Prietene fara titlu (84)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna dimineata. Recuperez pentru trecut si viitor cand n-o sa mai pot sta asa la taclale cu voi. Dau cafeaua de dimineata, eu baui deja 2 cu lapte binenteles.
Piticoata inca doarme, binenteles sub pat. Tata-su a mutat-o in pat aseara dar cica povestete Daria, azi dimineata pe la 6 pisica s-a urcat la ea in pat si a atentat la planta de la fereastra (cumparata de 2 zile). Seline a ascuns planta in dulap si s-a aciuit langa sora-sa care dormea tot sub pat!!!!!!!
David a zburat deja la coleg, eu vroiam sa merg la zumba dar am constatat ca e maine de la 10 si nu azi.
......ma duc sa curat masina. E de groaza de cand am venit din vacanta. Al meu a curata-o dar ii trebuie o curatenie generala. Fetele au vomitat una dupa alta exact dupa ce am intrat in Arbon la nici 5 min de casa.
E soare si frumos,dar frig asa ca o sa ies in gradina, sa-mi mai seaman niste mazare si morcovi si sa-mi acopar rasadurile ca la frigul de peste noapte nu mai iese nimic.

o zi buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Dau o Inka (MONI)!Cine vrea cafea... mai am ceva ramasa de la R... eu am renuntat la ea.

DANIELO - banuiesc ca nu ai apucat sa mai faci instructaju' ca deja copii s-au napustit pe barele alea. Asa am patit si eu cu Nicolas care a primit un ATV mic pe motorina. In loc sa puna frana... sarea direct de pe el cand vroia sa se opreasca. Mda.... Sa ne rugam sa stea mai potoliti. Macar tu stii o treaba.. ca le-ai luat tu trapezul ala da' al meu a primit cadou ATV-ul ala si -asa imi vine sa-l dau naibii.
Cu prajiturile... si oamenii astia.. vor si bun si pe degeaba. Eee...

MIRA - eu inteleg cum e la voi. Da' poate acolo scolile sunt cat de cat la acelasi nivel/standard de dotare etc... pe cand aici... e o varza maxima. Cand le va aduce Ministerul si pe-ale noastre la acelasi standard... mai vorbim.
Spor la convins H sa amenajeze mansarda.
Ce tari sunt fetele tale. Cu intalnirea... nu stiu ce sa zic.. tu cunosti mai bine personajele...daca sunt sau nu serioase si daca merita sa mai platesti un drum.

DENISA- eu am ales o scoala care nu este f departe de cea de care apartin, este tot in zona in care am fost si cu gradinita... aproape de mama. Scoala la care vreau eu este a 2-a pe sector si pe locul 34 in Bucuresti. Iar cea de care apartin e pe locul 147 pe Bucuresti. Clasamentul este facut de media admiterii la liceu pe anul 2011.
Nu alerg la cea mai cea scoala din Bucuresti... da' macar daca am o alta optiune mai buna in aceeasi zona in care oricum merg... macar atat sa pot face si eu pentru copilul meu.
Si Nicolas e pasionat de mersul pe bicicleta... abia astepta sa poata merge iarasi..la noi au asfltat chiar inainte de Paste si de-acum e si mai interesant de pedalat. Nicolas a invatat anul trecut sa mearga pe 2 roti. Ieri nu a iesit cu bicicleta ca a plouat aici.

MONI - spor la "oua umplute". Mai am si eu cateva.
Cat despre "placintarit" nici eu nu ma inghesui prea tare. Mai fac cate o praji cu visine sau am incercat si niste briose in ultima vreme pentru ca mi-am luat forme. Da' eu sunt fun preparare fara a coace... gen tiramisu, tort din piscoturi cu crema de branza si fructe de padure. Nu-mi place sa coc.

Eu am bagat deja rufe la spalat.. n-am mai spalat de-o saptamana. Maine este iarasi sarbatoare... Acu' sa vad unde intind... afara vad ca bate vantul...deci e de bine ca le va usca. Sper sa nu se mai starneasca ploaia.
Cel putin ieri a fost o ploaie murdara. Geamurile mele sunt "albe" si toate jucariile/ florile pe-afara. Cica un nor de "praf" e deasupra tarii noastre..cine stie cu ce draq ne mai "trateaza" astia... sa ne ajute la "selectia naturala".

Piua ma duc sa intind rufe!



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Daniela, imi pare rau de patzanie cu Rares. Si munca multa pe bani putini cu prajiturile. Sa bucataresti e in general o activitate solicitanta.
Liliana si la noi geamurile frumoase de la Paste sunt praf, varza, parca nu au mai vazut carpa de curatat niciodata. Praf din Sahara. Of ce ma enerveaza asta. Macar mashinile sunt mereu murdare.
Mira, subtirele fetitele tale. SI Daria e mai slabutza decat Seline. Si la noi baietii sunt destul de apropiati. La ultima bolesnita erau aproape la egalitate: Tavi peste 17, iar Razvi sub 18. Acum e mai bine, Tavi are 16,5, iar Razvi 18,4. Oricum, Tavi e grasanel de la laptele de vaca.
I-am dus in parc Marti. Si piticot a facut o criza de panica la porumbei........"Mi-e frica, porumbeii!" A trebuit sa gonim porumbeii, apoi sa ocolim toti cainii si tot asa. Copil crescut la tzara, nu?
Mira, cu amenajarile.......Covoare n-am luat deloc de cand ne-am mutat. Apoi, podul/mansarda, nici macar in plan n-avem s-o amenajam (poate cand om avea copii mari), e si mare 80-100 mp. Perdele mai am de luat. Lustre n-am luat peste tot si ce am sunt destul de provizorii. Si eu sunt destul de pretentioasa si astept banii sa fac treaba. In cele din urma am facut mobila in bucataria de jos. Ma uit la ea si-mi zic ca a fost atat de scumpa pt cat de aerisita pare. Io voiam gratis si cu multa mobila, nu? Ca romanul adevarat.
In rest nu suntem bine. Mama nu e deloc ok si ma seaca grija asta. Sambata fuga cu ea la spital, ieri la fel. E fenomenal. Acasa are peste 200 tensiunea mare. La spital deja e 147, iar dupa 2 ore de stat pe acolo scade la 100. Bine ca s-au sesizat aia ca si intre 147 si 100 e deja cam mare diferenta, fara sa ia nimic, fara sa faca nimic!!! Maine o sa-i monteze un aparat de monitorizare pt 24 de ore, ca deja o luam razna. Eu o cred ca nu e in regula, o vad. Si nu are nici un motiv. Nu face efort, nu se supara, nimic, nimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Bee e bine daca o tine sub observatie pe mama ta. Bunica- mea e asa dar ea are 85 ani si e hipertensiva de cand o stiu. A trecut deja printr-o comotie, o embolie si acum e cu stimulator cardiac implantat.
Daaa, si noi mai avem. Mi-am luat un covor in baie, cu gaurele pe margini, in sufragerie, am scos blana de bizon ca nu se mai putea. era plina de "comori".....a pus H covorul vechi dar e mareeee si albastru si perdelele si peretele e verde, sub masa s-a zgariat deja parchetul tot din lipsa de covor. Copii le au pe ale lor ale sunt bune. Usi la dormitoare inca nu avem, cel putin a pus-o la baie ca si acolo eram ca la TV. In dormitor avem o lampa, in birou la fel e agatata de geam si nu are intrerupator. Deja a iesit priza pe jumatate afara de cum tot bagi si scoti stecherul. O usa de la dulapul Dariei sta si acum rezemata de parete ca-i lipseste o....balamala. Ieri am cumparat-o. Asta seara nu mai scapa pana nu o face!!!!!
Mobila mai astept, La vara H vrea sa scoata tot parchetul pus nou de la parter ca nu e bine pus.Ehhhh, toate se fac la vara!!!!!!!!.... eu plec in Romania cu copii.

Lili, 3 scoli sunt la noi in oras. La fiecare scoala se preda dupa manuale diferite, intr-un cartier mai marginas,cu alt nume, la scoala sunt 3 clase intr-una. cum face invatatorul ala nu stiu. Prietenul lui David e acolo. Parintii au fost in vizita. Erau si ei minunati!!!!!!............si eu tot inka beau.

..ma duc sa-mi cumpar capete la garnisuri. Si alea lipsesc!!
fetele ma trimit sa plec, cine stie ce planuri marete au pe cand raman singure acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hello!
Mai ce aglomeratie prin zona !
Io am baut cafeaua pe jumatate,iar de mancat am mancat doar afine (avem in congelator de-asta vara de la Arieseni) ,asa ca imi chioraie matele de vai si-amar.Da' merg imediat sa bag niste supa de linte.Felul doi si pe diseara cred ca oi face ceva paste ca n-am facut cam demult si deja mi-a amintit Diana ieri ca ar manca spaghetti.
DENISA na tot e bine ca ai filmat-o pe Emma pe bitzigla doar pe orizontala,ma temeam ca e filmata cu cracii in sus Diana mea merge doar cativa m,a mai tot exersat in Gradiste,dar cu bicicleta ramasa f.mica pentru ca n-are alta inca Asa e naspa ca nu prea poate cu genunchii asa indoiti.
Imi zicea fratelo ca e un magazin cu biciclete second in zona,sunt aduse din Germania,dar s-a dus husbandu' in spionaj pe-acolo (trimis de mine) si n-au pe masura ei.Deci tot in piata (ocika) trebuie sa ajung - dar aia e doar duminica dimineata si tot nu s-a nimerit.O sa incerc duminica asta sa merg,ca se pare ca tot nu mergem la tara,ca e prea frig pentru gustul nostru si oricum n-a nascut nici Ramo inca.
Daca nu gasesc in piata o fi "fain",ca am vazut ca noi cele mai ieftine-s in jur de 500 lei pe masura ei Si mai trebuie sa ii iau si role,ca are doar de-alea de copii mici si alea deja le poate utiliza Tudor.Macar are de la setul ala casca si aparatori.Atat ca o sa para caraghioasa daca le ia ,ca io n-am vazut prin zona niciun copil pe bicicleta dotat cu asa ceva.Cum zicea Ingrid in gluma ca "costa cat bicicleta",nici nu-i defel mare gluma,ca am vazut io preturi de preturi si la de-alea
Merg sa pap pana nu ma lesinez si revin la povesti dupa aia sa termin si cafeaua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hai ca m-am intors si eu cu o inka,daca tot mi-a facut pofta LILI
Intre timp au aparut si copiii de-afara.Imprimanta lista niste declaratii,in timp ce i-am dus sa pape in bucatarie.Dar Tudor ca de obicei,dupa ce-a mancat a tulit-o in camera - parea f. interesat de imprimanta,cica "uite ca scoate factuli". In final m-am lamurit ca a fost chiar mai interesat decat trebuia: maldarul de declaratii listate era scos din imprimanta si pe prima pagina aplicase baiatul vreo 5 stampile
Si apropo de cat a mancat: intai s-a aruncat pe paharul de zer aflat pe masa si-a baut doua guri,apoi o lingura de supa de linte,o gura de paine,iar o lingura de supa,iar a vrut zer ,iar niste paine,cu chiu cu vai inca 1-2 linguri de supa si apoi a baut apa.Si gata mancarea lui Diana a mancat si ea "tare mult" - mai mult zeama din farfurie.Dar ce-i drept vad ca e tare consistenta lintea asta,eu dupa ce am mancat o farfurie am simtit ca plesnesc.E bunicica la gust,dar tot mai buna e fasolea uscata Noi nici n-am stiut de linte pana acum 2-3 ani.
Vreau sa incerc sa il culc pe Tudor ca-i tarziu,dar momentan se joaca cu Diana de-a gradinita - mai 'nainte a venit sa ma intrebe daca am venit dupa el la gladinita sa il iau acasa Apropo de-asta pana nu uit: l-am chestionat ieri daca vrea sa stea saptamana viitoare putin la gradi cu Diana.Mi-a zis ca nu vrea,ca el o sa stea la toamna cand o sa fie "mai male"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marchplayer
sa o vezi pe Ioana ce sta cocotzata pe bara din curte...de fapt saltimbanca este Ioana dar ea se si pricepe si este elastica si nu prea am probleme cu ea, drept pentru care ea a primit si un trapez pe care il utilizeaza cu placere si cu pricepere.

Pune niste poze sa vad si eu de ce fel de trapez e vorba! De unde si cu cat l-ai luat.Cred ca si Diana ar fi inebunita dupa asa ceva si chiar avem si noi o bara amarata in Gradiste.Poate,poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miraklucker
dar e asa frig si tot ploua, si tot dau tarcoale curtii si gradinii, si turbez ca nu pot face nimic

Cam asa si la noi,nici nu stiu sigur daca a iesit tot ce semanaram,macar sa cumpar alte seminte sa punem altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miraklucker
..........ale mele maimutele s-au culcat amandoua sub patul lui Seline . Li s-a urat cu binele......vroiau asa pe jos, cica seline pui o plapuma!!!!!. Le-am pus salteaua de rezerva. Na, ca le-am facut damblaua

Na deci nu-s numai ai mei obsedati cu culcatul pe jos - la noi nu se pot baga sub pat,dar e bine si sub tobogan Sa vedem ce-or face cand il duc in Gradiste - ca au inceput polile si n-am mai apucat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miraklucker
Mi-am cauta colegele de liceu prin FB. Avem intalnirea de 20 ani. aiurea rau pe 23 iunie cand eu vin acasa cu copii 2 saptamani mai tarziu. Chiar nu stiu ce sa fac???? sa mai zbor odata de vineri pana duminica numai pentru intalnire? Tare mi-e ca noi astea imprastiate prin lume venim si restul care sunt acolo gasesc te miri ce motive fisticoase sa nu vina

Cam asa a fost si la noi la intalnirea de 10 ani de la liceu - au venit o gramada de-afara,iar cei de-aici ce sa zic.De exemplu o colega ce lucra la o banca aflata la 2 minute de mers pe jos pana la locul intalnirii de exemplu,n-a binevoit sa traga o tura macar 15 minute sa fi stat
La aia de 20 de ani inca si mai putini au aparut ...

Mergi la inceput