Prietene fara titlu (84)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI m-am spart de ras cu iepurele si barbatii familiei (desi nu-i chiar de ras ,bietul iepure ...)
MIRA io chiar nu ma mai agit,ca si la ai mei sunt perioade cand traiesc cu aer Ma duc si mananc singura si sa vezi cum vin dupa aia si inspecteaza pe-acolo si in final zic ca vor si ei si chiar ciugulesc.Acum e Tudor mai mofturos,ar bea doar lapte

Apropo de el e cam cu mainile prin gura - mai ales cand se supara/plange si nu-mi dau seama ce-are.Dintii ii are iesiti toti,plus primul rand de masele.Poate urmeaza sa iasa al doilea rand ?
BRANDUSA cum e la Tavi? Io nu mai stiu care-i programul cu iesitul dintilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Brrr ce vant si ce frig si ce urat este afaraaaa.
Macar am dormit ca puturosii pana la 10:30 cand mi-a dat trezirea Cosmin. Nicolas s-a trezit pe la 11:30. Eu recunosc... decat ma simt bulversata si ametita profit de orice clipa de liniste dimineata si nu ma trezesc niciodata inaintea copiilor. Ma simt mai bine decat dorm mai mult. Peste zi exclus sa reusesc sa ma odihnesc cumva.

Si la mine e greva foamei.. COSMIN e protagonsitu'. M-am tot plans de el in ultima vreme.. decand cu varicela asta a intrecut orice imaginatie.. DOAR lapte cere. In rest... nu mai vrea nimic... nici macar sa guste. In ultimele 2 sapt daca a mancat de 4-5 ori mancare gatita. Nu mai vrea nici iaurturi . Si el era genul care cum prindea pe cineva la masa hop si el sa haleasca ceva.

Monico... razi tu , razi... da' mie imi venea sa-i bat pe toti trei.

MIRA cum ti-a placut filmul? Eu n-am terminat nici acum cartea.. daca tot mi-a zis Moni ca se cam "fasaie"... am abandonato.

Si-acum ca se ne intam in "problemele" cotidiene.. va zic ca al meu copil nu este inscris la scoala.. ne-au respins de la scoala pentru care am optat. Da' la scoala de care apartin cu adresa nici gand sa ma duc asa ca astept etapa a 4-a... daca va mai exista... sau poate ma duc la 1 sept si il inscriu.

In rest.. asteptam sa vina vara.. sa incepem activitatile.

Toate bune tuturor!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna fetele! Hristos a inviat!!
Stiu ca in intarziere dar...
Eu am avut multa treaba si inca am...
Cu vreo luna in urma ma manca in fund sa le fac camerele copiilor, si am luat-o de la 0. Adica zugraveala, raschetat parchet, pus tavan fals..etc etc. Multi bani, multa munca, multa mizerie. Inclusiv mobila noua si alte cele. Rezultatul final inca nu se vede ca mobila deabia jumatate este acasa, restul spre sfarsitul saptamanii asteia plus ca ne lipsesc o gramada de accesorii cum ar fi perdele, covoare noi lustra...etc etc. N-am bani acum asa ca vor mai astepta.
Pentru paste am avut multe comenzi de prajituri si torturi. Nu mi-au iesit foarte multi bani pe langa munca prestata asa ca de sarbatori nu o sa mai fac prajituri la nimeni NICIODATA!! Doar pentru familie. O sa pastrez doar torturile! Macar pentru alea merita sa fac un efort.
Chestia este ca in general de sarbatori sunt multe de facut si prajituria asta este intotdeauna in detrimentul familiei
Robert a plecat in voiaj sambata inainte de paste..din pacate!!
Copiilor mei iepurasul le-a adus leagane si un trapez nou. Jucari pentru curte. Dulciuri si alte prostioare cumparate de niste prietene.
In timp ce montam leaganele noi Rares incearca sa se suie pe unul dintre ele si face pe spate o saritura cam mare asa ca aterizeaza pe spate, cu picioarele in sus. Am auzit o bufnitura si copilul cu ochii fixi si surprinsi in ochii mei. ERAM LANGA EL si n-am putut sa fac nimic!!! L-am ridicat si brusc a avut senzatie de voma...l-am tinut in brate si l-am frecat la cap. Am sperat ca este doar o sperietura si totul va trece in cateva minute...DAR NUUUU...Mi-a cerut sa-l duc in casa ca lui ii este somn Mi-am dat seama imediat ca nu-i de gluma, deja avea doua simptome rele! Dupa vreo 3 minute a inceput sa vomite in jet!! Va dati seama...l-am urcat in masina si am fugit cu el la urgenta. Am stat cu el acolo 6-7 ore. Tomograf, radiografii, branula cu algocalmin si metroclopramid, control la neurochirurgie, la traumatologie, la pediatrie...Analoizele aratau ok si el era ok asa ca ne-au trimis acasa cu avrtisment ca trebuie urmarit, adica daca apareau alte stari de voma sau agitatie sau somnolenta sa revenim de urgenta la spital. Plus ca nu are voie excitante(cola, ciocolata, ceaiuri nesstea si alte chestii care contin cacao) si sa repectam orarul de somn si odihna in urmatoarele 10 zile. Asa ca am mers acasa si am fost cu ochii pe el...Pare a fi ok, MULTUMESC LUI DUMNEZEU!!!!
Acum eu ma chinui sa mai pun jucariile pe categorii sa vad ce mai opresc, ce mai dam..ce mai aruncam..hainele la fel..si am mult de munca:)) va pup si va urez o saptamana frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Of Daniela ce sperietura ai putut trage Asta da "petrecut" de sarbatoare Bine ca-i bine Rares! Si eu am acasa saltimbanci de gen si inca amandoi Macar Ioana ta parca e mai linistita oleaca.
Spor la sortat de haine si jucarii
LILI va sa zica asa ati ramas fara scoala Pana la urma poate te "nervezi" si il inscri in clasa intai pe undeva.Aiureala mare cu repartitiile astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

DANIELA - spor la reamenajari..sa faci rost de buget si sa termini si cu "maruntisurile" curand. Cat despre operatiunea "prajitura" imi pare rau sa aud ca nu a iesit cum te-asteptai. Mda... naspa. Adevarul e ca si eu mi-am cam luat teapa si-asta iarna si de 1 martie... si mi s-a luat de tot de ceea ce faceam de placere. M-am suparat atat de tare pe tot si pe toate incat mi-am strans toate acareturile si le-am sigilat in niste cutii. Si de la "cacaturile" astea mi s-a tras cu "raul " meu.

Multa sanatate lui Rares. Ai grija de el de-acum sa se recupereze. Ufff cred ca ai inebunit de spaima.

MONI - n-am ramas bre fara scoala... doar pe langa scoala... eu ma tin tare tot acolo vreau sa merg. Oricum batalia mare e la clasa I-a ... au respins 65 copii iar la pregatitoare 26. Nu-mi fac probleme... pana la urma iese tot cum vreau eu. Am doar draci pe astia pentru ca ne impun unde sa mergem mai ceva decat pe vremea comunistilor. Da' io-s o rebela.. nu ma supun regulilor, nah!

O seara buna tuturor!
La mine Cosmin a adormit deja, Nicolas se mai joaca...inca iar eu imi astept randul la masaj.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna seara.
Daniela, am inghetat instantaneu citind ce-ai scris despre Rares... Ii doresc din tot sufletul sa-si revina fara urmari.

Lili, mansarda mea este... boema . Adevarat ca geamul putea sa fie mai mare (este un patrat de 50/50 aprox.) dar este lumina destula. Fata, la Predeal era sufocare curata, nici acum nu mi-a trecut senzatia aia .
Cu rolele inca nu ne-am dat, ca vremea asta nu prea tine cu noi, si Razvan abia asteapta. De multe ori acest copil este ATAT de rabdator, incat ma mira!!!

La curte s-a acomodat de minune Razvan, si noi de altfel. Eu imi doream atat de mult, incat nimic nu pare prea greu niciodata. Si am energie cat pt. doi, uneori.

Alte noutati nu avem. La Bucuresti reincepem sa mergem de sapt. viitoare, merge f. bine scrisul de mana . Eu poze pun pe FB, cine doreste sa ma caute acolo (adica sa-mi ceara prietenia haha ce ma amuza faza asta cu cerutul prieteniei, exact ca in copilaria mea).

Moni, Ingrid, Mira .

Trimit si poate mai revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

CRISTINA ahaaa deci ai si mansarda Poze cu casa cand pui? Am vazut doar un pic din curte
LILI apropo de placintarit,mixerul meu nu l-am mai scos din cutie de haaaat demuuuult.Poate asa odata la an,cel mult daca-l utilizez In rest zace in camara in cutie.De fapt am mixer si d-ala de framantat aluat si la robotul care-i la indemana,dar ala il folosesc doar la stors de citrice sau ca blender.Nu stiu de ce nu ma atrage sa fac prajituri/torturi.Mie imi place sa gatesc mai ales cand mi-e pofta de ceva bun si in general mi-e pofta de mancaruri nu de deserturi.
Inca mai am si acum oua fierte asa ca ma gandesc sa bag o maioneza ceva langa ele,eventual sa vedem,daca am vreun pateu p-aci,poate sa fac "oua umplute".
Io azi m-am luptat cu bilantul,gata e depus si inca online,cu anexele scanate si transformate in fisier zip,plus atasate la el - dracu sa ii ia,ca mereu inventeaza ceva nou si extracontabil - asa ca a trebuit sa bantui pe forumuri sa gasesc info de cum sa procedez cu asa aiureli ca ma uitam ca vitelu' la poarta noua Na de-acum mai am doar declaratiile normale.Atat ca azi s-a produs schimbul de personal,asa ca la ora asta Tudor turuie - adica mai bine zis striga intruna - mai devreme canta - si la xilofon si la tobe si la pian si la muzicuta Aaaaa si vocal Macar Diana era mai silentioasa Ba chiar de multe ori statea cu orele sub toboganul din dormitor acoperit cu o patura impreuna cu papusile si se juca singura acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Salutare

Ce zici tu Monica!! sa o vezi pe Ioana ce sta cocotzata pe bara din curte...de fapt saltimbanca este Ioana dar ea se si pricepe si este elastica si nu prea am probleme cu ea, drept pentru care ea a primit si un trapez pe care il utilizeaza cu placere si cu pricepere. Rares este doar un repezit si un neatent!!! Hmmm..copii, avem grija de ei incercam sa le oferim maximum de siguranta si o secunda iti aduce nenorocirea pe cap!!! Bine ca nu i s-a intamplat nimic rau copilului. As fi innebunit!! Nu va zic ce "sapuneala" mi-am luat de la Robert ca nu i-am facut instructajul si nu i-am pus casca...degeaba! Aiurea...i s-ar fi putut intampla oricui..Dar si eu daca eram in locul lui cred ca urlam la el si mai si!!!
Despre prajituri..multa munca fetelor si toate sunt scumpe acum, ouale, untul, ciocolata si nu prea iti iese mare lucru si mai auzi si ca ar fi prea scumpe...le-am dat cu 30 kg. Te doare mintea!!!
Nici eu nu am inscris-o pe ioana la scoala. Am tot intarziat pana s-a inchis sesiunea:)) o sa o inscriu in etapa 3 parca...la scoala nu la pregatitoare. Fie ce o fi!! N-am chef sa fie fata mea iapa clasei!!! :)))
Plec..ma zapaceste Rares cu niste chip and dale:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Aoleu Daniela ce povesteti. Bine ca e bine Rares. Imi pare rau ca ati avut sarbatori sa agitate si nici pe robert nu l-ati avut langa voi.......eu cu facutul de multe la sarbatori m-am linistit. Aici nu se manaca ca la noi si eu drept sa spun nici nu am pentru cine sa fac. . Lasa uite la noi suntem din nov in casa si tot fata lustre stau, fara covoare, inca lipsesc muuulte. Dar parca nu poti nici sa vrei sa le iei toate deodata, eu una simt ca trebuei sa gasesc lucrul potrivit si pana nu-l gasesc nu ma arunc sa iau orice.
Mi-am luat azi un aparat de facut Waffe. Maine il incerc. Doar imi trebuie retete

Cristina, ma bucur pentru voi. Eu sunt acasa, dar e asa frig si tot ploua, si tot dau tarcoale curtii si gradinii, si turbez ca nu pot face nimic, si de saptamana viitoare incep serviciul ajung la 7 acasa si nu mai am timp de nimic!......mansarda, eu inca visez la ea. E inca in satrea intiala de pod, urmeaza cica la vara. Nu-la mai cred pe H pana nu vad
Lili la voi tot e bine, noi nu avem nici un drept de apel, odata facut imparteala nu-ti mai muta copilul de la scoala sau din clasa nici sa te duci la ministru!!!!!
Nu m-am uitat pana la final la film ca se facuse tarziu si eu am intepenit aici pe scaun la birou, iar asta seara nu am avut chef sa ma uit mai departe. Mi-am cauta colegele de liceu prin FB. Avem intalnirea de 20 ani. aiurea rau pe 23 iunie cand eu vin acasa cu copii 2 saptamani mai tarziu. Chiar nu stiu ce sa fac???? sa mai zbor odata de vineri pana duminica numai pentru intalnire? Tare mi-e ca noi astea imprastiate prin lume venim si restul care sunt acolo gasesc te miri ce motive fisticoase sa nu vina

..........ale mele maimutele s-au culcat amandoua sub patul lui Seline . Li s-a urat cu binele......vroiau asa pe jos, cica seline pui o plapuma!!!!!. Le-am pus salteaua de rezerva. Na, ca le-am facut damblaua

noapte buna. Capitulez si eu. ai mei dorm deja cu totii de muuult!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:


Hello intru pe fuga,ca sunt rupta si vreau sa vad si eu un episod la care am adormit aseara dar azi am bagat cafea la greu si inca mai rezist la 10.40pm
Daniela-am inlemnit,mare grija,aici astia recomandata vreo 3 ani la rand controale cu ecografii si tot tacimul dupa asa lovituri la cap. Eu sper ca nu o sa aiba urmari dar mai bine sa ii verifici si sa le pui casti de protectie-nu ca ai mei ar fi mai breji-fac niste tumbe la parc pe monkey bars de iti sta mintea in loc,super elastici sunt,ca mineSanatate si bafta cu renovarile si eu trebuie sa ma apuc sa investighez pt la vara ce si cum cu ceva renovari...
Lili-ma bucur ca sunteti sanatosi,cum ziceai cu scoala cred ca se rezolva-eu sunt asa de happy ca am gasit rapoarte ca scoala copiilor din toamna,cea de franceza e cotata nr 3 aici in GTA-great toronto area si sper sa le fie bine si sa nu trebuiasca sa ne mutan din zona
Moni-am pus 2 poze si un film cu mindra pe bicicleta,stiu ca treb sa te chinui sa il vezi,dar pe moment nu am avut alta varianta, voi incerca in WE, eram si eu pe o alta bici si cu A si atat am putut -gagica e inebunita cu chestia asta,sper sa otina ca asa il scoate pe tati in fiecare seara cate 40min-1h la plimbare,desi in seara asta era frig 8C,era insa soare, a avut aproape 2h de tenis si o zi intreaga de scoala ca pregatesc iarasi o mie si una de chestii pe la ascoala,ea tot a vrut cu bici si asa o tine de 1 sapt de cand a invatat sa mearga-asta micu' nu e departe nici el,cred ca pina in iulie il invatam dc ne punem mintea, duminica de PASTE unde am fost invitati, am mers la un moment cu toti 4 kids in parc si A nu s-a lasat pina nu a convins-o pe o fetita sa ii dea bici ei putin, a alergat dupa ea si nu a zis decat un cuvant bike...dar probabil ca a vrajit-o prin perseverenta-altfel nu imi explic-eu imi ceream scuze si fata si mama ei spuneau ca e ok,tare fain asa..oricum incearca si el destul de mult sa tina pasul cu E la capitolul asta..
A si pe rochia aia sa nu fii asa invidoasa-nu e asa super, dar ea a vrut sa o probeze ca vrea sa o imbrace in iunie la botezul nepoticii pe car eo botezam,daca o sa ii mai vina la cum creste. Emma a primit de ziua ei vreo 3 din astea, ca eu mai mult de 1-2 nu ii iau pe an, din cauza ca sunt putine ocaziile pompoase,si nu are sens..
www.dropshots.com/markalex
Cristina-cam putine detalii
Mira- e super filmul,mie mi-a placut mult,si tema si actrita normal..
Ingrid,Cristina,Bee-poze si detalii despre copiii?
Am fugit,noapte buna si o cafea buna

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput