La Multi Ani!!! Fluturasi de mar-apr 2011 (139)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

38.7
i-am dat ibalgin acum 20 min.
bag jumatate de novocalmin sau mai astept??????

Mami fericita deDaria (8.04.2011)


baga sosetele in apa cu otet si pune-le in picioare!
si tamponeeaza si fruntea cu o batista inmuiata in apa cu otert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

catank si eu sunt leu(desi tb sa fiu rac) si sunt destul de "bleaga" cand e vb de socrii, parinti, nu-mi place sa creez pb....sa nu fiu calma(aparent) ca ma macin pe interior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

irinuk febra scade cam dupa 1 ora jumate sau 2 ore de la administrarea oricarui antitermic
deci daca vezi ca va creste in jumate de ora la 39 poti face fie sa o bagi intr-o baie calaie
fie sa ii dai 3 picaturi de algolcamin
fie sa ii bagi un supozitor cu paracetamol in fund
sanatate multa
da de unde face febra?
are rosu in gat sau e viroza?
la noi in dobrogea circula un virus doar cu febra foarte mare
care nu scade nici cu algolcamin
si atunci trebuie direct branula si antibiotic
e virusul care i-a facut convulsii finutei mele
si pe care il are o alta amica acum
e f greu si la adulti de suportat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Buna seara mamicilor harnicute! La noi e o vreme superba motiv pentru care suntem mai mult pe afara! Ieri am fost la targ si am achizitionat carut nou, de care sunt super incantata.Azi am fost la padure la gratar.Rares a fost f incantat,a chiuit si a tipat de fericire.Ne- am simtit bine,am ajuns acasa, ne- am imbaiat si acum astept sa se trezeasca,ca doarme mai bine de 2 ore.
Strumphy, mai mai tu cam ai probleme cu spatele,nu cumva ai vreo lombosciatica?Tatal meu a avut si cam astea erau simptomele.pup 2 piscoate
Roxy,da mami, vezi ce a trecut timpul.Abia astept sa nasca si abia astept sa o vad pe Anastasia cum merge
Ally ce faceti mami?Abia astept sa intru pe picasa sa vad poze noi cu voi
Delia,bravo mami ca ai ajuns la kg dorite.Tu oricum erai slaba si frumoasa.Dodo merge singurica?Ce face Maria?
Ma duc sa mai citesc ceva din cap asta, ca eu sunt in urma rau
Pupici tuturor fara exceptie si o seara frumoasa sa aveti
M- a cuprins o pofta de mini eclere,cred ca il trimit pe sot la cofetarie, ca simt cum ma scurg de pofta

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Delia, multa sanatate tatalui tau. Am vazut poze cu Dodo, e absolut delicioasa.

Mary si Roxy, ce merg printesele voastre. Bravo lor.

Am mai admirat puiuti si am lasat comentarii. Ally mami, am ramas dezamagita ca nu ai poze noi.

tuturor, fug sa trezesc puiul ca la noapte nu mai dormim.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

La 40 min dupa ce i-am dat ibalgin a facut 39.2. M-am speriat si am bagat jumatate de novocalmin.
Acum, dupa 4ore, are 37.5. Dar i-am pus si paracetamol si peste 6 ore iar.

Cami, nu stiu ce poate fi. Joi, la ora 17, a facut temperatura 38. Dupa o doza e antitermic a scazut si nu i-am mai dat nimic pana a doua zi la ora 17, cand iar a facut 38.3, parca. iar 2 doze antitermic si a scazut pana azi la 16. am gost afara si cand ne-am intors 38.7 si apoi 39.2.
Si nu sunt acasa la mine unde am tot ce-mi trebuie. Sunt doar cu tataie si strabunica. Amandoi imi ziceau ca nu frige, ca mi se pare mie. Iar strabunica mereu imi spune sa-i mai pun o bluzita pe ea!!!!! Dar nu insista prea mult ca nu vrea sa ma supere. Acum o tin doar in body cu maneca scurta si in casa sunt 24 grade.
noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

M-am temut si s-a adeverit.Si eu si David am luat raceala de la sot si am zacut/zac.David mi-a facut febra 39,2..am dat antitermice si am stat cu morcovul caci ardea copilul ca o soba...

Acum nu mai face febra dar este in continuare ragusit si tuseste.II dau Humex si Ketof.Stiti ceva de raguseala???

Eu febra azi toata ziua,tusesc ,expectorez...dar am trecut pe antibiotic caci nu mai putam,eram cazuta de tot.

Lui David nu i-am dat antibiotic.Sper sa isi revina.

INTREBARE:ce sa ii fac ca nu mai vrea sa manance mancare decat lapte???Acum cu raceala asta nu stiu ce sa mai fac.Fructe papa dimineata dar supa si iaurt nu mai accepta.Iar el era innebunit dupa iaurt.Inca cred ca mai are racaiala in gat,dar totusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lalely

in raceli sau alte boli nu se obliga copilul sa manance ci sa se hidrateze
ai mare grija sa bea f multe lichide
si incearca pe cat poti sa ii dai ceva solid inainte de antitermice
stiu ca toti medicii zic ca atunci cand face febra mare nu se da lapte
dar de exemplu antonia mea e invers
ea cand e bolnavioara nu vrea decat lapte si ioar lapte
cu stomatita a stat 10 zile doar pe lapte la 3 ani
deci nu-i bai
dar sa manance macar lapte
deci sa nu ii provoace voma
asta e important
pai si cum? tu adult care ai imunitate te tratezi cu antibiotic si pe bebe care nu e atat de imun la aceeasi boala il lasi fara antibiotic?
esti cool ca sa zic asa
eu nu as fi avut acest curaj recunosc
deci floricele pt tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

irina pai nu ai auzit ca si in strainatate se lasa copilul cu febra n zile
eu nu inteleg cum si de ce
ca asa era in trecut si la noi
dar pe de alta parte mie mi-a explicat o doctorita si consecintele nasoale ale febrelor mari offffffffffffff
si sunt ceva
si ce sa mai zicem ca nu mai stim cum sa facem
hai sa dormi si tu ceva la noapte
si eu sunt cu ochii pe petra
si mai nou imi stranuta si antonia
deci cred ca au racit amandoua pana la urma
imi vine sa o iau raznaaaaaaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

buna seara mamici
deea multumesc ca ti-ai adus aminte de ziua mea.
offf ce de copii bonaviori. tare rau imi pare. nu prea stiu ce sfaturi sa va dau ca copilul meu nu a mai fost bolnav de la 8 luni si atunci usor. sunt o norocoasa. sper sa nu raceasa prea devreme.
rihana si eu zic ca fetele au dreptate desi si eu intru destul de rar. sper sa nu imi ia si mie parola.
si acum sa va zic ca vineri de ziua mea am sarbatorit 2 evenimente. in sfasit am devenit si eu o doamna cu acte.de 6 ani tot asteptam momentul asta. deci vineri am avut cucunia civila.ceva restrans in famile ca noua nu prea ne place mare tam tam si sa recunosc ca nici financiar nu ne permitem.dar a fost dragut si fara stres asa cum ne place nou. acum merg sa vad si eu poze si sa pun cateva de la cununie daca vreti sa vedeti.


multumesc fetelor care mi-au urat la multi ani si pe facebook. am pus poze si acolo.

va puup. si va urez multa sanatate puiutilor bolnaviori si la multi ani fluturasilor care au implinit un anisor.

Mergi la inceput