Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (59)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

alice, vezi daca nu ai trimis-o in casa liftului dupa cheile pe care le-a pierdut acolo?

onimir,
inca mai cuget.
am trecut si inca trec printr-o perioada financiara extrem de proasta,asa ca nici bani de papanicolau nu am avut.

stiu,riscul e prea mare.
o sa imi pun mirena, insa peste 2 luni.am vb si cu dr si e cea mai buna solutie.e greu sa iei o astfel de decizie,mai ales ca imi doresc f mult bebe 2,insa nu mai mult decat ca strumf sa fie crescut de mine si nu de alta mama.

mi s-a schimbat tratamentul pt alergii.
prin telefon,dupa mustruluiala cuvenita.am si eu o problema:nu suport sa ma duc la dr.am o alergoloaga senzationala,f buna profesional, un om minunat.aleara dupa mine sa ma duc si eu la cotrol si eu nu si nu.
e boala cronica, bine nu se face,de ce sa umplu lista de asteptare.
bun, am trecut la 16 pastile, plus 4 pufuri de un fel, 2 pufuri de alt fel.

strumf a stat ieri afara 5 ore.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Neata fetele!

Ne-am intors si noi din concediu, uff, asa bine a fost, acum inapoi la treaba.
Imi pare tare rau ca nu ne-am vazut cu Rodi, poate or sa mai fie sanse.
Cris: ai tras tare cu Vlad.
Alice: sa fie sanatos micul crestin.
copilul meu e cu muci, cred ca e prea uscat aerul in casa, nu are febra, dar tuseste de rupe si se aud muci.azinoapte am stat cu el si s-a chinuit tare si vad ca e cam obosit azi.acum da cu aspiratorul .vad ca a inceput sa repete cuvinte dupa noi, e drept ca nu le zice corect dar e tare haios.
Michele: sa va fie de bine concediul, banuiesc ca e ultimul in 3 ..
Ochidut: e o smechera Larisa :).
Tina: daca vrei bb2, pune-te pe treaba ca tre sa prindem din urma fetele cu burtica :).
Va pup si sper sa mai revin azi.

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Fetele care stati prin Drumul Taberei, ce ziceti, ne vedem azi maine prin parc la Moghioros?

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:


Neata
In sfarsit , am scapat si noi de vaccinul de 1 an. L-am facut luni seara in urlete. Nu a facut febra, dar ieri cand s-a trezit avea niste pete mari , rosii pe fata, dar i-au trecut spre amiaza. Mi-am luat o piatra de pe inima si am facut numai infarixul. La ROR nici nu am indraznit sa ma gandesc.

Mihaela, am vazut si eu pozele. Frumoase!!!

Laurika, tu cand ne pui poze din Spania?

Nina, spor la treaba. Eu zic sa ii spui repede lui Catalin, ca si daca te razgandesti tu, nu mai scapi.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Neata

Tina, DA e grea decizia cu cresa...si mie mi se par mici
si...poate ca stiu prea multe legat de instruirea persoanelor care ingrijesc copiii acolo si nu este nici o diferenta fata de o bona ...
ori in tarile dezvoltate de la 2 ani se incep activitatile educative
doar ca sunt printre copii si asta inclina balanta...atat

Citat:
citat din mesajul lui histamina
am o intrebare>voua vi s-a intamplat sa uitati aproape tot din primele luni ale delfinasilor vostrii?
eu nu imi aduc aminte mai nimic. bine, e si monotonia statului 24 din 24 cu strumf pe mine,dar nu imi aduc aminte.
la fel cum am uitat compelt durerile din noaptea de dinainte de a-l naste.


hainele le mai stiu
dar am cateva blackout-uri serioase
o pun pe seama colicilor si a faptului ca Matei dormea doar pe pieptul meu

legat de juacrii va recomand puzzeluri la noi au succes foarte mare...stau si o jumate de ora si le invartim pe toate partile
Matei le are pe cele www.orchardtoys.com/products/farmyard/" target="_blank">cu animale iar nepotelului meu i le-am luat pe cele cu www.orchardtoys.com/products/rescue-squad/" target="_blank">echipele de salvare
calitatea este foarte buna

Ochidut carticelele voastre erau de la Crisan? am comandat si eu cateva pentru Matei si pentru nepotelul meu sa i le fac cadou de Pasti

Ramona cand e vacanta la cresa? in august?


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oana, la noi motivele au fost serioase:nu avea muschii abdominali formati, regurgita tot, avea un reflux gastric urat.
nu il puteam pune pe suprafata inclinata sa doarma,asa ca dormea pe pietpul meu,altfel risca sa se sufoce cu voma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

oana, la noi motivele au fost serioase:nu avea muschii abdominali formati, regurgita tot, avea un reflux gastric urat.
nu il puteam pune pe suprafata inclinata sa doarma,asa ca dormea pe pietpul meu,altfel risca sa se sufoce cu voma.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


da, la voi era alta situatia...

Matei pur si simplu plangea si nu dormea
asa ca aveam variante
- ori in brate cu capul pe umarul meu
- ori in pat pe pieptul meu
de la 3 saptamani la 10 saptamani nu am stiut ce inseamna sa dormi...uffff dar uite ca au trecut toate si doarme copilul meu cate 11 ore/noapte + 3 ore/amiaza

de atunci spun, ca pot sta fara mancare...fara apa...dar fara somn eu NU POT
si nimic nu e in ordine daca nu esti odihnit
cred ca mai aveam un pic si o dadeam in depresie...din cauza nesomnului

daca as mai lua-o de la capat as face altfel...adica unul afara cu copilul si altul sa doarma...si cu schimbul cred ca ar fi mai usor
in carucior nu a dormit decat maxim 1 ora
dar ii placea in wrap sau sling...


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Mie imi pare rau ca nu l-am dat mai repede la cresa. Daca il dadeam inainte de 1,5 ani, poate era mai bine. Raul de abia de vreo 2, 3 saptamani a devenit mai posesiv si plange cand plecam de acasa. Pana atunci , nu avea treaba. Plecam linistiti. Cred ca acum constientizeaza. Si poate daca il dadeam mai repede, scapam fara atata drama.
Pe de alta parte, banuiesc ca nimeni nu se asteapta ca la o cresa sa lucreze dr docenti. Eu ma astept ca femeile care lucreaza acolo sa fie blande, rabdatoare si sa iubeasca copii. Sper ca nu cer prea mult.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Tina, bine ai revenit! cu bebele ce sa zic, trebuie sa faci cum simte inimioara ta

Maurice, vom merge la Alexandreea

Racusor, cu placere. Pana la urma ramanem cu inotul si cursul de pictura. Cel de muzica am mai analizat noi si nu ni s-a parut reusit.

Larisa a venit aseara cu picturile acasa, era asa mandra si imi explica pe limba ei. M-am cam topit cand am vazut plansele alea cu numele ei scris pe ele. Mi-a zis mama ca a fost foarte incantata.

Iar avem mucisori, nu raceste rau dar muci a tot facut in ultima vreme, cate un episod in fiecare luna.

Este un factor pentru care inca nu sunt hotarata sa o dau la gradi, adica inclinam deja spre nu. Nu ca imi e teama ca raceste, ca nu sunt stresata, isi face si imunitatea. Ci pentru ca stiu ca ne va fi greu sa gasim mereu solutia de back-up, sa sunam la mama sa vina- si oricum sunt dati cand nu va putea, sa sunam la soacra si nu as fi foarte impacata cu ea..si tot asa. De asta si incercam acum tot felul de actvitati, pentru ca astea ar fi fost scopul nostru la gradi, in rest sunt multumita si cu bona. Inca gandim, mai am ultima gradinita pe lista care e tot asa recomandata si o tot aman sa o vad....dar la urma urmei nu ne grabeste nimeni.



de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ochidut
Ci pentru ca stiu ca ne va fi greu sa gasim mereu solutia de back-up, sa sunam la mama sa vina- si oricum sunt dati cand nu va putea, sa sunam la soacra si nu as fi foarte impacata cu ea..si tot asa. Mami fericita de Larisa Ioana 24.06.2010


eu am zis la un moment dat ca alegerea e foarte subiectiva in functie de situatia fiecaruia - adica de backup!

eu nu pot sa imi iau 100 de CM/an...si nu pot lipsi de la birou anuntand seara la ora 9 ca maine nu merg
mama lucreaza
soacra-mea e la 250km
deci ce pot afce maxim e o combinatie in care s a tin si bona
dar cred ca se poate compensa statul acasa cu bona prin participarea la diferite cursuri...si noi mergem luni la socializare si joi la balaceala


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput