FIV CU OVOCITE DONATE - cap. 12

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Dubinaus nu conteaza ca nu faci in Europa,sa stii ca am ajuzit si de clinica aceaia de bine si am vazut ca au o rata de suuces foarte ridicata,daca nu ma insel chiarvanual au fost in statistica putin mai sus cu rezultatele in comparatie cu reprofit.Ce conteaza este sa reusesti pina la urma unde o fi sa fie numai tu trebuie sa fii foarte pozitiva asta e cel mai important cind faci asa ceva....asa ca incearca de la pun inceput sa gindesti pozitiv,incurajeazate mintal singura in capul tau ca si tu poti sa faci ....Eu asa am zis mereu daca femeia aceia de 60 de ani sau alta femeie de 46-50 cind citeam printr-o revista a reusit ,eu de ce nu pot ,si ziceam in capul meu ,,daca aia a putut ,eu de ce nu pot "


Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dubinaus spune:

Loona, . Apropos, mie sotul mi-a interzis sa ma gindesc la FIV cel putin un an. A zis sa incercam sa facem bebei un an, si daca nu, apoi ne gindim la eprubete. Eu femeie ascultatoare nu ies din cuvintu barbatului :).

Pina atunci am sa umplu de emotii pozitive de la voi, mamici.

Zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Buna, Dubinaus si bine ai venit printre noi!
Tu ai fost la medic in legatura cu incercarile voastre de a face copii? Ca ma gandeam ca poate, in cazul tau, e suficienta o stimulare ovariana si muuulta dragoste. Ca daca functioneaza stimularea, poti linistita sa faci copii dupa metoda clasica, la tine acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Neatza fete cucuiete sa aveti o zi frumoasa si linistita

amalia tsakoniati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dubinaus spune:

alina, am fost la medic in decembrie.

Atunci, de fapt, eram intr-o perioada foarte grea. La sfirsitul verii mi-am pierdut fratele si am suferit enorm (eram doar doi la parinti). Citeva luni nu imi puteam reveni si adormeam doar cu pastile.

Apoi inceput si menstruatia intr-o luna sa imi intarzie, in alta sa vina de doua ori. Am fost la medicul endocrinolog si ginecolog. Ambii m-au trimis sa fac dozarile hormonale. Cele de tiroida mi-au iesit bine, celelalte ... uuuuuhhhh.. ca la pre-menopauza . Desigur, nu le-am facut in ziua a 3, cum scrie la carte, dar intr-o zi obisnuita.

Mi-au controlat hipofiza, care era in limitele normalului, atunci mi-au dat duphaston si pastile care sa ma calmeze. Mi-au spus sa fac tratamentul juma de an, apoi sa refac analizele. Intre timp sa-i dau bataie cu barbatu la bebei, cel putin de doua ori pe saptamina . Ce sa zic, ciclul parca s-a regulat, luna trecuta am masurat temperatura bazala si la ziua a 14 a trecut la 37.2... deci, teoretic, parca as fi ovulat.

Doamna ginecolog s-a ferit sa-mi puna diagnosticul "insuficienta ovariana" tinind cont ca temperatura bazala creste. Mi-a spus ca trebuie sa ma calmez si sa ma gindesc la Dumnezeu. Daca nu reusim natural, a zis ca vom face o stimulare ovariana, si doar apoi FIV.

Cam asa... povestioara mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Dubinaus asa a inceput si la mine un medic a gresit diagnosticul mamei mele mi a spus ca are cancer de colon fara macar sa o consulte am aflat dupa de la mama ca nu a consultato deci nu avea cum sa stie eu atunci de la soc am avut dereglare hormonala la inceput imi venea ciclul si de 3 ori pe luna dupa citeva luni sa oprit de tot deci diagnostic pus menopauza precoce aveam atunci 25 de ani acum 37 sper din tot sufletu ca DD sa ne mai dea o sansa si noua eu acum fac tratament cu DHEA pr reglarea FSH la mine este foarte mare 84.90 tu cum stai cu analizele

amalia tsakoniati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Danubiana tragic poveste ta ,e de neimaginat de dureros
Gindeste-te ca el e sus si de acolo el te va feri de rele si iti va trimite un inger pazitor si vei avea un copil cit de curind.
Legat de analize incearca sa le faci corect sa stii cum stai,vorbeste cu gineocolgul tau si incearca cu tratament de stimulare pe ciclu natural ,asta daca si sotul tau sta bine la analiza lui d spermiograma.Eu sunt de parere ca daca numai la tine e o problema mica de dereglare care o poti regla si ajuta ai sanse natural destul de mari.Pt asta e bine sa stii ca ai trompele libera ca altfel poti incerca mult si tot asteptini defapt problema era undeva care e era usor de rezolvat...iti trebuie un Dr. bun si sotul la dispizitie cind ai nevoie

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

si eu sunt de acord cu looana
mai ai foarte multi pasi de facut pana sa stii daca esti caz de ovo donate: trompe, hormonale de ziua 3, sot, monitorizare ovulatie. minim. dar poti afla intr-o luna cu un doctor bun. ce e aia insuficienta ovariana? ce inseamna suficienta ovariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Si eu sunt de acord cu fetele. Mai ales, analizee trebuiesc facute dupa carte, nu oricand. Parerea mea e ca nu trebuie sa te stresezi prea tare. E cunoscut faptul ca stresul si emotiile foarte puternice au efect asupra activitatii hormonale. De exemplu, medicii sunt de acord, in cazul meu, ca tampenia prin care am trecut anul trecut, cand mi-am pierdut fetita mi-a dereglat oribil tiroida. Si asta, asociat cu un nodul dragut, a dus la tiroidectomie.
Asa ca calm, treceti prin toti pasii si poate ai noroc sa fii mamica natural.
Si, Dubinaus, imi pare teribil de rau pentru fratele tau. Chiar nu am cuvinte.
Te imbratisez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dubinaus spune:

Amalia,

La mine sunt cam toate date peste cap. FSH peste 40, LH peste 20, pina si Prolactina era marita. Medicul nu putea sa inteleaga nimic. Imi zicea ca atunci cind PRL este marita, ceilalti indici tre sa fie sub limita si nu peste.

Mi-a recomandat sa fac analizele in alt laborator, peste citeva luni, in a 3-a zi a ciclului menstrual. Intre timp sa fac tratamentul cu duphaston si sa lucram cu iubi mai cu spor. Asa si facem.

Eu am inceput sa miros pe net ce si cum, sa vad ce solutii au alte fete in situatia mea, ce va trebui sa fac in cazul in care se confirma diagnosticul, etc. La ce sa fiu atenta, la ce clinici sa apelez.

Apropos, aici, in RM cunosc femei care au nascut cu ovocite donate. Sunt ok. Una chiar s-a intors la Kiev dupa al doilea BB. Important e sa fim linistite si sa credem in sansa noastra. Nici nu stii cum un ovocit ametit se pupa cu sotului intre timp.

Si inca ceva, in cazul femeilor cu insuficienta ovariana exista sanse, intre 5 si 10 % sa ramina insarcinate, mie asa mi-a explicat medicul ginecolog. Pentru ca ele nu au ajuns la menopauza naturala ci le-a fost oarecum indusa de anumite circumstante.

S-apoi, ho ho.. atita timp cit este cel putin 1 % sanse sa fim mamici tre de crezut in puterea ingerului nostru pazitor!

Si sa lucram mai cu spor

Poop

Mergi la inceput