Fulguleti de nov-dec 2006 (8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

dragi mamici,
nu prea va mai scriu din pacate... imi pare rau...

noi suntem bine. tudor e la bunici de vreo luna, iar ioana e cu noi acasa. pe 20 august implineste si ea 2 ani. foarte repede a trecut timpul!! am copii mari de-acum.
pentru ca firma la care am lucrat 7 ani este in insolventa imi adun actele necesare pentru somaj. e o suma foarte mica si probabil ne vom descurca foarte greu, dar asta e. momentan nu am alta solutie. mai creste si ioana un pic sa pot sa o dau la gradinita, imi caut si eu un serviciu acceptabil astfel incat sa ma pot ocupa si de copii si apoi vom vedea ce-o mai fi.
greu, greu...

a, si sunt si "mama" a 5 pisoi mici (aproape 5 saptamani) care-mi dau mari batai de cap. s-au invatat din pacate sa cacaceasca prin casa...... noroc ca sunt foarte simpatici ca altfel...

va pup pe toate (inclusiv copilasii) si va doresc vacanta placuta! multa, multa sanatate de la noi!

Cu drag,
mami de Tudor si de Ioana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Tocmai ce ne-am intors si noi de cateva zile dintr-o binemeritata excursie prin Retezat-Godeanu.
Va las poze de prin munti
si promit ca revin zilele urmatoare, cand apuc sa citesc din urma.
Seara frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Va multumesc pt urarile de ziua mea!


Ruxandra,
Multumesc de linkuri..avem de toate..3 feluri de dopuri (care nu le suporta ca nu aude si le folosim doar la baie) si banda si casca...la inot le folosim pe ultimele 2 impreuna...

Laura,
exact asa inoata si mihaita..dupa doar 8 sedinte..si toti copiii care ii stiu ca merg la sabaiduc ,inoata la fel..dar e un inceput..

yagmur,

Da, si eu cu inotatorii si polo-istii.. Eu nu pricep de ce prezentatorii vorbesc intai in franceza si apoi engleza..cand sunt in UK?

ce sa va mai zic...am o intrebare...ai vostri copii vorbesc vrute si nevrute? are momente cand ii turuie gura in continuu cate jum de ora..cu povesti si personaje imaginare...eu nici nu-l mai ascult..ii tot zic da,da..dar sotul meu zice ca ar trebui sa il mai opresc,sa il obisnuiesc sa vorbeasca lucruri mai serioase..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


neata!

Yagmur, inca nu zic nimic.. astept sa se termine cursul si apoi vin si raportez.

In schimb profitam la greu de Olimpiada si urmarim impreuna competitiile de natatie.. ajuta la inocularea microbului
aseara bucurie mare pe ei cand Phelps a reusit sa castige aur la 200 mixt.


se mai pot lauda cu prima iesire cvasi-solo la film un grup de copii intre 4-12 ani

bineinteles, mai inainte facut instructajul.. plus daca nu asculta de fratii mai mari nu mai pupa altadata

dus la baie inainte, parcat in sala de cinema cu ochelari cu tot si apoi asteptat la iesire. In ast rastimp io cu cealalta mamica am putut sta la povesti. I-am rugat si pe domnii de la intrare/iesire sa fie vigilenti.. au fost tare amabili.. ne-au spus si ora exacta la care se termina... noi infipte cu 10 minute in avans. Au iesit incantati, cica le-a fost greu sa ramana pe scaune de atata ras , tare amuzant filmul cu Ice Age.


DeeA, parca asteptam o schimbare de semnatura.. reusit?


Chinico, si ce-au facut efectiv in ales 6 sedinte? Si ai dreptate, asta cu parinti&copii in piscina pare mai degraba potrivit pt bb.. Stiam de asta cu invatatul la scoala in DE.. este un mare plus.


Shoshika sa-ti traiasca pe langa copilasi si aia cinci mici. Cred ca e o zapaceala faina la voia acasa.
Ma bucur pt vacanta lui Tudor la bunici si te invidiez ca vei mai sta cu Ioana acasa.


Danutz, multam pt poze.. magice plaiuri.. Retezat, Bucura, Lia, Ana,.. Densus, Sarmisegetuza..
Ne-am amintit de vacanta noastra prin zona si de prima ascensiune a lui G, ptiu-ptiu. La cetate n-am ajuns inca.. speram ca va fi curand.


Lavinia, si este eficienta bentita?
Si eu ma intrebam de ce vorbesc mai intai in franceza si abia apoi in engleza.. poate vor sa fie extrem de politicosi si modesti

despre povestile si personajele inventate/imaginare: lasa-l! lasa-l! lasa-l!
Sa fii mandra de asta.. este un semn de imaginatie si creativitate. N-am acum timp sa aprofundez.
Ce lucruri serioase? Exact astea sunt lucrurile lor serioase!





Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

da, Ruxandra, ma distrez de nu mai pot cu pisoii, mai ales ca au inceput sa manance deci sa faca si caca peste tot. daca m-ai vedea dimineata... scot afara cate doi si ii duc in iarba sa-si faca treaba. 2 fac afara, 3 in casa si tot asa. :))
sunt simpatici pana la urma si mi-e groaza ca trebuie sa mai dau din ei ca nu pot sa-i tin pe toti...

v-am pupat! ma duc sa lesin de cald! :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

shoshika,

niste poze cu pisoii?si copiii cred ca-s lesinati dupa ei...:)

ruxandra,

wow!singuri la film...super! eu sunt fan Ice Age,nu puteam sa il ratez..si a fost la fel de bun ca anterioarele..

Donia,
In concediu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Shoshika eventual poti aduna toti nabadaiosii intr-un cos si-i scoti deodata la pascut, pardon la kk


se pare ca ne-apucam si de tenis

de la profesorul de inot am aflat de-o oferta speciala a unui club nu departe de noi, au si rachete&mingi, iar primele 2 ore sunt gratis

ajuns mai mult intr-o doara.. G s-a descurcat super ptiu-ptiu.. si, mai ales, i-a placut! furam si a 2a oara.. l-au mutat in grupul celor "ceva mai avansati".. asa ca e posibil sa continuam.. om vedea..

oricum e clar ca azi vom urmari finala de tenis la dublu mixt.. daca am ratat-o ieri pe cea feminina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Buna ziua!
RUXANDRA,nu, nu am reusit,sunt prea obosita tot timpul,cand vin de la servici abea astept sa ma arunc in pat si parca sunt mai batuta-n cap decat de obicei...o sa mai incerc
Vad ca toata lumea se duce la inot..cand am fost la mare s-a aruncat singur in apa...cu un colacel..daca puneai mana pe el sa-l scoti mareee scandal,dar cu el se ducea pana in larg fara probleme,deci o sa stea la cursuri fix pana ii dau colacul jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Cat de mult imi place ca ati scris
Deci Shoshika e bine, cea mica a crescut, se joaca cu pisoiasi, printul e bine merci, G e talentat si la tenis (nici nu ma mir); mergi doar cu M la film, Danutz, bate cararile muntilor (fantastice pozele), Deea a fost la mare cu delfinasul .
Ieri am fost sa il vad pe Luca la inot. Deci inoata vreun metru singur dar nu-i place. Dar m-a speriat tare, tare cum sare... foarte aproape de marginea bazinului si se si intoarce in zbor (cred ca vrea sa fie aproape de bara); i-am explicat sa nu mai faca asa ceva; doamne fereste sa dea cu capul de ciment; oare de ce la noi nu se fac trambuline ca afara????
Sper sa sara azi mai bine.
In rest, ne topim de cald chiar si seara in parc si asteptam marea evadare din weekendul viitor la cabana Sambata de Sus. Am emotii pentru mine pt ca voi urca cu rucsacul plin.... off, lipsa de miscare si stratul de grasime ma ucide

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Yagmur, Laura & Aka, ba nu terminam deloc cu inotul
G de abia ce-a inceput cursul. Revin cu impresii mai incolo.

Ne mai ajuta si altcineva?


Plus sunt curioasa.. cum se face pe la , pe la Deutschland??



Pe aici cursurile de inot dureaza toata viata ... ei, nu tocmai, dar toata copilaria, da. Si trec prin aproximativ 12 nivele (posibil mai mult).
Un nivel are 10 lectii de cate o jumatate de ora/saptamana si in fiecare nivel se invata cateva abilitati noi. In nivelele incepatoare au si perioade in care au veste de salvare pe ei sau niste centuri care ii fac sa pluteasca (colac nu am vazut niciodata), dar in aprox 2/3 din timp sunt fara nici un dispozitiv.
La sfarsitul nivelului pot sa promoveze in nivelul urmator, dar daca nu, repeta acelasi nivel. Daca un copil repeta de 3 ori acelasi nivel fara sa promoveze, piscina ofera cateva lectii individuale gratuite.
C a terminat nivelul 4, R... nici nu mai stiu, cred ca nivelul 9 sau 10.
In ultimele lectii C sarea de pe margine cat de departe putea si apoi inota singur inapoi, ii punea sa se tina cu mainile de marginea bazinului si apoi sa isi bage capul in apa de vreo 10 ori, ii invata sa pluteasca pe spate si pe fata, sa loveasca apa cu picioarele, inoata 5 metri de la marginea bazinului si inapoi cu capul in afara apei, traverseaza bazinul pe lungime cu vestele de salvare.

Eu vara nu duc copiii la inot ca nu vreau sa am orar fix cu nici un fel de lectii in vacanta, dar de obicei mergem din septembrie pana in iunie, deci daca totul e bine fac cam 3 nivele pe an. Mai ratam cate un sezon daca suntem ocupati cu alte activitati, dar in principal lectiile de inot sunt cam prioritare.


Citat:
citat din mesajul lui Lavinia_P

Donia,
In concediu?



Da, in concediu si ocupati sa ne distram cat de mult putem cand nu suntem la servici. Sunt asa intr-o stare in care am chef de iesit undeva in fiecare zi cu soare (si spart bani pe care nu ii am... cred ca numai vremea rea ma mai poate salva).

ruxandra, si n-ai vazut Ice Age??? Eu n-as fi putut sa-l ratez. I-as lasa si eu singuri, dar sunt prea faine filmele ca sa nu ma uit si eu.

Mergi la inceput