciorba de perisoare,pui,vita,legume,cartofi,fasole verde,salata,toate acrite cu zeama de lamaie.

Cand am mancat cu zeama de bors nu s-a simtit rau copilul dar ii miroseau scaunelr groaznic si nu cred ca e chiar ok asa ca am renuntat la bors.

AA si am mai papat ciorbade pui a la grec si ciorba de burta si a fost ok.

Cu ciorba de rosii iar a avut un eoisod cu scaune urate.


In legatura cu dormitul pe burta mie teama ca nu respira bine caci mai doarme uneori cu jumatate de nas in saltea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq
Mihaela, de ce nu incerci sa-i dai seara lapte praf pana se stabilizeaza lactatia si asa dormi si tu un pic mai bine noaptea, daca nu te odihnesti o sa pierzi lapticul.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


Suzieq am lapte incat as putea da si la altii. Curge efectiv din san si ma umple pe bluza daca scapa sfarcul. Ideea e ca nu reuseste sa se sature fiindca adoarme. Incerc eu tot felul de metode de a o tine treaza, insa dupa ce adoarme e ca "moarta pentru patrie".. In plus, a luat 1050 gr in 3 saptamani, deci nici cantitatea, nici calitatea laptelui nu ma ingrijoreaza..
ALtesa peste zi doarme bine si are si pauza de joaca. Ziua avem program bun, doarme cate 3 ore legat. Noaptea e buba. Primul somnic dupa baita e de la 21-21:30 pana la 24-24:30. Schimbam scutecelul, luam masa cam 30 minute (din astea 30 minute 20 min le doarme). O pun langa mine si doarme fix 1 ora. Noaptea nu o pun in patut fiindca mi-e greu sa ma ridic la fiecare ora sa o iau. Dar, peste zi, mi-ar placea sa o obisnuiesc in patul ei, astfel, cand isi va organiza mesele nocturne, va dormi fara probleme si peste noapte in patut.
Ileana multumesc din suflet. Tudor e ok cu somnicul de noapte? Imi amintesc cum te compatimeam din suflet pe vremea cand a mea era inca in burtica. Eu cred ca m-am "mirat" pe Tudor si s-a prins si de Irisuca :D
Cati Multumesc de incurajari
Anda
Ghiulten doar 290?!?!?! Pai aici mi-a cerut 80 euro pt fiecare doza

Fetele daca vreti Infacol produs in UK, se gaseste aici la 4,90 euro. Va pot trimite pe mami care pleaca spre Ro in 7 aprilie.

Facem strigarea pt:
Noce, Adriana, Cristina, Annisia, Yasmin, Gianina, Georgia, Cicineata, Lexi, Beatrix, Elenii, Olom, Migulet, Mrg, Puiutza, Sophia


Sa traiasca bulgarasii gemenasi Matei& Natalia si bulgarasi ceausisti Alexa, Azra si Fabian

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

multumesc fetelor pentru urari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

la multi anisori dari si mady,sa traiti ca ne trbuiti

aici aici ..io aici sunt mihaela ,doar ca nu prea am mari noutati
zanica ,ce iti pot spune eu despre aceasta stare de mufare semi-permanenta e ca nu tine mai mult de 1 luna,1 luna jumate (sau la mine asa a fost )..deci mai rezista putintel si nu ceda cu lp,mai ales ca printesa ta a luat ff bine in greutate..zau ca as lega-o de sfarc pe a mea daca mi-ar lua 1kg in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Mihaela la prima trezire de noapte, e sigur treaza de tot? TOMA de exemplu se foieste mult in somn, scoate zgomote, mai scanceste, dar nu e treaz- poate sa mai dureze si o ora pana e treaz.

Mergi la inceput