Fulguleti de nov-dec 2006 (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Dani a bagat, din nou, antibiotic, au trecut urechile, mai are ceva mucisori, cand mai multi, cand mai puini.
de o saptamana merge la gradinita de vara si deocamdata e incantat.
azi mergem pana la onesti sa il ducem si pe el sa il vada pe bubu si maine o tura pe la piscina.
in rest nu am ce sa va mai zic, trec zilele cu incetinitorul ... dar trec. mai avem doar vreo 9 si plecam la mare!!!!!!!!!!!!!!
cam astea-s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Yagmur, nu priceput.. facut 50 de ore de inot in colac??
Dupa parerea mea colacul ar tb folosit numai asa.. pt incurajare, daca nu accepta aripioarele din prima. Respectiv mai mult incurca decat ajuta, cam ca rotile ajutatoare la bicicleta.
Din experienta personala , ceva incepe sa-ti placa tot mai mult cu cat stapanesti acel ceva mai bine. Sper ca Luca sa dea curand de gustul inotului, spune-i ca face parte din educatie.. asa cum va invata sa scrie/citeasca asa este si cu invatatul inotului. Plus ca-i poate salva viata.


Laura, hai c-a mai ramas putinel. Sanatate, sa va reparati pan la plecare.





Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Ruxandra, din pacate cam da; el a si facut in mai multe locuri si de fiecare data au inceput in colac. La mare a inotat in aripioare, in sfarsit le accepta; saptamana trecuta s-a aruncat la 1.40 si a inotat vreun metru fara nimic dar cu mare scandal. Eu cred ca daca nu i-ar fi teama s-ar descurca fara niciun element ajutator.
In toamna daca il duc la Miramar langa noi o sa ii rog sa ii dea aripioare primele sedinte (deci nu colac) si apoi sa treaca la pluta. Altfel o tinem asa la nesfarsit; eu am invatat sa inot la nici 4 ani intr-o luna...
Incepem si kineto dupa 6 august si mi-ar placea sa am timp sa merg eu cu el undeva sa il vad inotand; sper ca in toamna sa mearga 2 luni si sa-l urmaresc.... ce probleme am si eu
A fost in weekend la Breaza cu ai mei pt ca eu am avut treaba la munca; il astept cu nerabdare; aveam in plan sa fac mega curatenie in casa, dar pana la urma am profitat ca am fost singura si am fost la film in aer liber, m-am vazut cu prietenii.. a fost tare bine.
Lavinia, cu mare intarziere iti urez La Multi Ani!

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Yagmur noi o ducem la Miramar. prima sedinta a facut 4-5 ture de bazin cu colacul apoi a trecut-o la aripioare+un fel de bara. face cam 8-9 ture de bazin cu echipamentul asta. antrenorii ii evalueaza si nu ii tin mai mult decat e nevoie. la piscina, la mare, a antrenat-o G. facand sarituri de pe marginea piscinei si de acolo a prins drag de apa.
chiar in perioada asta cei de la Miramar au un abonament avantajos, 10 sed 200 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Aka, la Miramar vreau sa-l duc din toamna; am mai avut o incercare iarna trecuta dar a racit si nu l-am mai dus; o sa ii rog sa il treaca direct la bara, cu aripioare, apoi fara aripioare; la el e incapatanarea si lenea; in apa la joaca ar sta toata ziua, dar sa nu cumva sa faca efort; azi a plans bine inainte sa intre in apa doar cu pluta...
Dar e timpul sa inteleaga ca fara efort nu se obtine nimic; el nu e deloc ambitios, cedeaza foarte repede daca nu ii iese ceea ce face...
Sper sa fie mai bine in septembrie cand vreau sa incepem la Miramar. Voi alege oferta de 250 ron (8 sedinte/luna). Atunci va merge si la kineto si va avea un program incarcat.
Laura, vesti? Cum e Dani?
Nici eu nu sunt prea activa dar mi-e tare dor de multe fete despre care nu mai stiu nimic....
Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

yagmur multumesc de intrebare, dani e bine. a! a inceput alex cu muci, nasuc infundat, ceva rosu in gat si ceva febra duminica, dar la noi daca nu e unul bolnav incep sa ma ingrijorez :(((((((( ma rog, alex pare a fi ceva mai rezistent de fel, le cam duce pe picoare, doar ca nu doarme noaptea, motiv pentru care de 3 zile o tin intr-o migrena cumplita, ma doare capul si ochii de imi vine sa plang. abia astept sa ajung la mare. am mai zis, nu? nu stiu de ce sunt asa disperata, ca doar si acolo putem servi nopti albe ...

despre inot: pe de o parte te inteleg cu lipsa de "ambitie" si cu renuntarea cand nu iese ceva rapid ... asa e si dani si incerc si eu sa ii explic si motivez tot timpul. cateodata reusesc, cateodata nu. totusi ... dani a avut si el o perioada cand nu a mai vrut la inot pt. ca nu i se dadea colac si trebuia sa sara in piscina fara nimic ajutator. prima oara dupa pauza a plans ... doamne cat a mai plans, a intrat plangand. logic, cand s-a terminat ora a inceput sa planga din nou ... ca mai vrea
acum este in faza in care inoata fara nimic ajutator, dar doar cu capul sub apa (nu reuseste altfel), vrea sa sara in piscina (in cele adanci nu are curaj fara aripioare (inca)), in cele mici nu are nici o problema. eu zic ca, incetul cu incetul va capata si luca incredere si apoi curaj. cred ca, cl putin partial, curajul este dat de increderea ca poate face acel lucru.

in rest nu stiu ce sa mai zic/povestesc.
doar ca sunt prin preajma, va citesc, mi-e dor de o multime de mamici, dar, cumva, incerc sa ma resemnez ca am ramas doar o mana de oameni pe aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Bine sau nu, incurajat de toata lumea si cu gandul ca il va primi pe Syd din Ice Age (cel cu Libertatea) Luca s-a aruncat fara nimic la apa mare si a si inotat un pic pana la prof. Eu nu am vazut dar i-am spus cat de mandra sunt. Sa vedem azi ce a facut :).
Incerc sa-l mai dau in toamna la Miramar si chiar sa inceapa fara colac/aripioare.. sper sa apuc sa vorbesc cu antrenorul si sa-l conving ca poate si fara colac/aripioare chiar daca el tipa ca nu. Si gata cu subiectul asta ca v-am facut capul calendar .
Laura, tin pumnii sa treaca repede mucisorii lui Alex. Imi place vara; nu am "punctat" nicio raceala; cum vine toamna, vin si ele .
Mai vreau si eu la mare....
Pup cu drag pe toata lumea

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Yagmur, Laura & Aka, ba nu terminam deloc cu inotul
G de abia ce-a inceput cursul. Revin cu impresii mai incolo.

Ne mai ajuta si altcineva?


Plus sunt curioasa.. cum se face pe la , pe la Deutschland??






Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

ma simt cu musca pe caciula.
eu tot vreau sa va scriu, dar cand am timp, n-am ce, si cand as avea ce, n-am timp.


si noi am inscris-o pe bea la un curs de inot. 6 sedinte, o data pe saptamana. fara colaci, aripioare, nebunele.
e grupa mica, de 6,7 copii. parintii stau pe margine. la sfarsitul cursului primesc un fel de diploma,- se califica la categoria calut de mare...nu ma intrebati, nu stiu cu ce se mananca.

am incercat pana acum la un alt curs, unde erau mult mai multi copii, cu parinti laolalta in bazin, un balamuc. ne-am lasat.

asa ca o sa pot sa va relatez mai multe incepand din septembrie.

in orice caz, incepand din clasa a doua merg la inot la ora de sport la scoala. alternativ, o saptamana o clasa, saptamana viitoare alta.

dar majoritatea copiilor stiu deja sa inoate pana atunci deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Mie imi place sa discutam despre inot .
Si despre polo daca vreti; eu balesc la poloistii de la olimpiada.
Deci, G unde merge la inot?
Luca are 3 zile in care a inotat si fara pluta; deci se poate
Plecam la Breaza azi deci ne reauzim saptamana viitoare.
Pupici tuturor
Chinico, miss u a lot

Yagmur si Luca

Mergi la inceput