Bulgarasii de ian.feb2012 in casa noua! {1}

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

ana am asa niste curiozitati legate de voi ca famile cum va descurcati,cine face curat,mancare,calcat,spalat sot bagat in seama pe langa cei patru copii ? mie mi se pare extrem de greu.

Eu de cand amiesit din maternitate nu am facut decat curat in baie de vre 3 ori,curat in sifonier o data,un piure si 2 fripturi la cuptor atat in rest stau cu bebelusu toata ziua si el nu e genul care sta mufat tot timpul ,insa faptul ca nu prea doarme ziua si cere atentie non-stop ma leaga si de maini si de picioare.

Singurul lucru la care nu am renuntat e sa-i calc rufele lui yubi si lui bebe.

implinita de Rafael-Ioan

Altesa, imi cer scuze ca raspund asa tarziu, dar numai acum am reusit sa mai intru...
Ei bine, la inceput, in primele sapt a fost cu noi mama mea (3 sapt) si alte doua surori (fiecare cate o sapt), insa de o luna suntem singurei. Am tot vrut sa iau o femeie care sa-mi faca menajul si mancarea o data pe sapt, dar n-am gasit, nici financiar nu ne prea permiteam, asa ca am renuntat, deocamdata.
S-o iau pe rand : bebeii sunt pe primul loc, adica alaptarea tine doar de mine, in rest intra in schema si ceilalti membri ai familiei; tati schimba pampersul de obicei, Sara si Darius leagana la scoica sau ii tin de povesti. Tati are programul flexibil, si-l face cum vrea, asa ca in majoritatea timpului ne ajuta foarte mult. Mami face mancarea cand ei dorm, sau printre scancete si atipiri, din pacate nu fac decat ciorba (asta avem permanent in casa) si felul doi ceva simplu, iar prajitura destul de rar. Calc doar hainele de gradi si alea de biserica si asta fac cand e tati acasa si sta cu ei. Curatenia generala o fac sambata, peste sapt doar intretinem. Insa cand eu sunt la plimbare cu ei (ca tati n-are rabdare), el aspira si sterge praful. Nu va spun ca spala si vase, face orice in casa, adica daca el nu m-ar ajuta... sigur m-as imbolnavi psihic. De aia am si avut curajul sa ma apuc de bebe 3, doar ca au venit 3 si 4. Si cand sotul e implicat cot la cot cu mine, nu se mai simte neglijat... Iar timpul nostru, da, e pe la 12 noaptea, dupa ce adorm picii, ne relaxam si noi intr-o cada cu apa fierbinte si multa spuma (de 3 ori pe sapt) Ne tinem de asta, chiar daca uneori imi doresc sa fiu casatorita cu propriul meu pat , insa daca relatia intima e buna, toate merg struna!
Copiii merg singuri la gradi, e aproape, se joaca in parc cu prietenii, Darius are telefon si il verific permanent unde, cu cine este si ce face,iar cand e acasa are fise de lucru pe care mami le coordoneaza in timp ce alaptam, iar seara e timpul familiei, cand ne adunam la povesti.
Mai greu e cand am musafiri, de exemplu astazi , am avut nevoie de ajutor si am rugat-o pe-o prietena sa ii plimbe in parc pt ca eu sa-mi fac treaba in liniste.
E greu, nu pot sa neg asta, dar o fac cu mare drag, noi suntem amandoi indragostiti de copii, de toti, nu doar de ai nostri, asa ca greul e placut si nu ma pot plange, chiar sunt chestii mult mai grave in viata...

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui izish83

Fetele cu cezariana: voi purtati burtiera?


eu o port si acum dupa 9 sapt dar am una cu chilot acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Matza, le-am primit cadou de la o prietena din elvetia, dar sunt h&m.
Rochia mea e de la zara. Ar arata super sa te imbraci cu o rochie ca a marei

Izish, eu nu mai port, mi-e cald cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Va multumesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui izish83

Fetele cu cezariana: voi purtati burtiera?

cand si cand




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Altesa,sper sa nu te superi pe mine, dar nu vad un lucru bun acele "picaturi pentru somn"...pe bune, mai consulta si alt pediatru, parerea mea

Matza

Alice, au dreptate fetele, arati de vis!vreau si eu

de Puiutza, CristinaGoji, Mrg,Happymummy,bubbles ce mai stiti?

Bulinut, tu cum mai esti?Rares?

Lexiiiiiiiiiiiii??

Annisia??????
Miss u

Izish, sa-mi dai datele, ca nu esti in listuta!

SimmoneL, Bellasib, shoareku, mady????Voi??




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Foarte frumoase
grasalanul e un delicios si nici cu tine nu mi-e rusine

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

cateva poze botez

noapte buna !

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Eu tot obosita, Alexa nu prea doarme ziua si vrea numai in brate-acolo tace, daca o pun in carut/patut/pat...plange pana ii ajung lacrimile in urechi si i le inunda, se inrosesc ochii si i se umfla!

Acum peste Rebecca a dat o ingigestie/virus-a facut caca de cinci ori de azi dimineatza.mai prin pantaloni,pe olita, pe langa...

Cu somnul stau din ce in ce mai prost!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

eu am purtat din spital si ma simteam bine cu ea
o mai pun si acum din cand in and ca poate se mai duce burta. eu mi-am revenit cum eram inainte de sarcina (tot dolofana ca slaba n-am fost niciodata dar macar nu sunt mai rau), incap in pantalonii de atunci dar forma burtii inca lasa de dorit ..

Citat:
citat din mesajul lui izish83

Fetele cu cezariana: voi purtati burtiera?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui izish83

Fetele cu cezariana: voi purtati burtiera?


EU am incercat si am stat o zi cu ea , mai mult n-am suportat-o , mi se parea incomoda, dar deja s-a mai dus burta la mine, mai ma f putin si n-am facut nimic special pt asta.


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput