Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Ce frumos canta Larisa! La dans, se vede ca-i in sange, ce rockerita frumoasa si cocheta o sa fie!

Maurice, ma bucur ca sunteti bine cu analizele.
Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Ochidut, da, are 92 cm Raisa. Eu nu am facut poze la MI si u imi amintesc ce diferenta era intre fetele noastre.
Iar cu hormonii, chiar am zambit cand am citit post-ul.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Buna seara mamici!

Ce bine e acasa!!!
Ne am intrat in ritm din a doua zi, nici R, nici eu n am simtit fusul orar. A fost mult mai bine decat atunci cand am ajuns in SUA.
Am iesit la cafea cu prietenii, familia, am fost si in club, ca tare dor mi a fost de aceste iesiri
Am venit epuizata, o luna si 1/2 sa stau numai eu cu R
Imi place ca s a incalzit si la noi in sfarsit si stam f mult in parc.
La pranz nu mai dorm cu R ca am inceput si curatenia de primavara prin sertare si dressing.

Mare progres: bem lapticul seara la culcare cu canita avent cu cioc ....e drept ca doar de 4 zile, il mai las cateva zile si arunc biberoanele.

OCHIDUT, ce frumos danseaza si canta Larisa si R are o pasine pentru ochelari. In SUA cand mergeam la cumparaturi si R statea in carucior, ii dadeam din magazin o pereche de ochelari de soare si 30 min nu aveam treaba cu el.

MICHELLE, frumosi mai sunteti

ALICE, sa va fie de bine botezul

PUIUTZ, si pe mine m a intrebat cineva de ce mai cade R. mie nu mi se pare ca ar cadea des de fiecare daca cand cade ma uit sa vad cauza si chiar exista.
Persoana respectiva mi a spus ca e posibil sa aiba platfus, ca asa a avut fiul ei si cadea f des.
Cica se poate verifica daca copilul are platfus.....pe o pista neteda se imprastie faina sau praf de creta....tb sa mearga copilul peste ceea ce puneti si se poate vedea amprenta piciorului, daca exista acel gol in talpa.
Am sa incerc si eu dar sa se mai incalzeasca.

CRISPRO, offff!!!!prin ce ati trecut! Sa aveti parte de multa sanatate

BABY, MICHELLE, RAMONAVLAS si celelaltae mamici, ce va fac bebeii din burtica? Un pt fiecare burtica!

Ma bate un gand fetelor (probabil ca sunt singura acasa, Catalin e plecat si vine tocmai Vineri) dar mi e frica sa i spun ca parca as mai vrea un bebe. daca ii spun pai se tine dupa mine pana cand il facem, ca el isi doreste mai multi copii, iar eu nu sunt sigura...inca!

Zic eu ca R trebuie sa aiba un fratior/ surioara, mi e mila sa l las singur pe lume

Ce m a facut sa gandesc tocmai acum:
- mi e teama sa l dau pe R la cresa parca e prea mic
- daca as gasi o bona si sa stam amandoua un an de zile cu ei.....dupa l as da pe R la gradi si bona ar ramane cu bebe acasa
Mi e tare greu cu R, e f mamos, chiar daca nu suge suzeta, nu mai bem din bibe are altele, nu adoarme decat cu mine si musai sa mi simta piele. Pai cand o sa adoarma el la cresa fara mine!?
Asa la al doilea copil cred ca as fi mai detasata si as stii ce sa fac si ce nu.

Contribuie si faptul ca am fost plecata si am vazut ca se poate creste un copil si fara ca mama sa stea 2 ani acasa.....dar nu vreau sa pic nici in cealalta extrema de a l duce la cresa.

Cred ca gandesc prea mult la ora asta.....
Voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Buna seara fete!!!

Crissy, multumesc . Am sa o intreb inca o data pe dr de fam si apoi voi suna la DSP sa vad ce am de facut.
Puiutz, multumesc . E mai mult o formalitate , noi locuim deja in apartamentul pe care il cumparam acum.E un fel de impartire a "averii" cu fratele meu.

Joi suntem programati pentru interventie pentru fimoza.Mi-e asa o mila de el, dar vreau si sper sa scapam de stresul asta.Eu nu prea i-am facut decalotare pentru ca nu sta nici sa-l schimb de pampers, dar sa-i mai umblu eu la putzica. Dr i-a mai facut de 2 ori asa mai tare de i-a dat si sangele, dar intre timp s-a prins la loc. Acum sper sa fie cu folos.
Ma duc la nani ca am intarziat cam mult pe net si maine la 6 desteptarea. E atat de vioi de dimineata iar eu nu stiu cum sa-l mai pacalesc sa mai stea macar jumate de ora in pat sa apuc sa ma dezmeticesc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Bine ai venit Tina.Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se implineasca mai ales ca nu te-ai vazut de mult cu sotul .
Aaa si mi-am amintit ca vroiam sa o intreb pe Histamina ce a mai facut, si-a pus sterilet, ca parca asa vroia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Tina bine ati revenit acasa! Multumesc pentru ideile cu cazutul lui raducu. Si mie mi se pare ca are platfus la piciorul stang (sau drept? ). O sa fac testul cu faina cat de curand.

Cat despre bb2 - de ce mai stai pe ganduri? Esti tanara, puternica, sanatoasa, optimista! Poate si Raducu al tau ar deveni mai putin mamos, daca s-ar vedea frate mai mare

Onimir, succes cu rezolvarea fimozei, of saracutul! Pupam de pe acum ca sa nu-l doara!

Poate va intrebati de ce bantui la ora asta pe net...inca fac sapaturi privind diareea cronica...cred ca o sa fac o specializare ceva in curand . Raducu are mai bine de 4 luni de cand e cu kk moale/diareic

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

neata, vin cu si

eu sunt treaza de la 5.30 asa imi trebe daca ma culc o data cu gainile (adica cu Andrei ) si copilul meu sta cu "ica" afara seara, asa ca e rupt de oboseala si nu se trezeste noaptea

dar nici nu fac nimic acum de cand cu bunicile...dar mai sta saptamana asta si gata

sa aveti o zi minunata!!!

Ochidut pentru cate cauti tu pentru Larisa si pentru ca impartasesti cu noi toate informatiile!!!

pana la urma te-ai decis sa o mai tii acasa pe Larisa?

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

si sa va zic...copilul meu bodrogane intr-una, toata ziua vorbeste si il auc ca zice tot mai multe cuvinte foarte bine "baie, unde e..." altele le zice pe jumate "ica (bunica), oaie (floare), oaarrra (e un rrrrr de la sighisoara , iciu (serviciu)....

orice repeta si il vad ca sta si se joaca cu creioanele si vorbeste intr-una , daca vede culoarea maro, zice repede "ochii ma", adica ai bonei, daca vede rosu, zice NUU, NUU, NUU (ca nu avem voie sa trecem pe rosu), apoi scrie cu verde si zice DA DA DA (ca avem voie pe verde), la galben zice OP...(STOP)

aaa, si e asa simpatic ca orice capac vede zice "pacul" oricat incerc eu sa ii zic capacul, el tot pacul zice...

sunt asa de simpatici la varsta asta si cresc asa de repede!!

si ca vorbeati de carucioare, mers de manuta etc...andrei merge acum pe jos, de manuta sau singurel, si mai cere "ate" (brate) din cand in cand, dar negociem...pana la colt mergem pe jos,apoi putin ate apoi iar pe jos si tot asa...cand e cu tati se cere ghe ghe (pe umeri) cu carutul iesim cand si cand, pentru cand oboseste...la cumparaturi nu sta in carut, cu greu putin in caruciorul de cumparaturi, si in rest in brate sau alearga printre rafturi (deci prefer sa imi rup spatele, ca s-a apucat sa traga totul jos )

am vazut la toy plex o tricicleta ieftina, cu pedale dar si de impins, ma gandeam sa ii iau...a inceput sa mearga pe masinute din alea fara pedale,dar doar in casa, nu are viteza cum am vazut eu la alti copilasi mai marisori afara

gata, fug sa invat ceva

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

neata,

racusor, dar vb bine delfinasul sef!

tina, bine ai venit acasa! seful meu a avut vreo 2 sapt probleme de acomodare cu fusul orar.
fetele va multumesc pt felicitari.a fost bun Dumnezeu cu noi!

am o intrebare>voua vi s-a intamplat sa uitati aproape tot din primele luni ale delfinasilor vostrii?
eu nu imi aduc aminte mai nimic. bine, e si monotonia statului 24 din 24 cu strumf pe mine,dar nu imi aduc aminte.
la fel cum am uitat compelt durerile din noaptea de dinainte de a-l naste.

in fine, ma uit la pozele pana intr-un an si ma mir de hainutele d epe el.le uitasem cu totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Tina, bine ati venit! Apuca-te repede de bebe daca va doriti.
Mie mi-a zis pediatra ca nu iti poti da seama de platfus pana pe la 3 ani. Inca au picioarele grasane

Histamina, eu am cam uitat primele luni ale marei. Incerc sa fac comparatie cu radu si nu mai stiu

Ma duc sa mai schimb un pampers
Ce mincinoasa e soacramea :)) imi zice "o ora s-a uitat la desene, e treaza de la 7 jumate". Si eu "s-a uitat o ora la desene???" A schimbat povestea, a zis ca s-a uitat doar putin la dsene in rest s-au jucat.

Mergi la inceput