Strugurasi de Sept-Oct 2011 *47*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Vai de scumpel e Ayan. Mai vrem poze.
Da ce treaba au tzatzele din parc cu greutatea lui?

May, spor la diversificare !!!
Eu o sa ii fac analiza de Fe la 6 luni, dak e ok atunci nu incep diversificarea, astept sa stea bine in fundulet si sa nu mai aiba reflexul cand scoate cu limbuta ce ii dai.

Yo cred k incep cu morcovel si apoi mai vedem. Noi suntem si cu bubite deci tb sa ii dau initial o cantitate foarte mica si sa urmaresc in timpul zilei reactiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

am fost si noi la vaccin. printesa nu a plans ci doar a smiorcait un pic la a 2 a intepatura.are 6.150 kg deci e clar fotomodelul odiseei. sa va povestesc mai pe larg ce sfaturi am primit de la colega de cabinet a doctoritei mele:
1. sa ii dau zeama de la supa fara sa testez daca tolereaza legumele. zeama cica contine minerale.
2. i-am zis ca am oprit morcovul pt ca a facut niste bubite ...nici nu m-a bagat in seama!
3. NU SE ALAPTEAZA COPILUL DUPA UN AN pentru ca nu mai mananca mancare

4. dupa 6 luni ii dam fier ca e anemic sigur pentru ca laptele din tita nu mai e asa bun
5.dam suc de fructe pentru vitamine ...parca daca ar manca fructul blenduit nu tot vitamine ar avea..
Ma si daca le zici ceva se uita ca si cum ai fi cea mai proasta din oras si iti mai si permiti sa contrazici
Nasoala experienta!

se uita lumea la mine prin oras cand ma vad cu slingul ca la masini straine. Azi o tanti s-a oprit din mers si se holba insistent. Am plecat mai departe ca oricum ea nu mai face copii ca sa am ce sa ii explic

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Oana, e fain in clubul nostru ;) relax mami, bine k mai exista internet si oameni cu scaun la cap



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci Lena. esec total :D
se stramba si urla.
mai incercam si maine inainte de laptic. acum i-am dat dupa ce a papat 120 de LM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, cica s medici......

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Oana, multumesc de reteta, o incerc maine (sper sa ma lase piticuta).

Maine incepem si noi, cu morcovel, am emotii. saptamana viitoare incerc sa ajung cu ea la analize sa vedem cum stam cu fierul.
Fetele care aveti probleme cu bubitele, cred ca intram si noi in club. De vreo 3 zile i-a iesit pe picior Mariucai o chestie rosie (arata ca o eczema),de vreo 2-3 mm, e mica ce e drept, formata din 2-3 bubite mici. In zona aia pielea este mai aspra. Este dermatita atopica? Cu ce pot sa ii dau? azi am uns-o de 2-3 ori cu ulei de masline in care am pus cateva picaturi de ulei esential de tea tree despre care am citit ca vindeca diverse afectiuni ale pielii (inclusiv eczemele). Sa iau mustela stelatopia sau sa mai astept sa vad cum evolueaza?

Ieri mi-a sosit comanda de la elemental, am luat sapun lichid bio fara miros, detergent bio, sapun de pete bio, detergent de vase bio si un ulei de cocos bio care m se pare super, incerc sa imi ung cu el vergeturile oribile de pe burta si cicatricea de la operatie . Pe voi va mai mananca? eu ma scarpin toata ziua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

Oana, multumesc de reteta, o incerc maine (sper sa ma lase piticuta).

Maine incepem si noi, cu morcovel, am emotii. saptamana viitoare incerc sa ajung cu ea la analize sa vedem cum stam cu fierul.
Fetele care aveti probleme cu bubitele, cred ca intram si noi in club. De vreo 3 zile i-a iesit pe picior Mariucai o chestie rosie (arata ca o eczema),de vreo 2-3 mm, e mica ce e drept, formata din 2-3 bubite mici. In zona aia pielea este mai aspra. Este dermatita atopica? Cu ce pot sa ii dau? azi am uns-o de 2-3 ori cu ulei de masline in care am pus cateva picaturi de ulei esential de tea tree despre care am citit ca vindeca diverse afectiuni ale pielii (inclusiv eczemele). Sa iau mustela stelatopia sau sa mai astept sa vad cum evolueaza?

Ieri mi-a sosit comanda de la elemental, am luat sapun lichid bio fara miros, detergent bio, sapun de pete bio, detergent de vase bio si un ulei de cocos bio care m se pare super, incerc sa imi ung cu el vergeturile oribile de pe burta si cicatricea de la operatie . Pe voi va mai mananca? eu ma scarpin toata ziua...

fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Mikka, ce descrii tu avem si noi pe picioruse. I-a iesit una se pe obraz. Ne spalam cu tarate de grau in saculet de tifon si facem masaj pe picioruse cu mustela stelatopia de doua ori pe zi. Le tinem sub control, in sensul ca bubitele nu s-au extins, nu mai sunt proeminente, dar tot se mai vad. Recunosc, eu nu sunt foarte atenta la detergent, pun cocolino, dar ii calc toate rufele. Folosim neutral, un detergent lichid, dar si vanish, deci chimicale exista in hainutele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

mikka vai ce de cumparaturi bio! eu azi ma hlizeam la dovlecei si conopida bio...si am zis pas! despre uleiul de cocos am auzit numai bine!

michella are dreptate Teodora cu adorabilul. Si Dani o alintape Noa cu ´MI petunia´ Cati ani are Teodora¿

lali urzici tocate zici¿ sa-mi spui cum reactionati la conopida, la besinuci ma refer, ca eu am impresia ca facem gaze de la lingurita mai nou.inghite aer probabil, sau nu stiu, dar are gaze mai multe decat cand era nou nascuta...

zubi sanatate tatalui, cate kg are ayu¿ orez de bebei in ultimul bibe¿

eu de maine incep si-i bag cate-o lingurita de cereale(am luat fara gluten 3oogr) seara in biberonul de la 9. azi-noapte m-a disperat cu foamea, si la 1 si la 5...Azi nu, fiidca am bagat deja azi ceva nou: 6 bobite de bors proaspat(l-am fiert cu restul legumelor).

may i-ai dat chiar imediat dupa lm¿ daca zici ca mancati tot la 4 ore(ceea ce mi se pare perfect), baga-i cerealele la mijloc...la 9 lm, la 11 baby rice, iar la 1 lm...de exemplu...

Cine da carnita deja¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Alexx, noi de la vanish am facut bubitele, si nu mai scapam de ele. La un moment dat plangea n'cand ii dadeam pe el ahine spalate cu vanish. I le-am mai spalat toate o data fara nimic, cu dubla clatire, ca sa le poarte. Facea un scandal si nu stiam de ce. Dupa vreo 2 zile m-am prins. Inca avem bubite, cu mustela le rezolvam, pe picioare au cam trecut, la perciuni au trecut, au ramas umerii si la manute. Sper sa treaca si alea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May imi pare rau. Mai incerci cu altceva...

Noi ne-am facut cu tona de bubite pe fata de alataier, tot tarate folosim.
Ne-a aparut si noua atopica. Pe burta ieri, in seara asta am gasit si pe manuta . e de vreun centimetru zona, dar imi sta pe creier.



Mergi la inceput