Strugurasi de Sept-Oct 2011 *47*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Dbunny eu i-am dat piept de gaina.Si i-a placut.

si Natalia i-a dat Ilincai carnita.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Dbunny eu i-am dat piept de gaina.Si i-a placut.

si Natalia i-a dat Ilincai carnita.



aia am vrut sa intreb: ce parte din pui¿ cineva mi-a spus ca cea mai bune e carnea apropiata osului, fiindca osul ´da´ minerale carnii.ceva logica are, in oase se acumuleaza calciul, nu¿

nu-i prea fad pieptul¿ eu m-am gandit la partea interioara a copanelului, dar mai astept sugestii pana saptamana viitoare hotaram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Dbunny, multumesc, pai acum doua sapt avea 7....adik la 6 luni, mi se pare cam putin. sa ii pun orez in ultimul lapte zici tu? sau ce ca nu am inteles. Eu i-am dat sapt asta carne d epui, piept, ca mi se pare cel mai ..cum sa zic, slab, fara pielite, grasimi...mami din India zicea ca sa ii dau zeama de la oase,adik sa fierb oase de pui, de vita in special si sa ii dau apa aia in care a fiert, nu stiu ce sa fac, are asa o logica na...dar mai intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

dbunny Teodora implineste 6 ani in august.
si eu ii dau carnita, partea superioara de la copan. nu am de unde sa iau pui de la tara asa ca ii cumpar din acela "ave osenesc" (fetele din romania cred ca il stiu). este o marca de pui care are un gust mult mai bun si aspect apropiat de puiul de tara. ( pret pe masura)
eu sunt aranjata, Teodora doarme la sora cea mare, iese sotul de la dush si vie sora mea mijlocie sa stea cu Stefan. noi mergem in oras sa ne sarbatorim, azi implinim 10 minunati ani de cand ne cunoastem . zboara timpul!
am emotii, cam de mult nu am mai iesit asa, amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Michela felicitari !!!
Have fun guys :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Felicitari, Michela!

Alex, Anca,Lena va multumesc mult pentru raspunsuri

Din pacate si eu am folosit vanish, altfel nu reuseam sa scot petele de kk de pe hainute. dadeam eu mereu dubla limpezire dar cred ca degeaba...acum am folosit sapunul acela pt pete, numai ca le spal imediat cum le pateaza, le pun la uscat si apoi le bag in cosul de rufe murdare. Lena, ai avut dreptate, este foarte bun.

Ieri mi-a trimis bunica de la tara tarate de grau, va rog, imi explicati si mie cum prepar apa pt baita?
ma streseaza la culme ca i-a aparut problema asta, nu va spun ca ii cercetez de 2-3 ori pe zi fiecare cm de piele.daca nu trece sau daca mai apar altele o sa cumpar si eu stelatopia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, stiu ca folosesti weleda tu. ai incercat cu ea pe bubite? Eu intr o zi jumate am scapat o de ele cu weleda. a mea cred ca a facut o de la morcov dar nu sunt fff sigura. si trecerea de la frig la cald e un motiv destul de comun de alergii.poate asa se explica faptul ca sunt multi copii cu DA in perioada asta. si eu am spalat cu vanish...mare prostie...asa cred ca i am declansat si eu dermatita..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata fetelor!

Eu sunt printre singurele care nu prea am avut probleme cu pielea copilei? Eu nu folosesc vanish decat rar de tot,ce pete nu ies,nu ies si gata, detergent folosesc dero lichid, balsam nu prea , nu ii mai calc decat hainutele care au neaparat nevoie ,si nu am vazut iritatii pe ea decat cand avea ,cred, o luna,cand am inceput sa o spal cu samponel,si a doua-treia zi dupa nastere,cand au spalat-o in spital cu ceva de la nivea , si s-a facut toata ca batuta cu urzica.

Apropos de urzici,balesc la propriu de cand am citit reteta de ciorba de urzici "a la Hayat". Azi merg in piata si cumpar urzici,restul ingredientelor le am in casa.

Bunny,mi-am luat mixer vertical,sa il pot cara cu mine cand fug la sora/soacra,sa ii pasez mancarica asa cum vreau fetei ,asa ca acum sunt sigura ca imi va papa cu placere pireuturile. Consistenta era problema la noi,si granulatia.I-am dat la socrela morcov cu pastarnac fierte,pasate cu mixerul si a papat bine. Marul tot nu ii place crud L-am amestecat cu biscuite popular ( nu are in el decat faina,apa ,bicarbonat si sare. Nu se simte sarea la gust,si oricum ii pun un biscuit la un mar,si iar oricum,nu l-a mancat,nici prima,nici a doua,nici a treia oara) si para,blenduit, si papat mami cu Paul. Marul ii place doar aburit si blenduit.
I-am dat banana la sora mea,un mot,acolo,i l-am dat in manuta. A molfait,s-a uns pe juma' de fatuca,si unde s-a uns s-a iritat,asa ca pas la banana. Paul a papat bana foarte bine,si acum imi cere "baa" dimineata,inainte de masa. Ea vad ca nu o tolereaza prea bine,asa ca o mai incerc peste vre-o luna.

Va pup,ma duc sa golesc frigiderul sa il spal. Iar sunt treaza de la ,am facut deja mancare, masina spala si sot a plecat fericit la munca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata,
azi ,in sfarsit pot sa va servesc si eu cu

Oana iasi-si eu cred ca Elisa se constipa de la morcov.Am inceput cu el si l-am introdus zilnic pe langa o alta leguma...am incercat (ca de papat nu poate fi vorba)pastarnac si dovlecel.Am incercat si para si cred ca m-am lamurit...trebuie sa mai exersam deoarece nu stim sa papam ,nu ca nu ne-ar placea legumele.

Marryam-ma bucur ca iti vin ajutoare.Mult noroc si cu bona!

Pinkisor-nu am facut vaccinul ,avea nasul infundat...si mai avem secretii in gat...ne-a recomandat aerosoli de 4 ori pe zi .Saptamana asta nu am fost prezenta la cafea ,am fost prinsa incepand de la prima ora,dar saptamana viitoare o vom savura impreuna.

Ooka-eu am scris doar in cunostinta de cauza.Am pregatit-o pe Sarah (cu toate ca ea isi dorea un fratior sau surioara),am incercat sa nu o neglijez,i-am cerut sa fie rabdatoare spunandu-i si repetandu-i ca si ea cat a fost bebe a avut nevoie de multa atentie,i-am explicat cate avantaje va avea in viitor cu o sora,nu am renuntat la obiceiurile pe care le aveam cu ea si nici la activitatile extrascolare (la care incerc sa o duc tot eu) etc...cu toate acestea Sarah a fost o perioada geloasa,inainte de a se adapta deoarece mi-a reprosat de 2 ori ca pe Elisa o iubim mai mult.
Ce fac eu in continuare?Nu las sa treaca o zi fara sa-i spun ca o iubesc si incerc sa pastrez rutinele zilnice ,asta o linisteste si ii alunga ingrijorarile.

Racheel-e inalt patul?CuM e printesa ?S-a lovit sau doar s-a speriat?

May-si Elisa mananca tot la 4 ore,asa si-a facut ea programul si asta de la 2 luni.

Michella -La multi ani fericiti in continuare!

Jade Jador -ma bucur ca ai stigat catalogul.Chiar vroiam sa rog pe cineva sa strige fetele ...eu fiind mai noua (adica nescriind de la inceput)nu mi-am permis





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Lali -ce harnicuta ai fost de dimineata!Spor la toate celelalte treburi!
AAAAAAA,poza de la profil e foarte frumoasa!

Mergi la inceput